Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu

Izvješće Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu s rasprave o Prijedlogu zakona o zaštiti od požara, s Konačnim prijedlogom zakona P.Z.E. br. 589, hitni postupak, prvo i drugo čitanje

Odbor za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora na 53. sjednici održanoj 12. srpnja 2010. godine, razmotrio je Prijedlog zakona o zaštiti od požara, s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 8. srpnja 2010. godine.

Odbor je u smislu članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora o predmetnom aktu raspravljao u svojstvu zainteresiranoga radnog tijela.

U uvodnom izlaganju predstavnika predlagatelja istaknuto je da se Konačnim prijedlogom zakona o zaštiti od požara uvode bitne novine u odnosu na važeći Zakon, te da se njime sustavno i cjelovito uređuju područje zaštite od požara, utvrđuju pretpostavke za unaprjeđenje zaštite od požara te uređuju druga pitanja od važnosti za poboljšanje sustava zaštite od požara.

Također u uvodnom izlaganju predstavnika predlagatelja istaknuto je da se Konačnim prijedlogom ovoga Zakona vrši usklađivanje hrvatskog zakonodavstva na ovom pravnom području s zakonodavstvom Europske unije.

U raspravi je iznijeto mišljenje prema kojem se Konačnim prijedlogom ovoga Zakona daje preširoko ovlaštenje proizvođačima prijenosnih i prijevoznih aparata za gašenje požara glede održavanja aparata, obzirom da će njihovu ispravnost moći ispitivati samo oni subjekti koje na to ovlasti proizvođač ili njegov ovlašteni zastupnik.

Naime, odredbom članka 41. Konačnog prijedloga ovoga Zakona utvrđeno je da ispravnost i funkcionalnost prijenosnih i prijevoznih aparata za gašenje požara ispituje pravna osoba, fizička osoba obrtnik i stručna služba /serviser/ ovlaštena od proizvođača ili njegovog ovlaštenog zastupnika, te da uvjete koje moraju ispunjavati serviser i njegovi zaposlenici te uvjete za davanje i oduzimanje ovlaštenja propisuje proizvođač ili njegov ovlašteni zastupnik.

Na taj način, ispravnost aparata za gašenje požara mogli bi ispitivati samo oni subjekti koje na to ovlasti proizvođač ili njegov ovlašteni zastupnik, ali ne i svi drugi subjekti koji ispunjavaju potrebne uvjete za ispitivanje odnosnih aparata.

Nadalje, u raspravi je ukazano da bi trebalo preispitati način financiranja zaštite od požara. S tim u svezi ukazano je da bi trebalo povećati decentralizirana sredstva za vatrogastvo iz državnog proračuna, te razmotriti mogućnost da se i osiguravajuća društva uključe u sufinanciranje vatrogasne djelatnosti, na način da dio prihoda ostvarenih od osiguranja po ovoj osnovi bude usmjeren na unaprijeđenje zaštite od požara.

Predstavnik predlagatelja odgovorio je na više pitanja postavljenih u raspravi, a koja su se odnosila utvrđivanje uvjeta za stavljanje na tržište proizvoda za zaštitu od požara, na ovlaštenja inspektora u obavljanju poslova iz svoje nadležnosti, rokova za izdavanje rješenja u postupku inspekcijskog nadzora i slično.

Nakon provedene rasprave, Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje

ZAKONA O ZAŠTITI OD POŽARA

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je Zvonimir Mršić, predsjednik Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Zvonimir Mršić