Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 58. sjednici održanoj 25. travnja 2007. godine, Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za 2006., koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Pravobraniteljica za djecu, aktom od 30. ožujka 2007. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.
U raspravi su članovi Odbora jednoglasno podržali izvješće, ocjenjujući ga kvalitetnim i sadržajnim. Posebno je istaknuta iznimno dobra suradnja Odbora s pravobraniteljicom za djecu koja je tijekom prošle i ove godine ostvarivana i kroz tematske sjednice Odbora, ali i kroz brojna mišljenja pravobraniteljice na zakonske prijedloge koji su se direktno ili indirektno odnosili na zaštitu i promoviranje prava djece.
Pravobraniteljica je izvijestila članove Odbora da je tijekom 2006. godine otvoreno 828 novih predmeta, od čega se 405 odnosilo na zaprimljene pojedinačne prijave povreda prava djece (2005. godine bilo ih je 416), a 423 su bile opće inicijative. Ovako značajan broj predstavki je prema mišljenju članova Odbora rezultat rada Ureda pravobraniteljice, ali i brojnih problema u društvu kojim su, na žalost, pogođena i djeca, kao najranjivija skupina društva.
Članovi Odbora podržali su ocjenu pravobraniteljice za djecu da su tijekom 2006. godine ostvareni pozitivni pomaci u području zaštite djece, posebice kada je u pitanju pravno uređivanje nekih područja značajnih za zaštitu prava djece, kao i kada je u pitanju bolja osviještenost javnosti o potrebama i pravima djece. Složili su se da će se projektom regionalizacije rada Ureda pravobraniteljice za djecu osigurati veća zaštita prava djece, ali i bolja informiranost djece o njihovim pravima, što je u skladu s preporukama Odbora za prava djeteta UN-a o širenju rada pravobranitelja za djecu i na područja koja su izvan standardnih centara.
U raspravi je izražena zabrinutost sve većom prisutnosti nasilja u društvu, u svim njegovim pojavnim oblicima, čime su često pogođena upravo djeca. Također je ukazano na nedovoljnu angažiranost centara za socijalnu skrb u postupcima ostvarivanja roditeljske skrbi, zbog neaktivnog sudjelovanja u sudskim postupcima, nedovoljne angažiranosti u uspostavi roditeljske suradnje ili neadekvatne pomoći roditeljima oko ostvarivanja prava djeteta na uzdržavanje. Za ostvarivanje ovih pojedinačnih prava djece potrebno je osigurati veći broj stručnjaka koji bi se u centrima socijalne skrbi i drugim ustanovama, ali i u nadležnim ministarstvima bavili problemima djece.
Isto tako naglašeno je da je razina zaštite dječjih prava ozbiljno narušena i dugotrajnošću sudskih postupaka u kojima se odlučuje o pravu djeteta, bilo da se radi o postupcima zaštite djece od nasilja, odlučivanja s kojim će roditeljem dijete živjeti ili ostvarivanje prava na uzdržavanje od strane roditelja s kojim ne živi.
Članovi Odbora su podržali preporuke pravobraniteljice za djecu koje se odnose na osiguravanje dežurstava pri nadležnim sudovima izvan redovno radnog vremena, neradne dane i državne blagdane jer su tada najizraženiji problemi obiteljsko pravne problematike. S tim u vezi je podržana i preporuka Ministarstvu pravosuđa i Vrhovnom sudu da se u svim sudskim postupcima u domeni obiteljskog nasilja postupa što žurnije. Također je podržana preporuka za unaprjeđenje zaštite djece u postupcima ovrhe, zatim preporuka o unaprjeđenju sigurnosti djece smještene u domovima socijalne skrbi, kao i sve ostale preporuke koje se odnose na sprečavanje kršenja prava djece. Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese slijedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za 2006. godinu.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr. sc. Furio Radin