Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 52. sjednici održanoj 23. siječnja 2007. godine, Izvješće o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2005. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. prosinca 2006. godine.
Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.
Članovi Odbora su posebno istaknuli činjenicu da je neosporno da Uprava za zatvorsku sustav ulaže velike napore kako bi se osiguralo ostvarivanje zakonskih obveza i poštivanje ljudskih prava sukladno odredbama Zakona o izvršenju kazne zatvora, imajući u vidu iznimno teške uvjete u kojima se njihov rad odvija i nedostatna financijska sredstva kojima raspolažu.
U raspravi je naglašena važnost određivanja razumnog roka u kojem je nadležno tijelo dužno podnijeti izvješće o svome radu za prethodnu godinu. Na taj način se ne bi događalo da se početkom 2007. godine raspravlja o izvješću za 2005. godinu, a osim toga, ukoliko bi se izvješće razmatralo neposredno nakon završetka godine za koju se podnosi izvješće, dala bi se mogućnost interveniranja kroz određene odluke s ciljem ostvarivanja pretpostavki za poboljšanje stanja.
O stanju ljudskih prava u zatvorima, kaznionicama i odgojnim zavodima u Republici Hrvatskoj za 2005. godinu Odbor je bio upoznat kroz Izvješće pučkog pravobranitelja koje je razmatrao na svojoj 37. sjednici održanoj 9. ožujka 2006. godine.
Odbor je tada donio zaključke u kojima je izrazio zabrinutost u vezi sa stanjem u pojedinim zatvorskim ustanovama u kojima je konstatirano kršenje nekih temeljnih ljudskih prava (nedostatak elementarnih uvjeta za boravak: premali prostor, nemogućnost izlaska u šetnju, problemi sa zagrijavanjem prostorija, nedostatak osnovnih higijenskih uvjeta, potreba za češćom deratizacijom i dezinsekcijom prostora, potreba uređivanja sanitarnih čvorova, uklanjanje sjenila na prozorima gdje god je to moguće, osiguranje neophodnog standarda zdravstvene zaštite i sl.). S tim u vezi Odbor je zatražio da Ministarstvo pravosuđa izvrši hitan uvid u takve zatvorske ustanove s ciljem uklanjanja najurgentnijih problema. Također, Odbor je preporučio Vladi RH da u predmetnom Izvješću za 2005. godinu obuhvati i razmotri prijedloge, mišljenja i primjedbe iznijete u spomenutom Izvješću pučkog pravobranitelja.
Međutim, u razmatranom Izvješću za 2005. godinu predlagatelj konstatira da je Izvješće pučkog pravobranitelja dostavljeno Središnjem uredu Uprave za zatvorski sustav Ministarstva pravosuđa i Hrvatskom saboru, ali ne izvještava što je konkretno poduzeto temeljem prijedloga i primjedbi pučkog pravobranitelja. Zatraženo je da se spomenuto Izvješće pučkog pravobranitelja inkorporira u izvješće Vlade za 2006. godinu o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda i da se iznesu precizni podaci o tome što je poduzeto na rješavanju problema na koje je pučki pravobranitelj ukazao.
Članovi Odbora su istaknuli da je u izvješću bilo potrebno jače upozoriti na sve aspekte koji utječu na kršenja ljudskih prava, ne samo na uvjete boravka, nedostatnu zdravstvenu skrb i prekapacitiranost zatvorskog sustava na koji, uostalom, utječu i drugi čimbenici kao što je dugotrajnost sudskih postupaka, nužnost restrikcija u određivanju mjere pritvora, zamjene novčane kazne kaznom zatvora i dr. Izraženo je mišljenje da bi izvješće trebalo sadržavati podatke o stegovnim postupcima protiv zatvorskih službenika koji su prekršili svoje ovlasti u postupanju prema zatvorenicima. Također je potrebno navesti koje vrste stegovnih mjera i u kojem vremenskom trajanju su poduzimane prema zatvorenicima (samica, izolacija, trajno osamljenje i sl.), imajući u vidu podatak iz izvješća da su tijekom 2005. godine 4491 puta bile primijenjene posebne mjere održavanja reda i sigurnosti.
Preporučeno je da se ubuduće izvješćem aktualiziraju ključni problemi te predlože mjere za rješavanje problema u radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda kako bi Hrvatski sabor mogao konkretnim zaključkom potaknuti rješavanje najkritičnijih problema bilo kroz osiguravanje proračunskih sredstava ili kroz donošenje potrebnih zakonskih rješenja koja bi u određenim segmentima rasteretila zatvorski sustav.
Ukazano je i na činjenicu da su u izvješću Državnog odvjetništva iznošeni podaci o smanjenom broju kaznenih dijela, dok se u ovom Izvješću govori o povećanom broju zatvorenika, koji što više prelazi kapacitete zatvorskih institucija. S tim u vezi članovi Odbora očekuju da se kroz naredno izvješće analizira je li došlo do povećanja broja zatvorenika uslijed stupanja na snagu izmjena i dopuna Kaznenog zakona koje su išle na restriktivnije sankcioniranje pojedinih kaznenih djela. Također se traži od Ministarstva pravosuđa da donese potrebne akte kojima bi se regulirao rad za opće dobro, kao jedan vid alternativnih sankcija, odnosno zamjene za zatvorsku kaznu.
Od predlagatelja je zatraženo da se statistički podaci iz izvješća raščlanjuju i po spolu i pri tome da se obuhvate ne samo zatvorenici, već i zaposleni u zatvorskom sustavu. Vođenje ovakvih podataka je važna činjenica s aspekta rodne ravnopravnosti zajamčene Zakonom o ravnopravnosti spolova koje je potrebno dosljedno provoditi i iskazivati.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese slijedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2005. godinu, zajedno s prijedlozima i primjedbama iznesenim u raspravi.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Furio Radin