Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, na svojoj 57. sjednici održanoj zajedeno s Pododborom za prava nacionalnih manjina 18. travnja 2007. godine, razmatrao je Izvješće o utrošku sredstava osiguranih u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2006. godinu (NN 148/05), u razdjelu 020 Vlada Republike Hrvatske, glavi 21, aktivnost 3811: nacionalne manjine, koje je Odboru dostavio Savjet za nacionalne manjine aktom od 05. ožujka 2007. godine.
Savjet za nacionalne manjine navedeno Izvješće dostavio je sukladno odredbi članka 37. stavka 4. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina (NN 155/02).
U raspravi je konstatirano da Izvješće pokazuje veliki značaj koji je i u 2006. godini imalo sufinanciranja programa manjinskih udruga i ustanova iz Državnog proračuna za očuvanje i razvoj identiteta i kulturne autonomije nacionalnih manjina.
Izraženo je zadovoljstvo činjenicom da je prema ocjeni Savjeta tijekom prošle godine ostvaren daljnji napredak u preuzimanju odgovornosti za dobivena sredstva od strane manjinskih udruga i ustanova, da je uspostavljana zadovoljavajuća razina financijske discipline, kao i da je povećana kvaliteta sufinanciranih programa manjinskih udruga i ustanova.
Konstatirano je da je u Izvješću naznačeno 16 udruga nacionalnih manjina kojima su za 2006. godinu odobrena sredstva u ukupnom iznosu od 787.000 kn, a koje su zaključkom Savjeta obvezane da tijekom prvog tromjesečja 2007. godine otklone uočene nepravilnosti u financijskom dijelu izvješća podnesenog Savjetu, što im je postavljeno kao uvjet za nastavak sufinanciranja iz proračunskih sredstava. Zatraženo je da Savjet u slijedećem izvješću izvijesti Odbor da li su navedene udruge ispunile svoju obvezu, te ako nisu što je poduzeto.
Obzirom da Savjet svoje Izvješće Saboru temelji na izvješćima sufinanciranih udruga i ustanova nacionalnih manjina, a da za kontinuirano praćenje ostvarivanja sufinanciranih programa može osnovati radne skupine i angažirati financijske i druge eksperte, postavljeno je pitanje da li je Savjet koristio takvu mogućnost kako bi provjerio vjerodostojnost izvješća koje su podnijeli korisnici sredstava. Ovo bi, kako je rečeno, posebno bilo značajno kada se radi o korisnicima sredstava koji ne podnose uredna financijska izvješća. Valjalo bi utvrditi razloge za neurednost financijskih izvješća, osobito u slučajevima ako se to ponavlja kod istih korisnika sredstava.
Istaknuto je da se u Izvješću s pravom upozorava na to da je predpristupnim pregovorima Republike Hrvatske i EU otvoren proces koji i nacionalne manjine stavlja u novu situaciju. Njihove udruge i ustanove morati će se također prilagoditi novim - europskim standardima. Time se nameće potreba intenzivne edukacije koju treba čim prije započeti, u čemu je uloga Savjeta izuzetno značajna.
Posebno je upozoreno na problem pristupa nacionalnih manjina elektroničkim medijima. Konstatirano je da se Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina u tom dijelu ne ostvaruje, kao niti Europska povelja o regionalnim ili manjinskim jezicima. U 2006. godini Savjet je s ukupno 450.000 kn sufinancirao 17 radio postaja, ali ni to nije dalo željene rezultate. Zbog svega toga zaključeno je, da je potrebno da Odbor otvori raspravu o ovom problemu. Naglašeno je da se ta rasprava treba organizirati ne samo s predstavnicima HRT-a, već zajedno s predstavnicima Vlade Republike Hrvatske i nadležnih ministarstava, jer je Zakonom o Hrvatskoj radioteleviziji (čl. 5. st. 2. i 4.) precizno utvrđeno da Vlada i HRT ugovorom uređuju međusobna prava i obveze glede emisija namijenjenih informiranju pripadnika nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno donio sljedeći
ZALJUČAK
Prihvaća se Izvješće Savjeta za nacionalne manjine o utrošku sredstava osiguranih u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2006. godinu (NN 148/05), u razdjelu 020 Vlada Republike Hrvatske, glavi 21, aktivnost 3811: nacionalne manjine.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr. sc. Furio Radin
O tome obavijest:
- Predsjednik Hrvatskoga sabora