Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Prijedlogu zakona o Registru vijeća, koordinacija i predstavnika nacionalnih manjina, prvo čitanje, P. Z. br. 627

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 41. sjednici održanoj 28. listopada 2010. godine, Prijedlog zakona o Registru vijeća, koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. rujna 2010. godine.

Odbor je ovaj Prijedlog zakona razmatrao kao matično radno tijelo.

Članovi Odbora ocijenili su da se predloženim zakonom uređuju pitanja iznimno značajna za rad vijeća, koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina, kao i drugih oblika udruživanja pripadnika nacionalnih manjina, uključujući i one koji se osnivaju sukladno međunarodnim ugovorima. Već u vrijeme donošenja Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina 2002. godine, ukazivano je na nedorečenost odredbi kojima se uređuju koordinacije vijeća nacionalnih manjina, osobito koordinacije na državnoj razini, što je kasnije tijekom provedbe Ustavnog zakona u proteklih osam godina, stvaralo niz problema u praksi. Posljednjim Izmjenama i dopunama Ustavnog zakona i rješenjima koja se predlažu u razmatranom Prijedlogu zakona, dio tih problema trebao bi biti otklonjen.

Međutim, u raspravi je istaknuto da je i dalje ostalo otvoreno pitanje zakonskog uređivanja načina rada i financiranja koordinacija vijeća nacionalnih manjina za područje Republike Hrvatske. Ustavnim zakonom o izmjenama i dopunama Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina, koji je stupio na snagu 7. srpnja ove godine (NN br. 80/10), u članku 4., utvrđeno je da će se način rada i financiranje koordinacija urediti zakonom. Članovi Odbora su mišljenja da bi za uređivanje te problematike bilo krajnje neracionalno donositi novi, poseban zakon. Predloženo je, stoga, a s time su se složili i predstavnici predlagatelja, da se spomenuta zakonodavna materija uvrsti u predloženi zakon. S tim u svezi, očekuje se da predlagatelj u pripremi konačnog prijedloga zakona izvrši potrebne izmjene i dopune predloženog teksta zakona.
Kada je u pitanju financiranje koordinacija nacionalnih manjina za područje Republike Hrvatske, izraženo je mišljenje da bi se potrebna sredstva morala osiguravati na razini države, jer se radi o manjinskim tijelima koja i djeluju na nacionalnoj (državnoj) razini.

Iznesen je i prijedlog da se nađe zakonsko rješenje za uključivanje predstavnika nacionalnih manjina u rad koordinacija vijeća nacionalnih manjina. Oni su sada izostavljeni, a praksa pokazuje da bi svakako trebali sudjelovati u radu tijela koja imaju koordinativnu ulogu u rješavanju pitanja od interesa za nacionalne manjine.

Predloženo je, također, da se u članke 1., 2., 3. i 4. Prijedloga zakona, uvrste i nacionalna vijeća nacionalnih manjina, obzirom da je i u izmjenama i dopunama Ustavnog zakona (članak 4.) utvrđeno da spomenuta nacionalna vijeća imaju status koordinacije vijeća nacionalnih manjina. I s ovim prijedlogom složio se predstavnik predlagatelja.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći

Z A K LJ U Č A K


1. Prihvaća se Prijedlog zakona o Registru vijeća, koordinacija vijeća i predstavnika nacionalnih manjina.

2. Stajališta, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi o prijedlogu zakona upućuju se predlagatelju radi pripreme konačnog prijedloga zakona.


Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

dr.sc. Furio Radin