Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Izvješću o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije u razdoblju od 01. siječnja do 31. prosinca 2008. godine

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je na 31. sjednici, održanoj 3. veljače 2010. godine, Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije u razdoblju od 01. siječnja do 31. prosinca 2008. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 7. prosinca 2009. godine.

Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo, osobito u dijelu koji se odnosi na ovlast Vijeća za elektroničke medije utvrđenu čl. 65. da donosi odluku o dodjeli sredstava iz Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija. Istim člankom je utvrđeno da će se sredstvima Fonda (3% sredstava od pretplate koja se plaća HRT-u) poticati programski sadržaji elektroničkih medija na lokalnoj i regionalnoj razini koji su važni za ostvarivanje prava građana na javno informiranje, za ostvarivanje prava nacionalnih manjina u RH i za poticanje razvoja svijesti o ravnopravnosti spolova.

Članovi Odbora su se posebno osvrnuli na obveze Vijeća da potiče objavljivanje programskih sadržaja koji se odnose na ostvarivanje ljudskih prava i temeljnih sloboda, prava nacionalnih manjina, djecu ili mlade, osobe s invaliditetom, te obvezu da zabrani one sadržaje kojim se potiče i širi mržnja na osnovu rasne ili etične pripadnosti, spola, jezika, vjere, nacionalnog ili socijalnog podrijetla. S tim u vezi su ukazali na važnost daljnjeg razvijanja tolerancije kako bi se postigao veći stupanj razumijevanja svih različitosti i uklanjanje uvriježenih stereotipa. Stoga su mišljenja da bi u narednim izvješćima Vijeće trebalo više pozornosti posvetiti analizi upravo ovih programskih sadržaja kako bi se moglo ocijeniti ispunjavaju li nakladnici zakonom utvrđene obveze.

Kada je u pitanju osiguravanje programskih sadržaja namijenjenih nacionalnim manjinama, istaknuli su da iznos koji je dodijeljen iz sredstava Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija za ove programske sadržaje, ne znači i da će biti za njih upotrijebljen. Naime, događa se da se samo dio tih sredstava iskoristi za emisije namijenjene nacionalnim manjinama, dok se veći dio koristi za rad pojedinih radio postaja. Kako je istaknuto, problem financiranja televizijskih i radio postaja posebno je izražen na regionalnim i lokalnim razinama. Vijeće bi, stoga, trebalo pratiti na koji način se dodijeljena sredstva koriste, odnosno dužno je osigurati da se koriste za programske sadržaje namijenjene nacionalnim manjinama jer je to i obveza utvrđena ne samo Zakonom o elektroničkim medijima i Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina, nego i Europskom poveljom o regionalnim i manjinskim jezicima.

Članovi Odbora su, stoga, pozvali Vijeće za elektroničke medije da iz ukupnih sredstava Fonda izdvoji određeni iznos za analizu navedenih programskih sadržaja, osobito govora mržnje i netolerancije u elektroničkim medijima, na ciljanim televizijskim i radio postajama.

Iako su pozdravili donošenje Pravilnika o načinu postupanja nakladnika televizijske djelatnosti radi zaštite maloljetnika (NN, 130/08), naglasili su da nema podataka o tome koliko se taj Pravilnik poštuje, je li dolazilo do kršenja njegovih odredbi i u kojem dijelu. Također su istaknuli da se Vijeće ne koristi u dovoljnoj mjeri ovlastima koje su mu dane samim Zakonom o elektroničkim medijima. Nije razumljivo zašto je Vijeće u 2008. godini pokrenulo samo jedan prekršajni postupak koji je još uvijek u tijeku, kada se zna da je samo Pravobraniteljica za djecu Vijeću podnijela deset prijava s traženjem da Vijeće kao regulatorno tijelo ispita je li došlo do kršenja dječjih prava. S obzirom da je pokrenut jedan prekršajni postupak i da je dano svega šest opomena, u daljnjem radu se očekuje aktivnija uloga Agencije, prije svega po službenoj dužnosti, te veća suradnja Agencije s nadležnim državnim tijelima. Izraženo je mišljenje da predloženo Izvješće ne daje uvid u ostvarivanje programskih sadržaja namijenih djeci, kao i sadržaja kojima bi se poticalo stvaralaštva djece kroz osmišljavanje posebnih emisija u kojima bi došao do izražaja njihov potencijal. Upravo ovom aspektu, kako je naglašeno, potrebno je posvetiti veću pažnju prilikom raspodjele sredstava Fonda.

Članovi Odbora su od Vijeća za elektroničke medije zatražili preciznije podatke o broju emisija namijenjenih osobama s invaliditetom, o iznosu sredstava za njihovu realizaciju koja su s tom namjenom dodijeljena iz Fonda, kao i podatak o tome koliko je televizijskih i radijskih nakladnika uopće pokazalo interes za emitiranje ovih emisija, odnosno koliko ih se javilo na natječaj za raspodjelu sredstava Fonda. Budući da su sredstva Fonda prije svega namijenjena poticanju programskih sadržaja elektroničkih medija na lokalnoj i regionalnoj razini vezanih uz ostvarivanje prava građana na javno informiranje, naglašeno je da su osobe s invaliditetom u tom smislu posebno prikraćene jer je vrlo mali broj emisija koje su im namijene, osobito na lokalnim televizijskim i radio postajama. Vijeće za elektroničke medije je pozvano da uspostavi bolju suradnju s pravobraniteljicom za osobe s invaliditetom, kao i s predsjednicima udruga i saborskim zastupnicama koje zastupaju interese osoba s invaliditetom, kako bi se iznašla najbolja rješenja za ostvarivanje programskih sadržaja kojim bi se pridonijelo stvaranju većeg broja emisija za osobe s invaliditetom, a koje bi bile prilagođene pojedinim kategorijama (prevođenje za gluhe osobe). Posebno je istaknuta potreba educiranja novinara o pravima osoba s invaliditetom te je s tim u vezi predloženo da se prilikom godišnjih susreta udruga televizijskih i radijskih nakladnika osigura njihovo upoznavanje s problematikom osoba s invaliditetom.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskom saboru da prihvati

Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije u razdoblju od 01. siječnja do 31. prosinca 2008. godine

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. Furia Radina, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                               dr. sc.  Furio Radin