Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora na 11. sjednici, održanoj 18. ožujka 2025., proveo je raspravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj skrbi.
Odbor je o Prijedlogu zakona raspravljao sukladno članku 179. Poslovnika Hrvatskoga sabora kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnica predlagatelja rekla kako se predloženim izmjenama provode aktivnosti iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti usmjerene na integraciju socijalnih naknada, bolju pokrivenost i adekvatnost socijalnih naknada. Povećana je osnovica za izračun iznosa zajamčene minimalne naknade na 160,00 eura, a povećani su i osobni faktori u kućanstvima s djecom. Korisnicima zajamčene minimalne naknade omogućuje se korištenje naknade u punom iznosu i kada se ne mogu odazvati radu za opće dobro zbog trenutačnog zdravstvenog stanja. Kod usluge pomoći u kući ukida se ograničavajući prihodovni cenzus koji je sprječavao pristup toj usluzi velikom broju potencijalnih korisnika koji ispunjavaju sve druge uvjete. Izrijekom se propisuje da socijalne usluge ne plaćaju djeca i mlađe punoljetne osobe s problemima u ponašanju, žrtve nasilja u obitelji, osobe s invaliditetom, korisnici naknade za ugroženog kupca energenata te djeca s teškoćama u razvoju. Nadalje, izmjenama se propisuje mogućnost priznavanja prava na jednokratnu naknadu posvojitelju za potrebe posvojenog djeteta u iznosu od 1327 eura. Također, omogućava se odobravanje socijalnih usluga većem broju korisnika, posebice usluge pomoći u kući za starije osobe, čime se prevenira institucionalizacija, dok se za žrtve nasilja u obitelji i žrtve rodno uvjetovanog nasilja omogućuje pružanje usluge psihosocijalnog savjetovanja bez vremenskog ograničenja, odnosno dok postoji potreba.
Pravobranitelj za osobe s invaliditetom pohvalio je predložene izmjene kojima se omogućuje istodobno korištenje više različitih socijalnih usluga, ukidanje nepotrebnih ograničenja u pogledu trajanja i intenziteta usluga te izuzimanje od plaćanja socijalnih usluga za osobe s invaliditetom koje su korisnici naknade za ugroženog kupca energenata i djecu s teškoćama u razvoju. Međutim, upozorio je na nekoliko ključnih problema koji nisu riješeni: potrebu povećanja naknade za osobne potrebe korisnika smještaja s trenutačnih 37,5 eura na 45 eura, potrebu povećanja osnovice za zajamčenu minimalnu naknadu za potpuno radno nesposobne i starije osobe za 120 % te problematične odredbe o sudjelovanju korisnika u plaćanju socijalnih usluga.
Predstavnica Ureda Pučkog pravobranitelja pozdravila je povećanje zajamčene minimalne naknade (ZMN) za kućanstva s djecom, kao i izmjenu kojom se korisnicima ZMN-a omogućuje korištenje naknade u punom iznosu kada se ne mogu odazvati radu za opće dobro zbog trenutačnog zdravstvenog stanja. Međutim, ukazala je na potrebu za povećanjem ZMN-a za samačka kućanstva i starije osobe, s obzirom na to da je stopa rizika od siromaštva za starije osobe koje žive same 50,3 %, a za samačka kućanstva općenito 44,9 %. Posebno je istaknula kako trenutačna osnovica od 160 eura za samce nije dovoljna za dostojanstven život te je predložila povećanje osobnog faktora za samce. Kada je riječ o obvezi rada za opće dobro u trajanju od 90 sati mjesečno za korisnike zajamčene minimalne naknade, primijećena je proizvoljnost u primjeni jer neke jedinice lokalne samouprave uopće ne pozivaju korisnike na rad za opće dobro, dok druge višekratno pozivaju iste korisnike. S obzirom na arbitrarnost u primjeni i dodatnu stigmatizaciju korisnika i svojevrsnu kaznu za siromaštvo, predloženo je potpuno ukidanje te obveze za korisnike zajamčene minimalne naknade. Također je naglasila potrebu za boljom zaštitom beskućnika i žrtava obiteljskog nasilja koji su izloženi posebnim rizicima od siromaštva.
Pravobraniteljica za djecu upozorila je na to da se Zakonom trebalo osigurati da djeca iz socijalno ugroženih obitelji mogu primati zajamčenu minimalnu naknadu (ZMN) neovisno o zaposlenju roditelja. Istaknula je da prema Izvješću o provedbi Nacionalnog akcijskog plana za provedbu Europskog jamstva za djecu iz kolovoza 2024. traži osiguravanje pristupa primjerenom stanovanju djeci u riziku od siromaštva. Istaknula je kako nisu usvojeni prijedlozi kojima bi se predškolskoj djeci na smještaju omogućila naknada za osobne potrebe, a kod djece s teškoćama u razvoju traži fokus na njihovo funkcioniranje umjesto na invaliditet. Posebno je upozorila na potrebu za socijalnim stanovanjem za mlade koji izlaze iz skrbi, kao i izmjene vezane uz krizni smještaj djece, predlažući usklađivanje njegova trajanja s mjerama iz Obiteljskog zakona, a morala bi se propisati i obvezna suradnja stranaka sa Zavodom u slučajevima obiteljskopravne i kaznenopravne zaštite djece.
Predsjednik Odbora upozorio je na činjenicu da je trenutačni iznos zajamčene minimalne naknade (ZMN) od 160 eura za radno sposobnog samca znatno ispod praga rizika od siromaštva koji iznosi 493,66 eura. Posebno je istaknuo problematiku rada za opće dobro, pri kojem radno sposobni samac koji prima ZMN mora odraditi 90 sati mjesečno, što efektivno znači da je sat rada „plaćen“ samo 1,78 eura, što je višestruko ispod minimalne satnice u Republici Hrvatskoj koja iznosi 4,91 euro. Podsjetio je na zaključke tematske sjednice o siromaštvu i ljudskim pravima na kojoj je Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina zauzeo jasno stajalište o potrebi daljnjeg povećanja zajamčene minimalne naknade, nužnosti preispitivanja uvjeta rada za opće dobro kao preduvjeta za ostvarivanje prava na socijalnu naknadu te važnosti pojednostavnjenja procedura za ostvarivanje prava na socijalne usluge.
Nakon provedene rasprave Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina većinom je glasova
(6 glasova „ZA“, 3 glasa „SUZDRŽAN“) odlučio predložiti Hrvatskom saboru da donese sljedeći zaključak:
Prihvaća se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj skrbi
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof. dr. sc. Milorada Pupovca, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti Bošku Ban, potpredsjednicu Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Milorad Pupovac