Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora na 5. sjednici, održanoj 23. listopada 2024. godine, proveo je raspravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada aktom od 3. listopada 2024. godine.
Odbor je o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima raspravljao sukladno čl. 179. Poslovnika Hrvatskog sabora kao zainteresirano radno tijelo.
Uvodno je predstavnica predlagatelja ukazala kako se Prijedlogom zakona dozvole za boravak i rad mogu izdati na razdoblje od tri godine a do sada je bilo moguće izdavanje do godinu dana. Produljeno je i razdoblje izdavanja dozvola za sezonske poslove na 9 mjeseci sa dosadašnjih 6 mjeseci. Prema postojećem modelu, dozvole za boravak i rad izdaju se najduže na rok od godinu dana. Ograničenje trajanja radnih dozvola na godinu dana nije pratilo potrebe gospodarskog sektora. Smanjuje se administrativno opterećenje tijela koje sudjeluju u postupku kao i opterećenje poslodavca i stranih radnika jer se, uz produljenje radnih dozvola, Prijedlogom zakona omogućuje stranim radnicima kojima je izdana dozvola promjena zanimanja i promjena poslodavca, što do sada nije bilo moguće. U praksi su uočeni slučajevi kada poslodavac neposredno po dolasku državljana treće zemlje odustaje od njegova zapošljavanja zbog čega su se državljani trećih zemalja našli u neizvjesnim situacijama, pa i u nezakonitom boravku. Stoga se predloženim izmjenama uvodi zadužnica koju poslodavci daju u iznosu mjesečne plaće kako bi se zaštitili strani radnici i država za obvezna davanja doprinosa. Predloženim izmjenama uređuje se pitanje zahtjeva poslodavaca za stranim radnicima koji su nerazmjerni broju zaposlenih hrvatskih državljana i veličini poslovnog subjekt. Propisuju se minimalni standardi smještaja stranih radnika jer su u praksi uočene određene situacije kada su poslodavci strane radnike smještali u neodgovarajuće prostore, s obzirom na kvadraturu, sanitarne i zdravstvene uvjete stanovanja. Uočeni su pojedinačni slučajevi zlouporabe postupka izdavanja dozvola za krijumčara, a pojavljuju se i pojedini fiktivni poslodavci kojima za cilj nije obavljanje gospodarske djelatnosti već olakšavanje ulaska državljana trećih zemalja na teritorij Europske unije bez potrebe za radom u Republici Hrvatskoj.
U raspravi su pohvaljene predložene izmjene koje jamče zaštitu prava domaće radne snage, prava stranih radnika i potrebe gospodarskog razvoja Republike Hrvatske. Pohvaljen je učinkovitiji administrativni postupak kojim se rasterećuju državna tijela, gospodarstvenici i strani radnici kojima se jamči veća pravna sigurnost. Ukazano je na potrebu da se do drugog čitanja nastoji dodatno poboljšati prijedlog te još jednom razmotre prijedlozi Pučke pravobraniteljice. Ukazano je potrebu jasnog određivanja tijela koje će biti odgovorno za smještaj stranih radnika. Istaknuto je kako neisplata plaće predstavlja izrabljivanje radnika, štetu za državni proračun, no i radnje koje dovode do toga da takvi radnici traže zapošljavanje bez ugovora o radu i prijave. Pozdravljene su izmjene kojima se potiče povratak iseljenika i integracijski procesi. Napomenuto je da su glasnije osobe koje iskazuju negativan pristup prema stranim radnicima te se treba više napora uložiti u promicanje tolerancije i informiranje o potrebi za stranim radnicima radi gospodarskog rasta Hrvatske.
Nakon provedene rasprave, Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina jednoglasno glasova (9 glasova «ZA») odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje sljedećih
z a k lj u č a k a
1. Prihvaća se Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o strancima,
2. Stajališta, primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi o Prijedlogu zakona upućuju se predlagatelju radi pripreme Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio prof. dr. sc. Milorada Pupovca, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti Bošku Ban, potpredsjednicu Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Milorad Pupovac