Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Izvješću o radu Povjerenstva za rad po pritužbama za 2022. godinu

08.02.2024.

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora na 39. sjednici održanoj 8. veljače 2024. proveo je raspravu o Izvješću o radu Povjerenstva za rad po pritužbama za 2022. godinu koje je Hrvatskome saboru dostavilo Povjerenstvo za rad po pritužbama aktom od 27. studenoga 2023. Sukladno članku 79. Poslovnika Hrvatskoga sabora, Odbor je Izvješće o radu Povjerenstva za rad po pritužbama za 2022. godinu razmatrao u svojstvu matičnog radnog tijela.
Odbor je raspolagao Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o Izvješću o radu Povjerenstva za rad po pritužbama za 2022. godinu.
Predstavnik podnositelja uvodno je istaknuo kako je tijekom 2022. godine Povjerenstvo riješilo 176 predmeta, od kojih je 13 novozaprimljenih, dok je 166 predmeta iz prethodnih godina. Održano je 11 sjednica Povjerenstva i doneseno 176 odluka ili zaključaka o pritužbama. Neriješena su ostala 164 predmeta, od kojih 162 stara i 2 nova predmeta. Uz navedeno, Povjerenstvo je redovito odgovaralo na upite novinara, medija ili građana.

Tijekom 2022. godine Povjerenstvu je dodijeljen policijski službenik koji uredno i pravodobno obavlja različite poslove za Povjerenstvo. Istaknuta je dobra suradnja sa Službom za unutarnju kontrolu i policijskim upravama u slučajevima kad je Povjerenstvo zatražilo dopunu spisa predmeta i druge podatke nužne za rad Povjerenstva. Naglašeno je kako je tijekom četverogodišnjeg rada sadašnjeg sastava Povjerenstva stečeno iskustvo na temelju kojeg su dane preporuke za unaprjeđenje i olakšavanje postupka podnošenja pritužbi na rad policijskih službenika. Tako bi izrada obrasca za podnošenje pritužbi olakšala građanima podnošenje pritužbi i smanjio se broj nepotpunih pritužbi. Istaknuta je potreba za revidiranjem postupanja MUP-a po nepotpunim pritužbama na način da se građane pozove da nadopune nepotpune pritužbe kako one, zbog formalnih razloga, ne bi bile odbačene. Upozoreno je na potrebu promjene metodologije odgovora MUP-a na pritužbe građana jer odgovori MUP-a katkad nisu dovoljno činjenično potkrijepljeni i obrazloženi, zbog čega podnositelji pritužbi gube povjerenje u MUP i policijske službenike čak i kad je postupak dobro proveden. Također je istaknuta potreba dostavljanja Povjerenstvu povratne informacije o učinjenome u predmetima u kojima je Povjerenstvo donijelo odluku da je pritužba utemeljena ili djelomično utemeljena, za što nije nužna izmjena Zakona koju je najavila Vlada. 

Riječi je bilo i tome kako jedan član Povjerenstva zbog starije životne dobi i bolesti nije mogao prisustvovati svim sjednicama Povjerenstva. Napomenuto je da se dnevnice na temelju zakona isplaćuju samo za dolazak članova Povjerenstva na sjednice, ali ne i za dolazak u prostorije Povjerenstva u svrhu rješavanja pritužbi. Navedeno otežava rad članovima Povjerenstva koji stanuju izvan grada Zagreba. Naime, predmeti se ne smiju iznositi iz prostorija MUP-a, odnosno tamo se moraju rješavati, pa članovi Povjerenstva moraju, osim na sjednice, dolaziti i u MUP radi rješavanja predmeta. 
U raspravi je pohvaljeno Izvješće za 2022. koje daje cjelovit uvid u postupanje Povjerenstva, dobro je strukturirano i sadržajno. Statistički pokazatelji jasno su podijeljeni prema području rada u kojima su građani podnosili pritužbe, sažeto su prikazane sve odluke Povjerenstva u kojima je utvrđeno da je pritužba bila osnovana ili djelomično osnovana. Istaknuto je kako je Povjerenstvo u ovom sastavu riješilo gotovo sve zaostale predmete iz prethodnih razdoblja i unaprijedilo rad Povjerenstva. Naglašeno je da policijski službenici zadiru u temeljna prava i slobode čovjeka, što su i dužni činiti, no samo kada je to predviđeno zakonom, kako bi se zaštitila sloboda i prava drugih, pravni poredak i javni moral, a svako ograničavanje prava i sloboda mora biti razmjerno potrebi u svakom pojedinom slučaju. Ovlasti policije u postupanjima prema građanima detaljno su određene Zakonom o policijskim poslovima i ovlastima te je Povjerenstvo za rad po pritužbama važno kako bi se zaštitilo građane od nezakonitog postupanja policijskih službenika. 
Pohvalno je što se u svojem Mišljenju Vlada očitovala na sve četiri preporuke Povjerenstva i najavila prihvaćanje jedne preporuke kroz buduće izmjene Zakona o policiji. U raspravi je naglašeno kako bi Vlada trebala još jednom preispitati preporuke Povjerenstva, o čemu će se uputiti zaključak Odbora Vladi. Vezano za prihvaćenu preporuku koja se odnosi na izmjene zakona istaknuto je kako bi izmjene zakona trebalo napraviti što prije kako bi Povjerenstvo dobilo povratne informacije nakon rješavanja pritužbe, a dotad pokušati iznaći rješenja unutar postojećeg pravnog okvira. 
Izraženo je zadovoljstvo što Povjerenstvo za rad po pritužbama i Ministarstvo unutarnjih poslova kontinuirano surađuju radi unaprjeđenja sustava MUP-a i rada Povjerenstva u zaštiti temeljnih ljudskih prava građana. Važno je nastaviti jačanje suradnje i sinergije Povjerenstva s MUP-om i Ravnateljstvom policije radi učinkovite i pravodobne zaštite prava i temeljnih sloboda građana, kako to i propisuje Ustav Republike Hrvatske. Ukazano je na potrebu obavješćivanja javnosti o radu Povjerenstva, kroz terenski rad i suradnju s članovima Odbora. U vezi s tim je, radi prepoznatljivosti uloge i rada Povjerenstva, tijekom 2023. godine održana prezentacija medijima u kojoj su sudjelovali Odbor, Povjerenstvo i MUP. Naglašena je nužnost omogućavanja funkcionalnog rada članova Povjerenstva, iznalaženje sredstava za isplatu dnevnica članovima koji žive izvan grada Zagreba kad dolaze rješavati predstavke građana, kao i ponovno preispitivanje preporuka Povjerenstva.
Nakon provedene rasprave Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina jednoglasno je (8 glasova „ZA“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći zaključak:

PRIHVAĆA SE IZVJEŠĆE POVJERENSTVA ZA RAD PO PRITUŽBAMA ZA 2022. GODINU.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio prof. dr. sc. Milorada Pupovca, predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti dr. sc. Zlatka Hasanbegovića, potpredsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
prof. dr. sc. Milorad Pupovac