Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave na temu „Provedba međunarodnih paktova UN-a u Republici Hrvatskoj: 50. obljetnica“

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora održao je 2. sjednicu 24. studenoga 2016. godine na temu „Provedba međunarodnih paktova UN-a u Republici Hrvatskoj: 50. obljetnica“. Glasovanje o zaključcima ove sjednice održano je 17. siječnja 2017. godine, na 5. sjednici Odbora.

Sjednicu je organizirao Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina u suradnji s pučkom pravobraniteljicom povodom obilježavanja 50 godina od donošenja dvaju ključnih međunarodnih dokumenata koji predstavljaju okosnicu zaštite i promicanja ljudskih prava – Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima i Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima. Međunarodni paktovi polaze od načela kako zaštita ljudskih prava svakog pojedinca pruža osnovu za sigurnost i mir u svijetu i temelje se na priznanju da su ljudska prava univerzalna, urođena, neotuđiva i međusobno povezana.

Rasprava o ovoj temi održana je kako bi se istaknule obveze koje je potvrđivanjem spomenutih međunarodnih dokumenata Republika Hrvatska preuzela u izvješćivanju prema Odboru za ljudska prava i Odboru za gospodarska, socijalna i kulturna prava Ujedinjenih naroda. Osim toga, naglasak je stavljen na osnaživanje procesa izvješćivanja i unaprjeđenje suradnje nadležnih tijela koja izrađuju izvješća, ali i praćenje provođenja preporuka koja je Republika Hrvatska dobila od tijela UN-a nakon podnošenja izvješća. Na sjednici su sudjelovali predstavnici posebnih  pravobraniteljstava, nadležnih ministarstava, vladinih ureda, Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu,  kao i udruga: „Kuća ljudskih prava“, „U ime obitelji“, „Ženska mreža“ i „Kontra“.

U raspravi su iznesene sljedeće primjedbe i prijedlozi:
- Imajući u vidu da je Republika Hrvatska po prvi puta postala članicom Vijeća za ljudska prava UN-a u razdoblju 2017.–2019. Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora izrazio je spremnost za suradnju s nadležnim tijelima kako bi se ostvarila što aktivnija uloga Republike Hrvatske u globalnoj zaštiti ljudskih prava, ali osigurala i bolja zaštita ljudskih prava u Republici Hrvatskoj. S tim u vezi je preporučeno da se osnaži uloga Hrvatskoga sabora u pripremi hrvatskih stajališta i pozicija koje će Republika Hrvatska zastupati prilikom donošenja značajnih rezolucija i odluka unutar samoga Vijeća, kao i da se pritom osigura dobra suradnja s nezavisnim institucijama i organizacijama civilnog društva u području ljudskih prava.
- Kada je riječ o praćenju izvješćivanja Republike Hrvatske o provedbi međunarodnih instrumenata Ujedinjenih naroda na području ljudskih prava, ukazano je na važnost uključivanja radnih tijela Hrvatskoga sabora u taj proces. Iznesen je primjer Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina koji se već u dva kruga uključio u praćenje izvješćivanja Republike Hrvatske pred Vijećem za ljudska prava UN-a prema proceduri Univerzalnog periodičkog pregleda, na način da je razmatrao kako izvješća Republike Hrvatske tako i preporuke Vijeća u oba kruga. Odbor je razmatrao i alternativno izvješće koje je podnijela pučka pravobraniteljica kao neovisna institucija. U cilju praćenja implementacije preporuka, Odbor je zatražio i među-izvješće o provedbi preporuka, o čemu će se također održati rasprava na sjednici Odbora. Ovakav način praćenja predložen kao jedan od modela za praćenje izvješćivanja o provedbi međunarodnih paktova UN-a u području ljudskih prava.
- Kako je Republika Hrvatska pozvana još 2006. godine da izvijesti o provedbi Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, što i nakon 10 godina još nije učinjeno, zatraženo je da nadležna tijela što žurnije pristupe izradi periodičkih izvješća koji se odnose na provedbu ovoga Pakta.
- Preporučeno je i potpisivanje i  ratificiranje Fakultativnog protokola uz Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima te ratificiranje Europske socijalne povelje. Izraženo je očekivanje da će Republika Hrvatska uskoro podnijeti 9. i 10. periodičko izvješće Odboru za ukidanje svih oblika rasne diskriminacije, budući da je rok bio još 2011. godine.
- Posebno je ukazano na važnost unaprjeđenja suradnje nositelja izrade izvješća s drugim nadležnim tijelima te je u tom smislu naglašeno kako je potrebno osnažiti ukupne procese izvješćivanja prema međunarodnim instrumentima Ujedinjenih naroda u području ljudskih prava. Isto tako, kada je riječ o provođenju preporuka tijela UN-a istaknuta je potreba bolje koordinacije i praćenja izvještavanja o poduzetome, te je preporučeno da se spomenute preporuke koriste kao izvor podataka pri donošenju novih zakonskih rješenja i izradi javnih politika.
- U tom smislu dana je preporuka da se što žurnije pristupi izradi sveobuhvatne obiteljske politike imajući u vidu da Opća deklaracija o ljudskim pravima, Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima, Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, Konvencija o pravima djeteta, Povelja o temeljnim pravima EU, Europska konvencija o ljudskim pravima, ali i Ustav Republike Hrvatske sadrže odredbe koje definiraju obitelj kao prirodnu i temeljnu jedinicu društva koja ima pravo na zaštitu društva i države.
Isto tako je predloženo da se Nacionalna strategija za prava djece u RH za razdoblje od 2014. do 2020. uskladi s novom europskom Strategijom za prava djece od 2016. do 2021. te da se donesu akcijski planovi za njezinu provedbu.
- Dana je preporuka da se osigura službeni prijevod Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima kao i Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, te njihova objava u „Narodnim novinama“.
Preporučeno je, također, da se prevedu i Opći zaključci Odbora za ljudska prava kojima se razvija praksa primjene odredbi Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima u svim državama članicama kako bi sva nadležna tijela mogla kreirati politike i zakonske prijedloge sukladno standardima koje pakt propisuje.
Isto tako, predloženo je da se prevedu i preporuke Odbora za ljudska prava te Odbora za uklanjanje diskriminacije žena kako bi nadležna tijela mogla osigurati njihovu učinkovitiju provedbu.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio usvojiti sljedeće


ZAKLJUČKE


1. Odbor predlaže Vladi Republike Hrvatske da uključi nadležna radna tijela Hrvatskog sabora u praćenje izvještavanja Republike Hrvatske o provedbi međunarodnih instrumenata Ujedinjenih naroda na području ljudskih prava, kojih je Republika Hrvatska stranka.

2. Odbor poziva Vladu Republike Hrvatske da pristupi izradi periodičnih nacionalnih  izvješća koji se odnose na provedbu Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima.

3. Odbor predlaže Vladi Republike Hrvatske da osnaži proces izvještavanja prema međunarodnim instrumentima Ujedinjenih naroda na području ljudskih prava, kojih je Republika Hrvatska stranka, a što se odnosi na unaprjeđenje suradnje nositelja izrade izvješća s drugim nadležnim tijelima te na cjelovito ispunjavanje preporuka prema tim međunarodnim instrumentima.


                     
                                                                                                                    PREDSJEDNIK ODBORA

                                                                                                                    dr. sc.  Furio Radin