Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina s rasprave o Izvješću o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2015. godinu

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina razmatrao je na 6. sjednici, održanoj 20. travnja 2016. godine, Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2015. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila povjerenica za informiranje, aktom od 29. ožujka 2016. godine.

Članovi Odbora raspolagali su mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predloženom Izvješću koje je upućeno Hrvatskomu saboru, aktom od 13. travnja 2016. godine.

Odbor je navedeno Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.

U raspravi je ocijenjeno da je predloženo Izvješće obimno i vrlo korektno načinjeno, te da daje cjelovitu sliku o provođenju Zakona o pravu na pristup informacijama.
Podržana je ocjena povjerenice za informiranje da ukupna razina transparentnosti i otvorenosti tijela javne vlasti raste, osobito kada je riječ o informacijama koji se objavljuju na internetskim stranicama tih tijela. Naglašeno je da puna primjena Zakona o pravu na pristup informacijama omogućuje građanima da kontroliraju tijela državne i javne vlasti, pridonose odgovornijem trošenju proračunskih sredstava, suzbijanju korupcije ali i jačanju povjerenja u javne institucije.
Iznesen je podatak da je izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama dostavilo 4.539 ili 76,41% tijela javne vlasti, što znači da 1.401 tijelo, odnosno njih 23,59% nije ispunilo svoju zakonsku obvezu. Analizom izvješća tijela koja su ih dostavila došlo se do podatka da je tijekom 2015. godine podneseno18.007 zahtjeva za pristup informacijama i 898 zahtjeva za ponovnu uporabu informacija, što znači da je ukupno zaprimljeno 18.905 zahtjeva za pristup i ponovnu uporabu informacija. Od toga je 93,55% zahtjeva riješeno u roku. Međutim, kvaliteta izvješća ocijenjena je nezadovoljavajućom, a uzrok tome je nepoznavanje propisa, nemarno vođenje i unošenje podataka što vodi nemogućnosti utvrđivanja pravog stanja provedbe Zakona.
Kada je riječ o inspekcijskom nadzoru koji je proveden u odnosu na 20 tijela javne vlasti, zatražen je odgovor na pitanje u kojoj mjeri su utvrđeni sistemski problemi onemogućavali protok i dostupnost informacija te nad kojim je tijelima proveden nazor. Kako je istaknuto, ostvarivanje prava na pristup informacijama može uzrokovati blokadu pojedinih tijela vlasti, osobito u manjima općinama, ali i onim tijelima koja godinama imaju manjak kadrova, posebice u slučajevima kada su zahtjevi odnose na učestalo traženje obimnih dokumenata.
Osim toga, budući da je iznesen podatak kako je došlo do pada žalbi u protekloj godini za 5,17% što je obrazloženo kvalitetnijim radom službenika na rješavanju žalbi i njihovom boljom edukacijom, izraženo je mišljenje da pad broja žalbi može biti uzrokovan i rezigniranošću građana koji, zbog ranijih loših iskustava i nepovjerenja prema institucijama, ne očekuju da će nadležno tijelo riješiti žalbu na odgovarajući način.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći


ZAKLJUČAK


Prihvaća se Izvješće o provedbi Zakona o pravu na pristup informacijama za 2015. godinu

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina,  predsjednika Odbora, a u slučaju njegove spriječenosti Domagoja Hajdukovića, potpredsjednika Odbora.  
                                                     
                        

PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Furio Radin