Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina razmatrao je na 3. sjednici, održanoj 9. ožujka 2016. godine, Izvješće o radu Programskog vijeća HRT-a i o provedbi programskih načela i obveza HRT-a utvrđenih Zakonom o HRT-u i Ugovorom između Hrvatske radiotelevizije i Vlade Republike Hrvatske za mandatno razdoblje od 1. siječnja 2014. do 31. prosinca 2014. godine, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavilo Programsko vijeće HRT-a, aktom od 26. siječnja 2016. godine.
Odbor je Izvješće razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.
Članovi Odbora raspolagali su mišljenjem Vlade Republike Hrvatske o predloženom Izvješću koje je upućeno Hrvatskomu saboru, aktom od 7. ožujka 2016. godine.
U raspravi su se članovi Odbora posebno osvrnuli na prijedlog Vlade Republike Hrvatske upućen Hrvatskome saboru da ne prihvati predloženo Izvješće.
Kako je istaknuto, Vlada Republike Hrvatske nije predstavila dovoljno uvjerljive argumente za iznesenu ocjenu da Programsko vijeće HRT-a nije obavljalo zadaće za koje je zaduženo s obzirom na određena kvantitativna i kvalitativna odstupanja u provedbi programskih načela i obveza HRT-a utvrđenih Zakonom o HRT-u i Ugovorom između HRT-a i Vlade Republike Hrvatske za 2014. godinu. Naime, donošenjem novog Zakona o HRT-u 2010. i njegovim izmjenama i dopunama 2012. značajno su smanjene ovlasti Programskog vijeća koje je ranije moglo znatno utjecati na provedbu programskih sadržaja te je u jednom razdoblju čak biralo i ravnatelja HRT-a i donosilo strateške dokumente. Naglašeno je da sukladno ovlastima utvrđenim u članku 26. Zakona o HRT-u koji je na snazi, nisu mogli utjecati na poboljšanje provedbe programskih načela niti su mogli utjecati na ostvarenje kvote programskih sadržaja kako je to određeno Ugovorom, a što je većim dijelom ionako u nadležnosti Nadzornog odbora, a ne Programskog vijeća. Konstatirano je da se iz priloženih zapisnika sa sjednica Programskog vijeća može vidjeti da je u 2014. godini održano deset sjednica, što je znatno više od zakonom utvrđenog minimuma od četiri sjednice. Kako je rečeno, tijekom 2014. nisu upućivana pisana upozorenja, jer se od toga odustalo budući da se na ranije negativno pisano upozorenje za 2013. Vlada oglušila i potvrdila Ugovor s HRT-om. Stoga je Vijeće promijenilo pristup te je povećalo broj sjednica na kojima je kontinuirano upozoravalo na nužnost poboljšanja kvalitete programskih sadržaja, ali i na ispunjavanje kvota utvrđenih Ugovorom, osobito na pretjeranu kvantificiranost samoga Ugovora, o čemu su donošeni zaključci koji su upućivani ravnatelju HRT-a. S obzirom na to da je Programsko vijeće dužno jednom godišnje izvješće podnijeti Hrvatskom saboru, izneseno je mišljenje da je Hrvatski sabor najmeritorniji za davanje konačne ocjene o radu Vijeća, budući da upravo Hrvatski sabor bira 9 od 11 članova Vijeća koje je dužno zastupati interese javnosti.
S druge strane, članovi Odbora iznijeli su ocjenu da se već godinama upozorava na neispunjavanje obveza utvrđenih Ugovorom u svezi s proizvedenim, suproizvedenim i objavljenim programima namijenjenima informiranju pripadnika nacionalnih manjina. Kako je istaknuto, unatoč tome što je Programsko vijeće ocijenilo kako se programi namijenjeni informiranju pripadnika nacionalnih manjina trebaju više integrirati u redoviti program te da HRT treba povećati ulogu u promicanju ravnopravnosti manjina i njihova suživota s većinskim narodom kao i očuvanju njihovog kulturnog identiteta, nije učinjen nadzor nad provođenjem toga zaključka. Naime, Savjet za nacionalne manjine godinama upozorava da HRT ne ispunjava svoju obvezu iz čl. 11 Europske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima, odnosno da ne ispunjava obvezu o proizvodnji programskih sadržaja za potrebe nacionalnih manjina na manjinskim jezicima. Ti su programski sadržaji zastupljeni samo s 1,3% na svim programima HRT-a. Upozoreno je da se nacionalne manjine ne smije getoizirati u specijalizirane emisije, već teme o njima trebaju biti uklopljene u cjelokupni program te prisutnije u redovitom programu kako bi se većina upoznala s manjinom, a aktivnosti manjina trebale bi biti integrirane u sveukupni javni, kulturni i politički život. Stoga su se složili s ocjenom Savjeta, čiji su članovi i svi predstavnici nacionalnih manjina u Hrvatskom saboru, da HRT ni kvantitativno u odnosu na udjele, ni kvalitativno ne ispunjava svoju obavezu. Međutim, unatoč iznesenoj ocjeni koja se godinama ponavlja, pojedini članovi Odbora naglasili su kako ništa nije učinjeno ni u promjeni pristupa HRT-a, ni u promjeni njegovog rukovodstva.
Nakon provedene rasprave Odbor je većinom glasova (6 glasova „za“ i 5 „protiv“) odlučio predložiti Hrvatskome saboru da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Izvješće o radu Programskog vijeća HRT-a i o provedbi programskih načela i obveza HRT-a utvrđenih Zakonom o HRT-u i Ugovorom između Hrvatske radiotelevizije i Vlade Republike Hrvatske za mandatno razdoblje od 1. siječnja 2014. do 31. prosinca 2014. godine.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora, Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Furio Radin