Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 63. sjednici održanoj 4. srpnja 2007. godine, Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektroničkim medijima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. lipnja 2007. godine.
Odbor je navedeni Konačni prijedlog zakona razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.
Nakon provedene rasprave Odbor je odlučio (uz 7 glasova „za“ i 2 „suzdržana“) predložiti Hrvatskom saboru da donese
ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ELEKTRONIČKIM MEDIJIMA
u tekstu u kojem ga je predložila Vlada Republike Hrvatske sa slijedećim
AMANDMANIMA
AMANDMAN I.
U članku 8. Konačnog prijedloga zakona – u tekstu kojim se mijenja članak 15. stavak 2. podstavak 1. Zakona, iza riječi „ksenofobiju“ staviti zarez i dodati riječi: „ideje fašističkih, nacističkih i drugih totalitarnih režima“.
Obrazloženje:
Predloženim amandmanom osigurava se da u tekstu odredbe čl. 15. st. 2. podstavak 1. ostanu navedene riječi, koje su i sada sastavi dio iste zakonske odredbe. Ocjena je Odbora da u Zakonu i dalje treba izrijekom stajati da je u programskim sadržajima (elektroničkih) medija zabranjeno poticati, pogodovati poticanju i širiti ideje fašističkih, nacističkih i drugih totalitarnih režima, jer se radi o idejama koje su nespojive s temeljnim vrednotama Ustava Republike Hrvatske.
AMANDMAN II.
U čl. 13. KPZ – kojim se Zakon dopunjava novim člankom 18.a mijenja stavak 1. tako da se briše riječ „te“ i umjesto nje stavlja zarez, a iza riječi „droge“ briše se točka i dodaju riječi: „te kladionica, kockarnica i automata za igre na sreću“.
Obrazloženje:
Amandmanom se predlaže zabranu oglašavanja i teletrgovine proširiti i na kladionice, kockarnice i automate za igre na sreću, jer je dokazano da i to može uzrokovati ovisnost kao što je to slučaj s duhanom i duhanskim proizvodima, čije reklamiranje nije dopušteno. Pri tome treba imati u vidu i to kako je učestala praksa, unatoč zakonskoj zabrani, da se djeci omogućava sudjelovanje u kladioničarskim igrama (jednako kao i kupovina duhana, duhanskih proizvoda i alkohola), pa je osobito radi interesa djece potrebno izvršiti predloženu dopunu navedene zakonske odredbe.
AMANDMAN III.
U članku 23. Konačnog prijedloga zakona – tekst kojim se dopunjava stavak 1. članka 57. Zakona promijeniti tako da se riječi: „dodaje se novi podstavak 6. koji glasi“, zamijene riječima: „dodaju se novi podstavci 6. i 7. koji glase“, a iza novog podstavka 6. umjesto točke staviti zarez i dodati novi podstavak 7. koji glasi:
„- poticanje razvoja svijesti o ravnopravnosti spolova.“
Obrazloženje:
Ravnopravnost spolova spada među temeljne vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske. Sukladno tome Zakonom o ravnopravnosti spolova propisano je uz ostalo (čl. 16. st. 1.) da će mediji kroz programske koncepte promicati razvoj svijesti o ravnopravnosti žena i muškaraca, a Zakonom o medijima (čl. 8. st.2.) da će se poticati proizvodnja i objavljivanje programskih sadržaja koji se odnose na promicanje svijesti o ravnopravnosti žena i muškaraca. U Nacionalnoj politici za promicanje ravnopravnosti spolova 2006.-2010., koju je 2006. usvojio Hrvatski sabor, konstatira se da mediji u Hrvatskoj nemaju rodno osjetljivu politiku, pa je stoga kao jedan od ciljeva te politike predviđeno: „7.3. Uvođenje rodno osjetljive politike u medije“, a kao mjera za ostvarivanje tog cilja utvrđeno je da će se izdvajati sredstva za produkciju i/ili koprodukciju rodno senzibiliziranih medijskih sadržaja i osigurati medijski prostor za emitiranje rodno senzibiliziranih sadržaja nastalih u nezavisnoj produkciji. Iz navedenih razloga amandmanom se predlaže dopuna Zakona kojom bi se poticanje razvoja svijesti o ravnopravnosti spolova uvrstilo u prioritetne programske sadržaje čija se proizvodnja i objavljivanje potiče sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Furio Radin