Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina

Izvješće Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, P. Z. br. 525

Odbor za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskoga sabora razmotrio je, na 57. sjednici održanoj 18. travnja 2007. godine, Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. travnja 2007. godine.
 
Odbor je Konačni prijedlog ovog zakona razmatrao kao zainteresirano radno tijelo.

Članovi Odbora nisu podržali rješenje izneseno u čl. 9. Konačnog prijedloga zakona kojim se propisuje da općinski načelnik, gradonačelnik, odnosno župan ima dva zamjenika u jedinicama u kojima pripadnici nacionalnih manjina sudjeluju s više od 15% u ukupnom stanovništvu jedinice lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave, te da se taj drugi zamjenik bira se posredno iz redova članova predstavničkog tijela i to iz redova pripadnika nacionalnih manjina. Posredno izabrani zamjenik imao bi jednaka prava i dužnosti kao i neposredno izabran zamjenik. Prijedlog je obrazložen potrebom usuglašavanja s odredbama Ustavnoga zakona o pravima nacionalnih manjina u svezi ostvarivanja odgovarajuće zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina u jedinicama lokalne i područne samouprave.

Pojedini članovi Odbora su mišljenja da bi se drugog zamjenika također trebalo birati neposredno, kao što je to predviđeno za prvog zamjenika, s obzirom da imaju jednaka prava i dužnosti. Time bi se omogućilo da pripadnici nacionalnih manjina iz svojih redova izaberu zamjenika općinskog načelnika, gradonačelnika, odnosno župana, a spriječilo bi se da predstavničko tijelo, ovisno o trenutačnoj političkoj snazi, određuje zamjenika iz reda nacionalnih manjina. Također je istaknuto da je pitanje zamjenika do sada bilo rješavano kroz statute općina, te da je u cijelom nizu općina upravo statutima uređeno da jedan od zamjenika mora biti iz reda nacionalnih manjina.

Izražena je sumnja da će biti moguće funkcioniranje tijela lokalne i područne samouprave, s obzirom da gradonačelnik, u određenim slučajevima, neće imati podršku predstavničkog tijela, a što je u nekim zemljama koje su imale slične sustave, rezultiralo ozbiljnim krizama, pa su bile prisiljene uvoditi dodatne mehanizme kako bi se to spriječilo.

U raspravi je, također, ukazano na potrebu usklađivanja odredbi čl. 8. Konačnog prijedloga zakona sa Zakonom o referendumu, s obzirom na broj birača koji bi se trebao odazvati na referendum kako bi se donijela odluka o razrješenju općinskog načelnika, gradonačelnika i župana. Također je zatraženo preispitivanje roka od godinu dana od dana održavanja referenduma, nakon kojeg je moguće ponovo raspisati referendum, iako je Zakonom o referendumu predviđen rok od šest mjeseci.

Nakon provedene rasprave Odbor je s 4 (četiri) glasa „za“, 3 (tri) „protiv“ i 1 (jedan) „suzdržan“ odlučio predložiti Hrvatskome saboru da ne donese


ZAKON O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA LOKALNOJ I PODRUČNOJ (REGIONALNOJ) SAMOUPRAVI

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr.sc. Furia Radina, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
dr.sc. Furio Radin