Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora na 3. sjednici održanoj 19. studenog 2020. godine razmotrio je Konačni prijedlog zakona o provedbi Uredbe (EU) 2019/1150 o promicanju pravednosti i transparentnosti za poslovne korisnike usluga internetskog posredovanja, drugo čitanje, P.Z.E. br. 9, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske aktom od 29. listopada 2020. godine.
Odbor za gospodarstvo, na temelju članka 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravio je predloženi akt u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja izvijestio je da se predloženim zakonom stvaraju pretpostavke za učinkovitu provedbu Uredbe (EU) 2019/1150 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. godine, o promicanju pravednosti i transparentnosti za poslovne korisnike usluga internetskog posredovanja.
Uredba (EU) 2019/1150 se primjenjuje na usluge internetskog posredovanja i internetske tražilice koje se pružaju ili čije se pružanje nudi poslovnim korisnicima i korporativnim korisnicima internetskih stranica koji putem tih usluga internetskog posredovanja ili internetskih tražilica, nude robu ili usluge potrošačima.
Prijedlog Zakona određuje:
- tijelo nadležno za provedbu Uredbe i ovoga Zakona kao i njegove zadaće (tijelo državne uprave nadležno za poslove gospodarstva),
- tijelo za nadzor nad provedbom Zakona (Državni inspektorat)
- prekršajne odredbe za postupanje protivno Zakonu (Državni inspektorat/sudovi).
Zaključno je predstavnik predlagatelja istaknuo da se predloženim Zakonom nastoje regulirati usluge internetskog posredovanja, koje su prepoznate kao ključne za omogućivanje poduzetništva i novih poslovnih modela, trgovine i inovacija te osigurati jednaki poslovni uvjeti za sve, učinkovito tržišno natjecanje, na dobrobit krajnjih potrošača.
U raspravi je istaknuto da su u Konačnom prijedlogu ovog zakona uvaženi svi konstruktivni prijedlozi izneseni na sjednici Odbora tijekom prvog čitanja.
Tako je uvažen prijedlog da se u članak članak 4. stavak 2. doda da službenici tijela državne uprave nadležnog za poslove inspekcije tijekom nadzora pružatelja usluga internetskog posredovanja imaju mogućnost uvida i u softwarske mehanizme, a što će svakako pojačati kontrolu pružatelja usluga.
Isto tako uvažen je i prijedlog da se u članku 5. stavku 1. točki f) pružatelju usluga internetskog posredovanja odredi precizniji vremenski rok za postupanje, pa je umjesto „razuman rok“ propisan rok od 30 dana.
Također se u raspravi dotaklo i propisanih novčanih kazni. Istaknuto je da su novčane kazne preniske s obzirom na duljinu trajanja sudskih postupaka, samim time i otežavanja poslovanja te bi iste trebale biti u ovisnosti s težinom prekršaja.
Predlagatelj je nakon rasprave odgovorio da intencija zakona nisu drakonske kazne i da je njihova svrha preventivnog karaktera, budući je jasno regulirana sudska zaštita i izvansudsko rješavanje sporova.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno s devet (9) glasova „ZA“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje
Zakona o provedbi Uredbe (EU) 2019/1150 o promicanju pravednosti i transparentnosti za poslovne korisnike usluga internetskog posredovanja
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Žarka Tušeka, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Žarko Tušek