Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 43. sjednici održanoj 17. rujna 2014. razmotrio je Izvješće o radu Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2013. godinu i Izvješće o ostvarenju proračuna Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2013. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavila Hrvatske energetska regulatorna agencija, aktom od 30. lipnja 2014. godine.
Odbor je raspolagao sa mišljenjem Vlade Republike Hrvatske Klasa: 022-03/14-07/258, Urbroj: 50301-05/18-14-8 od 21. kolovoza 2014. godine.
Odbor je o navedenom Izvješću raspravljao u svojstvu matičnog radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja izvijestio je da su u ovom izvješću obrađena sva područja energetskog sektora i to električna energija, prirodni plin, nafta, naftni derivati i biogoriva, te toplinska energija. Kao najvažniji događaj za nacionalno energetsko tržište a samim time i za HERU istaknuto je pristupanje Republike Hrvatske Europskoj uniji. Izvještavajući o svakom području energetskog sektora predstavnik predlagatelja pojasnio je da je u ožujku 2013. godine stupio na snagu novi Zakon o tržištu električne energije, koji je krovni Zakon za električnu energiju i koji propisuje okvir budućeg modela tržišta električne energije u Republici Hrvatskoj. Sektor električne energije je u 2013. godini obilježio pad potrošnje kao posljedicu smanjenja gospodarskih aktivnosti kao i pad uvoza električne energije zbog povećane proizvodnje u hidroelektranama uslijed dobrih hidroloških uvjeta. U sektoru prirodnog plina nastavljen je proces otvaranja tržišta kroz ulazak novih tržišnih sudionika i jačanje konkurencije. Sektor tržišta nafte i naftnih derivata obilježilo je donošenje novoga Zakona kojim je tržište tekućih naftnih derivata i ukapljenog naftnog plina otvoreno u pogledu formiranja cijena a istovremeno je prestala primjena Tarifnog sustava za transport nafte naftovodom i Odluke o iznosu tarifa za transport nafte naftovodom. Najznačajnija promjena u Sektoru toplinske energije je donošenja Zakona o tržištu toplinske energije kojim su definirani zakonski okviri za nove energetske usluge a s ciljem povećanja energetske učinkovitosti u zgradama, smanjenje potrošnje toplinske energije i smanjenja negativnih utjecaja na okoliš. Istaknuto je da HERA aktivno sudjeluje u području zaštite kupaca provođenjem nadzora nad energetskim subjektima kao i rješavanjem pojedinačnih žalbi i prigovora kupaca. Govoreći o proračunu istaknuto je da su prihodi HERE u 2013. godini rasli 14,2% u odnosu na 2012. te da su veći za 8,7 milijuna kuna.
U raspravi koja je uslijedila predstavnik HERE odgovorio je na postavljena pitanja pojasnivši da HERA nema nadležnosti u zakonodavnoj proceduri pa ne može utjecati na prijedloge zakona kojima se eventualno krši 3. energetski paket. HERA na takova kršenja zakona može ukazivati jedino post festum, u svome izvješću. Identičan odgovor – u smislu nenadležnosti HERE- dan je na pitanje vezano za termoelektranu Plomin a odnosi se na eventualnu suradnju sa japanskom tvrtkom koja je na američkom sudu osuđena za nezakonite radnje u svom poslovanju. Predstavnik HERE pojasnio je da su Republici Hrvatskoj, zbog regulacije sustava, potrebne vršne elektrane i to prvenstveno plinske. Vezano za solarne elektrane iznesen je podatak da je u 2013. godini zaprimljeno tri i pol tisuće zahtjeva za izgradnju istih, dok je prema planu koji se donosi za svaku godinu posebno, za izvještajno razdoblje odobreno svega 12 MW, što pokriva vrlo mali postotak zaprimljenih zahtjeva. Pitanje plinske mreže u Dalmaciji se svodi na činjenicu da nema dovoljno interesa za potrošnju plina u odnosu na distribucijsku mrežu.
Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno odlučio Hrvatskom saboru predložiti donošenje sljedećeg
Z A K LJ U Č K A
Prihvaća se Izvješće o radu Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2013. godinu i Izvješće o ostvarenju proračuna Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2013. godinu.
PREDSJEDNIK ODBORA
Ivo Jelušić