Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo s rasprave o Godišnjem izvješću o radu Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2022. godinu i Izvješće o ostvarenju proračuna Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2022. godinu

27.10.2023.

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora (u daljnjem tekstu: Odbor) je na 72. sjednici održanoj 27. listopada 2023. godine razmotrio Godišnje izvješće o radu Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2022. godinu i Izvješće o ostvarenju proračuna Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2022. godinu (u daljnjem tekstu: Izvješće), koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora u skladu s odredbom članka 33. stavka 1. Zakona o regulaciji energetskih djelatnosti („Narodne novine“, broj 120/12 i 68/18) dostavila Hrvatska energetska regulatorna agencija (dalje: HERA), aktom od 29. lipnja 2023. godine.

Odbor na temelju članka 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio predloženi akt u svojstvu matičnoga radnog tijela. 

Odbor je raspolagao Mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, Klasa: 022-03/23-12/84, Urbroj: 50307-05/31-23-5 od 19. listopada 2023. godine.

U uvodnom izlaganju predstavnik podnositelja je prvenstveno istaknuo da je struktura Izvješća usklađena s preporukama Vijeća europskih energetskih regulatora (dalje: CEER). Izvješće je u odnosu na 2021. godinu značajno strukturalno i sadržajno prošireno, s ciljem davanja jasnijeg i transparentnijeg prikaza načina funkcioniranja tržišta energije u Republici Hrvatskoj. Izvješće donosi redoviti prikaz energetskog sektora i aktivnosti HERA-e u 2022. godini te analizu ključnih promjena koje su se odvijale u proteklom petogodišnjem razdoblju. To uključuje, između ostalog, ocjenu stanja energetskog sektora, odnosno razvoja tržišta i konkurentnosti na veleprodajnoj i maloprodajnoj razini, ocjenu pristupa energetskim mrežama, provedbu mehanizma prekograničnih razmjena energije, uređenje provedbenih pitanja vezanih za status povlaštenih proizvođača električne energije, ocjenu dostupnosti energenata i energetskih usluga, ocjenu stanja zaštite prava kupaca, ocjenu i pokazatelje kvalitete, sigurnosti i stabilnosti opskrbe svim oblicima energije te zaštitu energetskih i poslovnih subjekata koji su sudionici na tržištima energije. 
Osim navedenih pokazatelja i redovitih aktivnosti, Izvješće sadrži i detaljan opis specifičnih aktualnosti u protekloj godini. Energetski sektor u 2022. godini pod utjecajem je poremećaja na tržištu energije, prvenstveno prirodnog plina, koji je uzrokovan agresijom Rusije na Ukrajinu, a to je imalo za posljedicu poremećaj cijena i dostupnosti gotovo svih oblika energije u Republici Hrvatskoj. 

U okviru svojih redovnih aktivnosti HERA:
•    donosi podzakonske akte, 
•    daje suglasnost na akte koje donose energetski subjekti koji obavljaju neku od reguliranih djelatnosti, 
•    donosi metodologije odnosno tarifne sustave u skladu sa Zakonom o regulaciji
energetskih djelatnosti,
•    donosi ili odobrava cijene, iznose tarifnih stavki i naknada u skladu s metodologijama, odnosno tarifnim sustavima iz točke 9. stavaka 1. članka 11. Zakona o regulaciji energetskih djelatnosti („Narodne novine“, br. 120/12 i 68/18),
•    odobrava planove reguliranih energetskih subjekata,
•    vrši nadzor energetskih subjekata u obavljanju energetskih djelatnosti,
•    vrši nadzor transparentnosti funkcioniranja tržišta energije,
•    suradnja s regulatornim tijelima država članica EU i susjednih država te Agencijom za suradnju energetskih regulatora (dalje: ACER) i dr.

HERA je u 2022. godini izdala ili produžila 108 dozvola, izradila 12 akata, dala 14 prethodnih suglasnosti na akte koje donose energetski subjekti, dala 8 suglasnosti na ugovore između energetskih subjekata, donijela 138 odluka i rješenja.

Kao nacionalni regulator, HERA u okviru svoje nadležnosti aktivno sudjeluje i u području zaštite kupaca energije. Tijekom 2022. godine u HERA-i je bilo u obradi ukupno 1841 podnesaka kupaca energije, od čega 657 upita i 280 ostalih podnesaka, te 904 žalbi i prigovora kupaca energije.

U području tržišta električne energije za istaknuti su sljedeći podzakonski akti i metodologije koje je HERA donijela na temelju Zakona o tržištu električne energije („Narodne novine“, br. 111/21):
•    Pravilnik o općim uvjetima za korištenje mreže i opskrbu električnom energijom („Narodne novine“, br. 100/22) – njime se uređuju opći uvjeti za korištenje mreže što znači da se ovaj Pravilnik prvenstveno odnosi na korisnike mreže, a to su u skladu sa Zakonom o tržištu električne energije fizičke ili pravne osobe koje su s operatorom sustava sklopile ugovor o korištenju mreže u svrhu predaje električne energije u prijenosnu mrežu ili distribucijsku mrežu ili u svrhu preuzimanja električne energije iz prijenosne mreže ili distribucijske mreže. U skladu s obuhvatom tržišta električne energije propisanim u Zakonu o tržištu električne energije ovim Pravilnikom se uređuju opći uvjeti za maloprodajna tržišta električne energije koja obuhvaćaju opskrbu električnom energijom i agregiranje. 
•    Pravilnik o uvjetima kvalitete opskrbe električnom energijom („Narodne novine“, br. 84/2022) – njime su propisani pokazatelji kvalitete opskrbe električnom energijom, način mjerenja, prikupljanja i objavljivanja pokazatelja kvalitete opskrbe električnom energijom, način, dinamika i opseg izvještavanja te dostavljanja podataka HERA-i o kvaliteti opskrbe električnom energijom. Propisani su opći, minimalni i zajamčeni standardi i financijska kompenzacija u slučaju neispunjavanja zajamčenih standarda.
•    Metodologija za određivanje iznosa tarifnih stavki za zajamčenu opskrbu električnom energijom („Narodne novine“, br. 20/22) - najznačajnija promjena u odnosu na prethodnu metodologiju je u načinu utvrđivanja referentne cijene električne energije koja se sada utvrđuje na način da se umjesto najveće prosječne cijene temeljne električne energije i najveće prosječne cijene vršne električne energije za buduće tromjesečje i tri sljedeća tromjesečja, koje su ostvarene na mađarskoj burzi izvedenica HUDEX u prvom mjesecu tekućeg tromjesečja, uzimaju prosječna mjesečna cijena temeljne električne energije i prosječna mjesečna cijena vršne električne energije na mađarskoj burzi izvedenica HUDEX, koje su ostvarene u prvom mjesecu tekućeg tromjesečja za buduće (sljedeće) tromjesečje. 

U sektoru električne energije HERA je dala nekoliko prethodnih suglasnosti na prijedloge pravila koji se odnose na prekogranično trgovanje energijom kako sa članicama EU, tako i sa državama koje nisu članice EU. Dala je i veći broj prethodnih suglasnosti odnosno suglasnosti na prijedloge ugovora energetskog subjekta Hrvatski operator prijenosnog sustava d.o.o. 

HERA je donijela sljedeće odluke o iznosu tarifnih stavki:
•    Odluku o iznosu tarifnih stavki za zajamčenu opskrbu električnom energijom („Narodne novine“, br. 27/22) (za razdoblje od 1. travnja do 30. lipnja 2022. godine),
•    Odluku o iznosu tarifnih stavki za zajamčenu opskrbu električnom energijom („Narodne novine“, br. 61/22) (za razdoblje od 1. srpnja do 30. rujna 2022. godine),
•    Odluku o iznosu tarifnih stavki za zajamčenu opskrbu električnom energijom („Narodne, novine“, br. 100/22) (za razdoblje od 1. listopada do 31. prosinca 2022. godine),
•    Odluku o iznosu tarifnih stavki za zajamčenu opskrbu električnom energijom („Narodne novine“, br. 146/22) (za razdoblje od 1. siječnja do 31. ožujka 2023. godine).

U području tržišta prirodnog plina HERA je u 2022. godini donijela:
•    Izmjene i dopune Općih uvjeta opskrbe plinom („Narodne novine“, br. 103/22) - kojima je propisan minimalni metanski broj u iznosu od 70, kojim je omogućen prihvat UPP-a iz većeg broja zemalja, odnosno veća diverzifikacija dobavnih pravaca, što svakako doprinosi povećanju sigurnosti opskrbe plinom.
•    Izmjene i dopune Metodologije utvrđivanja iznosa tarifnih stavki za javnu
uslugu opskrbe plinom i zajamčenu opskrbu („Narodne novine“, br. 20/22) - propisan je novi način određivanja krajnje cijene zajamčene opskrbe za krajnje kupce koji nisu kućanstvo, na način da ona većom dinamikom, odnosno na tromjesečnoj razini, odražava aktualna tržišna kretanja.

Također, HERA je dala suglasnost na sljedeće podzakonske propise:
•    Izmjene i dopune Pravila korištenja sustava skladišta plina („Narodne novine“, br. 111/22),
•    Pravila o izmjenama i dopunama Pravila korištenja terminala za ukapljeni prirodni plin („Narodne novine“, br. 72/22),
•    Izmjene i dopune Pravila o organizaciji tržišta plina („Narodne novine“, br. 154/22), 
•    Izmjene i dopune Mrežnih pravila plinskog transportnog sustava („Narodne novine“, br. 58/22).

U 2022. godini donijeli su niz odluka, od kojih je potrebno posebno izdvojiti:
•    Odluku o iznosu tarifnih stavki za distribuciju plina („Narodne novine“, br. 32/22),
•    Odluku o iznosu tarifnih stavki za distribuciju plina („Narodne novine“, br. 108/22),
•    Odluku o iznosu tarifnih stavki za transport plina („Narodne novine“, br. 108/22),
•    Odluku o iznosu tarifnih stavki za skladištenje plina („Narodne novine“, br. 36/22),
•    Odluku o iznosu tarifnih stavki za skladištenje plina („Narodne novine“, br. 108/22),
•    Odluku o utvrđivanju Nacrta rješenja o izdavanju certifikata operatoru sustava skladišta plina, trgovačkom društvu PODZEMNO SKLADIŠTE PLINA d.o.o., Zagreb (HERA 2/23).

Najznačajnije aktivnosti HERA-e na provedbi mjera za ublažavanje poremećaja na tržištu energije su bile: 
•    provedba aktivnosti u nadležnosti HERA-e prema Uredbi i Zakonu o provedbi Uredbe Vijeća (EU) 2022/1854 o hitnoj intervenciji za rješavanje pitanja visokih cijena energije koje su se ogledale u donošenju i provedbi Uputa kojima se pobliže uređuje način i opseg dostave podataka potrebnih za provedbu Zakona, te način određivanja viška tržišnih prihoda iznad 180 €/MWh
•    provedba aktivnosti u nadležnosti HERA-e prema Uredbi o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije a koje su obuhvaćale:
o    zaštitu kupaca plina koji su ostali bez opskrbljivača plinom; prikupljanju i obradi podataka o potrebnim količinama plina za potrebe kupaca plina; provedba odluka i uputa koje se donose temeljem Uredbe; provedba analiza za donošenje odluka o razlici u cijeni plina za opskrbljivače u obvezi javne usluge ili njihove opskrbljivače plinom i 
o    utvrđivanje razlike u cijeni toplinske energije za centralne i zatvorene toplinske sustave. 
•    osiguranje kontinuiteta isporuke plina krajnjim kupcima kategorije kućanstvo donošenjem odluka kojima je omogućen automatski prelazak s tržišne na javnu uslugu opskrbe plinom,
•    informiranje sudionika tržišta plina o njihovim pravima i obvezama, posebice u dijelu
ugovaranja opskrbe plinom za krajnje kupce,
•    analizi primjenjivosti metodologije utvrđivanja iznosa tarifnih stavki za javnu uslugu opskrbe plinom i zajamčenu opskrbu u promijenjenim tržišnim okolnostima.

Istaknuto je da HERA donosi mjere za poboljšanje nadzora veleprodajnog tržišta (implementacija Uredbe REMIT). U sklopu sveobuhvatne revizije tržišta električne energije trenutačno su u pripremi dorade Uredbe REMIT koje imaju za cilj proširiti i pooštriti odredbe za sprječavanje manipulacije tržištima. ACER bi trebao dobiti još snažnije ovlasti za nadzor te za provođenje istraga u pojedinim slučajevima.

Istaknuti su trendovi u energetskom sektoru u 2022. godini:
•    ukupna potrošnja električne energije je pala za 0,2%, što je posljedica energetske efikasnosti i proizvodnje na mjestu potrošnje (najveći pad potrošnje je u javnoj rasvjeti - prelazak na učinkovitiju led rasvjetu), 
•    značajno je pala proizvodnja električne energije iz vode (28%) zbog sušne godine, zbog čega je povećan uvoz (22%) i proizvodnja iz obnovljivih izvora energije (10%) i proizvodnja iz fosilnih goriva (15%),
•    cijene električne energije na veleprodajnim tržištima bile su najviše u srpnju, kolovozu i rujnu, zbog povećane potražnje za plinom,
•    cijena električne energije za kategoriju kućanstva je jedna od najnižih u Europskoj uniji,
•    ukupna potrošnja plina na maloprodajnom tržištu je manja za 8,2 %,
•    ukupno raspoložive količine plina veće su za 41 %, zahvaljujući LNG terminalu,
•    veleprodajne cijene na tržištu plina su bile najveće u srpnju, kolovozu i rujnu, zbog punjenja skladišta,
•    cijene plina za kategoriju kućanstva je jedna od najnižih u Europskoj uniji, 
•    pad potrošnje toplinske energije od 10 %,
•    povećana je proizvodnja iz obnovljivih izvora energije za 10 %,
•    integrirano je 250 MW novih izvora energije.

U 2022. godini ostvareni su prihodi u iznosu od 32.481.673 kn, a rashodi su iznosili 31.056.128 kn. Višak prihoda nad rashodima iznosi 1.425.545 kn.

U odnosu na Izvješće HERA-e, predstavnica Vlade Republike Hrvatske je naglasila činjenicu da unatoč poremećaju u opskrbnim tokovima energije u cijelom svijetu, niti jedan kupac nije ostao zakinut za isporuku električne energije, plina i toplinske energije. U 2022. godini naglasak je bio na osiguranju priuštivosti cijene energije za krajnje kupce, kao i sigurnosti opskrbe energijom krajnjih kupaca, a što je postignuto zahvaljujući naporima Vlade Republike Hrvatske i HERA-e kao regulatora.

U raspravi je problematizirano funkcioniranje HERA-e, obzirom na krnji sastav, tj. što već godinu dana Upravno vijeće HERA-e nije formirano sukladno odredbama Zakona o regulaciji energetskih djelatnosti („Narodne novine“, br. 120/12, 68/18).
Zatraženi su rezultati analize uvođenja naprednog sustava mjerenja koju je HERA započela u 2022. godini. 
Upitano je o eventualnoj namjeri donošenja mjera pomoći kupcima iz kategorije poduzetništva, obzirom na osjetno povećanje cijena električne energije u odnosu na kupce iz kategorije kućanstva. 
Zatražen je podatak o postupanju Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja u odnosu na Zaključak Odbora za gospodarstvo donesen na sjednici Odbora 16. rujna 2022. godine (utvrđeno je da HERA u slučaju INA d.d. plinskog poslovanja nije postupala sa dužnom pažnjom).
Naglašeno je da je Hrvatska u skupini zemalja s najnižom prosječnom cijenom plina i struje za kućanstva.
U raspravi je zatražena informacija o tome koje je radnje HERA kao nacionalni regulator poduzela vezano uz afere INA i HEP.
Primijećeno je da je mali broj investicija u obnovljive izvore energije.

Predstavnik HERA-e je istaknuo da se prema Statutu HERA-e odluke donose većinom glasova te da HERA uredno funkcionira s tri člana.
U odnosu na uvođenje naprednih mjernih uređaja, naglasio je da su rezultati analize pokazali da se napredna brojila trebaju ugrađivati. U Izvješću je prikazano stanje ugrađenih naprednih brojila na kraju 2022. godine.
Pojasnio je da HERA nije nadležna za nadzor nad poslovnim transakcijama između energetskih subjekata, već je nadležna za regulaciju cjelokupnog tržišta. U odnosu na prodaju viškova plina na trgovinskoj platformi, naglašava da je u tijeku procjena utjecaja tih pojedinačnih transakcija na cijenu za trgovanje.
U odnosu na ulaganja u obnovljive izvore energije, naglasio je da je trenutno odobreno i upisano u registar 3000 MW, od toga 1900 MW priključeno, a ostalo je slobodno za buduće projekte obnovljivih izvora energije, stoga nema prepreka za buduća ulaganja. Istaknuo je da je za daljnju integraciju obnovljivih izvora energije potrebno sagledati tržišni aspekt integracije.

Predstavnica Vlade Republike Hrvatske je naglasila da je s obzirom na značajni porast cijena energenata na tržištima, kao i povećanu zabrinutost oko sigurnosti opskrbe energentima, temeljni cilj Vlade Republike Hrvatske bio otklanjanje poremećaja na tržištu energije, a što je i postignuto donošenjem pravovremenih mjera, donošenjem Uredbe o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije („Narodne novine“, br. 104/2022) te Uredbe o Zakonu o hitnoj intervenciji za rješavanje pitanja visokih cijena električne energije („Narodne novine“, br. 156/22). Ocijenila je da je HERA uredno funkcionirala i izvršavala svoju ulogu regulatora tržišta sa postojećim sastavom Upravnog vijeća. No, u planu je da se što skorije objavi javni poziv za upražnjena mjesta u Upravnom vijeću. 

Nakon provedene rasprave Odbor je sa 7 (sedam) glasova ”ZA” i 1 (jednim) glasom „PROTIV“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći

ZAKLJUČAK

Prima se na znanje Godišnje izvješće o radu Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2022. godinu i Izvješće o ostvarenju proračuna Hrvatske energetske regulatorne agencije za 2022. godinu


PREDSJEDNIK ODBORA 
                                 
Žarko Tušek