Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na 45. sjednici održanoj 27. rujna 2022. godine razmotrio Godišnje izvješće o radu Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave za 2021. godinu (u daljnjem tekstu: Izvješće), koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave (u daljnjem tekstu: Državna komisija), aktom od 15. lipnja 2022. godine.
Odbor za gospodarstvo je na temelju članka 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio predloženi akt u svojstvu matičnoga radnog tijela.
Odbor je raspolagao mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, Klasa: 022-03/22-12/61, Urbroj: 50301-05/31-22-16 od 18. kolovoza 2022. godine.
U uvodnom izlaganju predstavnica Državne komisije je istaknula da je u 2021. godini Državna komisija je imala u radu 1.273 predmeta (predmetni preneseni iz 2020. i zaprimljene žalbe u 2021. godini.)
Unatoč zabilježenom padu broja žalbenih premeta u razdoblju od 2014. – 2017., uočeno je stalno povećanje složenosti žalbenih predmeta uvjetovano korištenjem sredstava fondova Europske unije. Ujedno, složenost je povećana zbog proširene nadležnosti Državne komisije prema novom Zakonu o javnoj nabavi iz 2016. (postupanje po službenoj dužnosti u odnosu na osobito bitne povrede), kao i većeg angažmana odvjetnika specijaliziranih u javnoj nabavi i sudjelovanja konzultanata.
U 2021. dolazi ponovno do povećanja broja žalbenih predmeta od 8% što može ukazivati na ponovno snažnije pokretanje gospodarskih aktivnosti nakon pandemije.
Naime, tijekom 2021. godine Državna komisija uspjela je u odnosu na 2020. dodatno smanjiti prosječno vrijeme rješavanja predmeta od kompletiranja do donošenja odluke sa 13 na 12 dana (u fondovskim predmetima na čak 6 dana) te prosječno vrijeme od urednosti žalbe do donošenja odluke s 26 na 23 dana, dok je u postupcima financiranim iz EU fondova (koji se smatraju osobito žurnima) taj rok prosječno skraćen na čak 11 dana prosječno. Unatoč povećanoj brzini rješavanja predmeta u 2021. treba naglasiti da ta brzina nije bila na uštrub kvalitete.
Što se tiče strukture odluka Državne komisije ona je sljedeća:
• Žalba je usvojena (osnovana) u 46,40% slučajeva - 515 predmeta,
• Žalba je odbijena u 32,52% slučajeva - 361 predmet,
• Žalba je odbačena (zbog nedostatka procesnih pretpostavki) u 17,75% slučajeva - 197 predmeta,
• Postupak po žalbi je obustavljen u 3,24% slučajeva – 36 predmeta,
• Ostalo u 0,09% slučajeva- 1 predmet.
Izvješće o radu sadrži i statistiku trajanja upravnih sporova o pravu javne nabave i strukturu odluka.
Kako je već istaknuto, skraćenje roka rješavanja predmeta u 2021. nije utjecalo na kvalitetu odluka Državne komisije. Naime, tijekom 2021., unatoč povećanom broju tužbi protiv odluka Državne komisije dodatno je smanjen postotak usvojenih tužbi na 5% od ukupnog broja izjavljenih tužbi (s 11% usvojenih tužbi u 2020.). Na ovaj način postignuta je vrlo visoka razina pravne sigurnosti u sustavu pravne zaštite u javnoj nabavi, što proizlazi iz toga da je svega 0,68% odluka, koje je Državna komisija donijela u 2021. godini, poništen od strane Visokog upravnog suda (u daljnjem tekstu: VUS).
U pogledu same Državne komisije moglo bi se kazati da temelj rada predstavlja stalnost ljudskih resursa na stručnim poslovima visoke složenosti, koja omogućava razvoj stručnosti i znanja, a što dovodi do skraćenja rokova odlučivanja, veće efikasnosti i kvalitete odluka.
S obzirom na osjetljivost područja javne nabave na korupciju, Državna komisija ulaže velike napore kako bi njen rad i djelovanje bilo transparentno i javno dostupno, a na koji način se i široj javnosti omogućuje kontrola rada Državne komisije. Naime, Državna komisija samoinicijativno je učinila Upisnik žalbenih predmeta javno dostupnim na mrežnoj stranici www.dkom.hr. Upisnik se ažurira na dnevnoj bazi, što omogućava opći uvid u kretanje predmeta. Javnosti je tako dostupno cjelokupno postupanje Državne komisije, od vremena potrebnog za donošenje odluke, sastava vijeća koje je odluku donijelo do samog sadržaja odluke i načina na koji je odlučeno, pa i zakonitost odluka Državne komisije s obzirom na to da je za svaku odluku koja je osporena pred Visokim upravnim sudom objavljena i presuda tog suda. Također, Državna komisija samoinicijativno objavljuje i pravna shvaćanja, usvojena na sjednici Državne komisije, a kojima se ujednačava postupanje i praksa Državne komisije te na taj način omogućuje široj javnosti kontrola zakonitosti rada Državne komisije. Pored izvršavanja poslova iz svoje nadležnosti, Državna komisija putem svoje mrežne stranice izvještava javnost o drugim aktivnostima koje provodi kao i događanjima na kojima sudjeluje.
Isto tako, Državna komisija je bila aktivni sudionik izrade Strategije suzbijanja korupcije za razdoblje od 2021. do 2030. godine te je nositelj aktivnosti u Akcijskom planu od 2022. i 2022. godine, a nastavljena je suradnja i s nadležnim državnim odvjetništvima u cilju otkrivanja kaznenih djela iz područja javne nabave.
U 2021. godini se nastavilo na jačanju suradnje s komparativnim tijelima u drugim državama članicama, a čemu je znatno doprinijelo i sudjelovanje u ekspertnoj grupi revizijskih tijela u javnoj nabavi na razini EU, pod vodstvom Europske komisije, DG GROW. Razvijala se suradnja i drugim susjednim državama, posebice s Republikom Sjevernom Makedonijom kroz Twinning projekt.
U 2021. godini Državna komisija je radila u relativno stabilnim proračunskim i kadrovskim uvjetima. U 2021. godini je s osnova naknade za pokretanje žalbenog postupka uplaćen iznos od 17.292.805,92 kuna u državni proračun, odnosno 6.570.497,92 kuna više sredstava od sredstava planiranih za rad Državne komisije za 2021. godinu.
Nakon provedene rasprave Odbor je sa 7 (sedam) glasova „ZA”, 1 (jedan) glas „PROTIV“ i 2 (dva) glasa „SUZDRŽAN“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnje izvješće o radu Državne komisije za kontrolu postupaka javne nabave za 2021. godinu
PREDSJEDNIK ODBORA
Žarko Tušek