Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu zakona o tržištu električne energije, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 237

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 15.sjednici održanoj 29. siječnja 2013., razmotrio je Prijedlog zakona o tržištu električne energije s Konačnim prijedlogom zakona, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. prosinca 2012.

Odbor je u smislu članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Prijedlogu zakona, raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja istaknuo je  da se ovim Zakonom, kao općim propisom, usklađuje energetsko zakonodavstvo Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije za energiju, ukjučujući i usklađenje s trećim paketom energetskih propisa Europske unije. Zakonom se utvrđuju mjere za poticanje proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i kogeneracije, razdvaja mrežna djelatnost prijenosa električne energije od djelatnosti proizvodnje i opskrbe električnom energijom, utvrđuju prava i obveze krajnjeg kupca električne energije te uređuje prekogranični prijenos električne energije.

U raspravi koja je uslijedila konstatirano je da treći energetski paket propisa Europske unije ima za cilj ukidanje monopola velikih tvrtki. Izneseno je stajalište da jedino država treba biti vlasnik prijenosne mreže dok je u ITO modelu (neovisni operator prijenosnog sustava) na koji se oslanja ovaj Zakon, vlasnik vertikalno organizirano društvo a to je u Republici Hrvatskoj HEP. Iznesena je i primjedba da je velika većina država Europske unije preuzela TSO model (operator prijenosnog sustava). Predlagatelju je postavljeno pitanje zašto u tekstu Zakona ne piše izričito  koji će se od ova dva modela primjeniti, uz napomenu da je TSO model prihvatljiviji. Postavljeno je i pitanje vlasništva trafostanica čiju izgradnju su financirali kako gospodarski subjekti  tako i jedinice lokalne uprave i samouprave i koji su dati HEP-u na upravljanje. Ukazano je da nije dobro rješenje mogućnost arbitriranja u smislu da li će operator tržišta sklopiti ugovor sa proizvođačem energije ili ne.

U raspravi je također izraženo stajalište da svi subjekti na tržištu električne energije trebaju biti jednakopravni. Vezano za izneseno stajalište da država mora biti vlasnik prijenosa (infrastrukture), što znači da određuje pravila igre, napravljena je usporedba sa INOM odnosno PLINACROM na način da je postavljeno pitanje što bi bilo sa PLINACROM da je ostao u sastavu INE.
U odgovoru na postavljena pitanja predstavnik predlagatelja  pojasnio je da Vlada Republike Hrvatske prisutna u HEP-u kroz Nadzorni odbor i Skupštinu te da do 1. srpnja 2013. godine Republika Hrvatska mora znati koji će od dva predviđena modela primijeniti. Također je pojasnio da svi imaju slobodu ponuditi električnu energiju na tržištu ali da otkup određuje operater i to putem plana koji se radi sukladno potrebama tržišta.        
 
Nakon provedene rasprave Odbor je  sa 6 glasova „za“ i 4 glasa „protiv“ odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje

ZAKONA
O TRŽIŠTU ELEKTRIČNE ENERGIJE

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Igora Rađenovića, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA

Igor Rađenović