Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, prvo čitanje, P.Z.E br. 366

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 22. sjednici održanoj  4. lipnja 2013.,  razmotrio je Prijedlog zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od  9. svibnja 2013.

Odbor je u smislu članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom  Prijedlogu zakona raspravljao u svojstvu matičnoga  radnog tijela.

Odbor je raspravio sve dostavljene prijedloge i primjedbe Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske obrtničke komore, Sindikata naftnog gospodarstva i INE- Industrija nafte d.d.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja pojasnio je da ovo novi Zakon koji se donosi zbog uređivanja gospodarenja ugljikovodicima odnosno njihovog istraživanja i eksploatacije, kojim će se omogućiti viši stupanj pravne sigurnosti i fleksibilnosti.

Značajnije novine propisane ovim Zakonom odnose se na jasno definiranje prava i obveza investitora kao i Vlade Republike Hrvatske, koja je vlasnik cjelokupne dokumentacije i svih podataka vezanih za ugljikovodike.
Temeljem ovoga Zakona investitoru se omogućuje izvođenje rudarskih radova uz jednostavniji i učinkovitiji postupak rješavanja imovinsko-pravnih odnosa uz obvezu pridržavanja propisa koji se odnose na zaštitu prirode i okoliša, zdravlja i sigurnosti ljudi i imovine te sanaciju područja na kojem su se izvodili rudarski radovi. U svrhu saniranja eventualnih posljedica koji bi mogle nastati prilikom izvođenja rudarskih radova propisana je obveza investitora da tijekom cjelokupnog trajanja ugovora ima sva propisana osiguranja i posjeduje police koje treba dati na uvid prije početka izvođenja rudarskih radova.
 
Zakonom je propisano osnivanje Agencije za ugljikovodike kao i nacionalnog društva čija bi osnovna djelatnost  trebala biti istraživanje i eksploatacija energetskih mineralnih sirovina. Predstavnik predlagatelja je u svom izlaganju istaknuo da talijanski dio obala Jadranskog mora ima 180 a hrvatski svega 19, i to najvećim dijelom plinskih bušotina, te da Republika Hrvatska danas ima 60 eksploatacijskih polja ugljikovodika od kojih su samo tri na moru. Također je pojasnio da bi postupak istraživanja ugljikovodika trebao započeti slijedećeg ljeta jer se natječaj za istraživanje planira raspisati koncem ove ili početkom slijedeće godine.

 U raspravi koja je uslijedila postavljeno je pitanje tko je spreman preuzeti odgovornost za eventualne havarije, poput one koja se desila u Meskičkom zaljevu sa izljevanjem nafte. Predstavnik predlagatelja odgovorio je da Republika Hrvatska ima puno više standarde od naših susjeda iz Italije, Crne Gore i Albanije. U raspravi je izražena zabrinutost zbog  financijskih aspekata ovoga Zakona a obzirom na osnivanje nove Agencije. Naime, već je osnovan Centar za energetske investicije koji bi trebao biti osposobljen za posao predviđen za rad nove Agencije a istaknuto je i da su u Jadranskom moru izvršena dosta detaljna istraživanja. Postavljeno je pitanje na koji način je Agencija zadužena pružiti pomoć investitoru pri uređenju odnosa s vlasnicima (članak 21. stavak 3), što je znatnije onečišćenje iz članka 37. stavak 1. podstavak 2. te zatraženo objašnjenje različitih rokova za istražno razdoblje i razdoblje eksploatacije po Zakonu o rudarstvu (40 godina) i ovom Zakonu (30 godina). U svom odgovoru predstavnik predlagatelja  pojasnio je da Republika Hrvatska ima vrlo visoke standarde vezane za tehnički pregled tako da je on puno stroži i studiozniji od inspekcijskog. Također je pojasnio da je svjetska praksa predviđena za eksploataciju ugljikovodika 20 do 25 godina, dok je ovim Zakonom propisano vrijeme od 30 godina.
     
Nakon provedene rasprave Odbor je  sa 6 glasova „za“ i 3 „suzdržana“ odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese slijedeći

ZAKLJUČAK

1. Prihvaća se Prijedlog zakona o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika.
2. Mišljenja, primjedbe i prijedlozi iznijeti u raspravi upućuju se predlagatelju da ih uzme u obzir prilikom izrade Konačnog prijedloga zakona.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Igora Rađenovića,  predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Igor Rađenović