Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj potpori za istraživačko-razvojne projekte, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 96

04.12.2024.

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na svojoj 7. sjednici održanoj 4. prosinca 2024. godine razmotrio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj potpori za istraživačko-razvojne projekte, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z.E. br. 96, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 21. studenoga 2024. godine, uz prijedlog da se sukladno članku 206. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.

Odbor za gospodarstvo je na temelju članka 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio predloženi akt u svojstvu matičnoga radnoga tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja je istaknuo da je Zakon o državnoj potpori za istraživačko-razvojne projekte (Narodne novine, broj 64/18.; u daljnjem tekstu: Zakon) akt kojim se potiče ulaganje privatnog sektora u istraživanje i razvoj te da su ovo prve izmjene i dopune Zakona od kad je stupio na snagu (26. srpnja 2018. godine).
Naglasio je da se ovim izmjenama i dopunama Zakona želi uskladiti dosadašnji zakonodavni okvir s pravnom stečevinom Europske unije, odnosno Uredbom o općem skupnom izuzeću 651/2014, s pripadajućim izmjenama i dopunama koja uređuje područje državnih potpora, uključujući i potpore za istraživanje i razvoj. 
Također, izmjene i dopune Zakona predviđene su u okviru provedbe reformske mjere C1.1.2.R1 "Reforma sustava poticaja za istraživanje i razvoj" iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026. Reformska mjera predstavlja ključnu etapu (tzv. milestone). Cilj ove reforme je unaprijediti zakonodavni okvir kako bi se dodatno potaknuo privatni sektor na povećanje ulaganja u istraživanje i razvoj te povećanje broja poduzetnika koji ulažu u ove aktivnosti.
Dakle, cilj izmjena i dopuna Zakona je: 
•    povećanje ulaganja privatnog sektora u istraživanje i razvoj;
•    povećanje broja poduzetnika koji ulažu u istraživanje i razvoj;
•    poticanje suradnje poduzetnika s organizacijama za istraživanje i širenje znanja na istraživačko-razvojnim projektima. 

Također, iz ovog Konačnog prijedloga zakona proizlazi da se potpora odobrava kao porezna olakšica odnosno kao dodatno umanjenje osnovice poreza na dobit/dohodak te se ne radi se o bespovratnim sredstvima koja su više atraktivnija poduzetnicima. 
Promjene u odnosu na postojeći zakonodavni okvir:
•    dvostruko povećanje umanjenja porezne osnovice (veći iznosi potpore) u odnosu na dosadašnje: 
-    400% prihvatljivih troškova za temeljna istraživanja (do sada 200%);
-    300% prihvatljivih troškova za industrijska istraživanja (do sada 150%);
-    250% prihvatljivih troškova za eksperimentalni razvoj (do sada 125%);
-    300% prihvatljivih troškova za studiju izvedivosti (do sada 150%),

•    pomicanje roka za podnošenje godišnjeg izvješća o izvršenju projektnih aktivnosti, ostvarenim troškovima i korištenju potpore  - do 31. siječnja tekuće godine za prethodnu godinu,

•    smanjivanje administrativnog tereta postupka prijave i izvještavanja tako što će se od prijavitelja odnosno korisnika zahtijevati da troškove osoblja dostave samo jednom,

•    povećanje maksimalnih pragova potpore:
-    za temeljno istraživanje: do 55 milijuna eura po poduzetniku po projektu (do sada 40 milijuna);
-    za industrijsko istraživanje: do 35 milijuna eura po poduzetniku po projektu (do sada 20 milijuna);
-    za eksperimentalni razvoj: do 25 milijuna eura po poduzetniku po projektu (do sada 15 milijuna);
-    za studije izvedivosti: do 8,25 milijuna eura po studiji (do sada 7,5 milijuna),

•    uključene su dodatne opcije za povećanje intenziteta potpora (npr. za potpomognute regije),

•    proširene su definicije kategorije istraživanja (uključeno i digitalno).

Hitni postupak predlaže se iz razloga što ovaj Konačni prijedlog zakona predstavlja nužno i neodgodivo usklađivanje s posljednjim izmjenama pravne stečevine Europske unije, konkretno s Uredbom Komisije (EU) 2023/1315 od 23. lipnja 2023. o izmjeni Uredbe (EU) br. 651/2014 o ocjenjivanju određenih kategorija potpora spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora i Uredbe (EU) 2022/2473 o proglašenju određenih kategorija potpora poduzetnicima koji se bave proizvodnjom, preradom i stavljanjem na tržište proizvoda ribarstva i akvakulture spojivima s unutarnjim tržištem u primjeni članaka 107. i 108. Ugovora (SL L 167, 30.6.2023.). Navedenom Uredbom izmijenjena je Uredba o općem skupnom izuzeću, a kako je prethodno izmijenjena Uredbom Komisije (EU) 2017/1084, Uredbom Komisije (EU) 2020/972 i Uredbom Komisije (EU) 2021/1237. 
Pravovremena implementacija ovih izmjena ključna je za osiguravanje pravne sigurnosti i nesmetanog funkcioniranja sustava državnih potpora za istraživanje i razvoj u Republici Hrvatskoj. Kašnjenje u usklađivanju moglo bi dovesti do neusklađenosti nacionalnog pravnog okvira s regulativom Europske unije, potencijalno ugrožavajući pravnu sigurnost korisnika potpora i efikasnost cjelokupnog sustava. 
U raspravi su pohvaljene predložene izmjene i dopune Zakona kojima je cilj stvoriti još snažniji poticaj za ulaganja u istraživačko-razvojne aktivnosti u privatnom sektoru kao i poticanje suradnje poduzetnika s organizacijama za istraživanje. 

Nakon provedene rasprave Odbor je sa 8 (osam) glasova „ZA“ i 1 (jednim) glasom „SUZDRŽAN“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje


ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DRŽAVNOJ POTPORI ZA ISTRAŽIVAČKO-RAZVOJNE PROJEKTE
                

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. sc. Igora Peternela, predsjednika Odbora.

                            PREDSJEDNIK ODBORA 

                                 dr. sc. Igor Peternel