Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 60

08.10.2024.

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora je na svojoj 2. sjednici održanoj 8. listopada 2024. godine razmotrio Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora, s Konačnim prijedlogom zakona, P.Z. br. 60, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 20. rujna 2024. godine uz prijedlog da se sukladno članku 204. Poslovnika Hrvatskoga sabora predloženi Zakon donese po hitnom postupku.

Odbor za gospodarstvo je na temelju članka 75. Poslovnika Hrvatskoga sabora raspravio predloženi akt u svojstvu matičnoga radnoga tijela.

U uvodnom izlaganju predstavnica predlagatelja je istaknula da je Zakon o zakupu i kupoprodaji poslovnog prostora („Narodne novine“, br. 125/11., 64/15. i 112/18.; u daljnjem tekstu: Zakon) donesen u listopadu 2011. godine, a stupio je na snagu 15. studenog 2011. godine te je do danas izmijenjen i dopunjen dva puta.
Izmjenama i dopunama Zakona iz 2018. godine omogućeno je sklapanje ugovora o zakupu s neposrednim posjednikom odnosno korisnikom poslovnog prostora u vlasništvu Republike Hrvatske, odnosno jedinica lokalne ili područne (regionalne) samouprave, koji nije imao sklopljeni ugovor o zakupu, i to na rok od pet godina.
Ugovori o zakupu koji su temeljem Zakona iz 2018. godine sklapani s neposrednim posjednicima koji su u zakupu poslovnog prostora počeli su isticati, a važećim Zakonom nije moguće produžiti ugovor o zakupu toj kategoriji zakupnika.
Zakupnici su dugi niz godina ulagali i održavali navedene poslovne prostore, imaju gospodarski interes i namjeru nastavka poslovanja u tim prostorima, a istovremeno uredno koriste poslovne prostore i podmiruju sve obveze te obavljaju dopuštenu djelatnost.
Prema trenutnom zakonodavnom uređenju, takvi se ugovori ne bi mogli sklopiti te bi se protiv svih tih zakupnika trebali pokretati postupci za iseljenje i predaju u posjed poslovnog prostora.

Dakle, ovim se Konačnim prijedlogom zakona zakupnicima s kojima je neposredno sklopljen ugovor o zakupu, a koji u cijelosti ispunjavaju sve obveze iz ugovora o zakupu, omogućuje produženje ugovora na rok do deset godina uz mogućnost daljnjeg produljenja do još deset godina.
Nadalje, uređuje se mogućnost produljenja ugovora o zakupu zakupnicima koji su zbog obnove zgrade od posljedica potresa bili onemogućeni koristiti poslovni prostor.
Omogućuje se neposredna prodaja garaža i garažnih mjesta u vlasništvu Republike Hrvatske, odnosno jedinice lokalne ili područne (regionalne) samouprave, i to korisnicima koji garaže koriste na temelju valjanog ugovora ili ugovora koji je istekao, a za korištenje uredno podmiruju naknadu.
Garaže odnosno garažna mjesta neće se prodavati korisnicima koji nemaju valjanu pravnu osnovu za korištenje, ali će se s istima sklopiti ugovor o zakupu na rok od dvije godine pod uvjetom da nisu u posjed garaže ušli neovlašteno ili na nasilan način.

Budući da Republika Hrvatska odnosno jedinice lokalne ili područne (regionalne) samouprave kontinuirano stječu nove poslovne prostore temeljem raznih pravnih osnova, uređuju se odnosi sa posjednicima koji prostore koriste na temelju valjane pravne osnove.
Konačno, odredbe Zakona mijenjaju se s obzirom na promjene u nadležnostima koje su nastale stupanjem na snagu Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske („Narodne novine“, br. 155/23.) s obzirom na činjenicu da je većina poslova prešla iz djelokruga upravljanja Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine na trgovačko društvo Državne nekretnine d.o.o.

Potreba hitnosti u postupanju proizlazi iz činjenice da je tijekom 2023. i siječnja 2024. isteklo 104 ugovora o zakupu poslovnih prostora u vlasništvu Republike Hrvatske, a tijekom 2024. isteći će još 282 ugovora o zakupu, od kojih je manji dio sklopljen sa zakupnicima temeljem provedenog javnog natječaja i ne mogu se više produžiti, dok je veći dio tih ugovora sklopljen s neposrednim posjednicima i ne mogu se produžiti temeljem odredbi Zakona. Cilj ovoga Konačnog prijedloga zakona je osigurati zakupnicima koji u cijelosti ispunjavaju svoje obveze iz ranije sklopljenog ugovora o zakupu mogućnost nastavka poslovanja u poslovnim prostorima u vlasništvu Republike Hrvatske, odnosno jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, kako bi mogli planirati svoje poslovne aktivnosti, a što će imati pozitivan utjecaj i na zapošljavanje, kao i na osiguranje kontinuiranih prihoda Republike Hrvatske, odnosno jedinica lokalne ili područne (regionalne) samouprave.

Nakon provedene rasprave Odbor je jednoglasno, sa 7 (sedam) glasova „ZA“ odlučio predložiti Hrvatskom saboru donošenje

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O ZAKUPU I KUPOPRODAJI POSLOVNOG PROSTORA                

Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio dr. sc. Igora Peternela, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA 
dr. sc. Igor Peternel