Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 21. sjednici održanoj 24. svibnja 2013., razmotrio je Prijedlog strategije upravljanja i raspolaganja imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske za razdoblje od 2013. do 2017. godine koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 25. travnja 2013. godine.
Odbor je u smislu članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navednom Prijedlogu, raspravljao u svojstvu matičnoga radnog tijela.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja pojasnio je da ova Strategija, koja se objavljuje prvi puta, određuje srednjoročne ciljeve i smjernice upravljanja imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske te da joj je osnovni cilj učinkovito upravljanje i raspolaganje imovinom te osiguranje da ista bude u službi gospodarskog rasta i zaštite nacionalnih interesa.Osnovna načela upravljanja imovinom Republike Hrvatske su načelo javnosti, predvidljivosti, učinkovitosti i odgovornosti. Oslanjanjući se na program Vlade Republike Hrvatske za mandat 2011.-2015. godine,u Strategiji je naznačeno nužno restrukturiranje poslovanja trgovačkih društava u vlasništvu Republike Hrvatske s ciljem povećanja njihove učinkovitosti kako u pružanju javnih usluga tako i osiguranju neto doprinosa državnom proračunu kao i aktiviranje nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske i njihovog stavljanja u funkciju gospodarskog razvoja. Naglašeno je da će se načela upravljanja imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske primjenjivati i na imovinu lokalne samouprave. Strateški važne tvrtke koje posluju u elektroprivredi, energetici, prometu, gospodarenju vodama, gospodarenju šumama, mineralnim sirovinama i drugim prirodnim energetskim resursima kao i željeznička cestovna i zračna inftrastruktura ostat će u vlasništvu Republike Hrvatske a o eventualnoj privatizaciji, davanju u koncesiju i sl. odlučivat će se posebnim zakonima.
U raspravi koja je uslijedila ukazano je na ozbiljnost problema vezanih za donošenje ove Strategije. Naime, 31,4 milijarde kuna je procjenjena vrijednost državne imovine dok je tržišna vrijednost samo ono što se za tu imovinu može dobiti na tržištu. Dosadašnji postupci prodaje kako nekretnina u državnom vlasništvu tako i trgovačkih društava pokazali su da je prodaja te imovine izuzetno složen proces pa se događalo da su natječaji za prodaje nekih nekretnina i trgovačkih društava bili ponavljani nekoliko puta bez ikakovih rezultata. U ne malom broju slučajeva potencijalni kupci nude za određenu nekretninu jednu kunu dok u isto vrijeme država uglavnom nema financijska sredstva potrebna za obnovu te nekretnine i njezino stavljanje u funkciju. U raspravi je istaknuto da se državna imovina koja se u prvom krugu mora prodavati po nominalnoj vrijednosti u pravilu ne može prodati. Na postavljeno pitanje predstavnik predlagatelja odgovorio je da je Hrvatska poštanska banka na popisu strateških društava te da se razmišlja da nagrađivanje članova Uprave i Nadzornih odbora u strateškim društvima bude ustrojeno po švedskom modelu koji kao osnovu ima plaće odnosno naknade Uprave i Nadzornog odbora iz privatnog sektora.
Nakon provedene rasprave Odbor je sa 6 glasova „za“, 4 „suzdržana“ i 1 „protiv“ odlučio Hrvatskome saboru predložiti da donese sljedeći
ZAKLJUČAK
Donosi se Strategija upravljanja i raspolaganja imovinom u vlasništvuu Republike Hrvatske za razdoblje od 2013. do 2017. godine.
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Igora Rađenovića, predsjednika Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
Igor Rađenović