Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu:1.1. PRIJEDLOG IZMJENA I DOPUNA FINANCIJSKIH PLANOVA IZVANPRORAČUNSKIH KORISNIKA ZA 2014. GODINU ZA: A) HRVATSKE VODE, B) HRVATSKE CESTE, C) CENTAR ZA RESTRUKTURIRANJE I PRODAJU, D) FOND ZA ZAŠTITU OKOLIŠA I ENERGETSKU UČINKOVITOST, E) DRŽAVNU AGENCIJU ZA OSIGURANJE ŠTEDNIH ULOGA I SANACIJU BANAKA1.2. PRIJEDLOG IZMJENA I DOPUNA DRŽAVNOG PRORAČUNA I FINANCIJSKIH PLANOVA IZVANPRORAČUNSKIH KORISNIKA ZA 2014. GODINU (KONSOLIDIRANO)1.3. OBRAZLOŽENJE PRIJEDLOGA IZMJENA I DOPUNI DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE I FINANCIJSKIH PLANOVA IZVANPRORAČUNSKIH KORISNIKA ZA 2014. GODINU

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 45. sjednici održanoj 12. studenoga 2014.  razmotrio je Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2014. godinu sa pripadajućim privicima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od  31. listopada 2014. godine. Odbor je, temeljem članka 179. stavak 2. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o navedenom Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna, s pripadajućim privicima, raspravljao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.

Uvodno je predstavnik Vlade Republike Hrvatske istaknuo da su manji proračunski prihodi rezultat previsoke projekcije prihoda za ovu godinu, nastavka recesije te makroekonomskih kretanja koja su znatno slabija od očekivanih.

Slijedom navedenog, prema novom planu proračuna za 2014. godini očekuje se smanjenje proračunskih prihoda u iznosu od 2,6 milijardi kuna tako da proračunski prihodi umjesto ranije planiranih 117,1 milijardu kuna iznose 114,5 milijardi kuna. Najznačajnije smanjenje očekuje se kod poreza na dodanu vrijednost (1,3 milijarde kuna), poreza na dobit (259 milijuna kuna), te doprinosa (238 milijuna kuna). Smanjenje prihoda očekuje se i zbog slabijeg povlačenja fondova EU (1,2 milijarde kuna). Bolji rezultat od plana očekuje se kod posebnih poreza i trošarina (756 milijuna kuna). Prema novom planu proračuna za 2014. godinu  ukupni rashodi smanjuju se za 544,00 milijuna kuna tako da umjesto planiranih 130,7 milijardi kuna iznose 130,1 milijardu kuna. Najveća smanjenja planiraju se na rashodima poslovanja (financijski rashodi, subvencije, pomoći i ostali rashodi), i to u iznosu od nešto više od 1 milijardu kuna, te gotovo pola milijarde kuna na rashodima za nabavu nefinancijske imovine. Istodobno, povećani su rashodi za zaposlene (332 milijuna kuna), naknade građanima i kućanstvima (579 milijuna kuna) te materijalni rashodi (48 milijuna kuna). 
 
Slijedom ukupno planiranih prihoda od 114, 5 milijardi kuna te ukupno planiranih rashoda u iznosu od 130, 1 milijardu kuna manjak državnog proračuna za 2014. godinu planiran je u iznosu od 15,6 milijardi kuna ili 4,8 bruto domaćeg proizvoda. Planirani manjak financirat će se razlikom ukupnih primitaka od financijske imovine i zaduživanja te ukupnih izdataka za financijsku imovinu i otplate zajmova.

Obzirom da će jedinice lokalne i područne samouprave imati uravnotežen proračun te da će izvanproračunski korisnici smanjiti svoj manjak s 0,4 % na 0,2%  BDP-a ukupni manjak proračuna opće države iznosit će 5% BDP-a, što je za 0,4% više u odnosu na plan usvojen u ožujku ove godine.
Projicirano smanjenje bruto domaćeg proizvoda u 2014. godini je 0,7%. 

Nakon provedene rasprave Odbor je  sa 7 glasova „za“ i 1 glasom „suzdržanim“  odlučio  Hrvatskom saboru predložiti donošenje

IZMJENA I  DOPUNA DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2014. GODINU

te sljedećih odluka:
- Odluke o izmjenama i dopuna Financijskog plana Hrvatskih voda za 2014.godinu,
- Odluke o izmjenama i dopuna Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2013.godinu,
- Odluke o izmjenama i dopuna Financijskog plana Centra za restrukturiranje i prodaju,
- Odluke o izmjenama i dopunama Financijskog plana Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost,
- Odluke o izmjenama i dopunama Financijskog plana Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Ivu Jelušića, predsjednika Odbora.


 

PREDSJEDNIK ODBORA
Ivo Jelušić