Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo o Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu i:- Prijedlog izmjena i dopuna Financijskog plana Hrvatskih voda za 2013.- Prijedlog izmjena i dopuna Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2013.- Prijedlog izmjena i dopuna Financijskog plana Agencije za upravljanje državnom imovinom za 2013. godinu- Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna i financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2013. godinu (konsolidirano)- Obrazloženje Prijedloga izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske i financijskih planova izvanproračunskih korisnika za 2013. godinu

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 18.sjednici održanoj 9. travnja 2013.,  razmotrio je Prijedlog izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2013. godinu s pripadajućim privicima, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od  21. ožujka 2013.

Odbor je, temeljem članka 140. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o navedenom Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna, s pripadajućim privicima, raspravljao u svojstvu zainteresiranog radnog tijela.

U uvodnom obrazloženju predstavnik predlagatelja izvjestio je da se ove izmjene i dopune Državnog proračuna donose u izmjenjenim makroekonomskim okolnostima u Europskoj uniji kao i negativnim kretanjima u domaćem gospodarstvu što je između ostalog rezultiralo i smanjenjem gospodarske aktivnosti od 2%. I u takvim okolnostima Republika Hrvatska nastavlja sa fiskalnom konsolidacijom, poboljšanjem poslovne klime, osnaživanjem razvoja kroz efikasno korištenje fondova Europske unije kao i rasterećenjem realnog sektora. Za postizanje navedenog na rashodovnoj strani proračuna se planiraju selektivni rezovi i preraspodjele kako bi se što manje negativno djelovalo na potencijalni rast te nastavak ulaganja, iako u smanjenom obujmu, u energetiku, prometnu infrastrukturu, turizam te povećanje ulaganja u obrazovanje. Navedeno bi trebalo rezultirati realnim rastom BDP-a od 0,7% u ovoj fiskalnoj godini.

Ukupni proračunski prihodi za 2013. godinu su nešto manji od prvotno planiranih i iznose 113,4 milijarde kuna što predstavlja smanjenje od 253,9 milijuna kuna u odnosu  na prvotni plan. Najveće smanjenje odnosi se  na projekciju prihoda od poreza a u okviru navedenih prihoda najveće smanjenje bilježe prihodi od PDV-a te prihodi od posebnih poreza i trošarina.

Ukupni proračunski rashodi za 2013. godinu planirani su u iznosu od 123,6 milijardi kuna što predstavlja smanjenje od 874 milijuna kuna. Glavni razlog smanjenja rashoda je reklasifikacija rashoda u okviru aktivnosti HANDA-e u iznosu od 659  milijuna kuna te smanjenje investicijske potpore u poljoprivredi i ribarstvu u iznosu od 142,3 milijuna kuna.
Slijedom ukupnih prihoda u iznosu od 113,4 milijarde kuna te ukupnih rashoda u iznosu od 123,6 milijardi kuna planira se smanjenje manjka državnog proračuna s 10,9 na 10,2 milijardi kuna odnosno na razinu od 3% procijenjenog bruto domaćeg proizvoda za 2013. godinu.

Ukupni manjak proračuna konsolidirane opće države projiciran je na razini od 3,4% bruto domaćeg proizvoda pri čemu će kako  je navedeno manjak državnog proračuna iznositi 3% BDP-a a izvanproračunskih korisnika 0,4% BDP-a. Istovremeno, jedinice lokalne države imat će uravnotežen proračun. 

Ministarstvo gospodarstva bilježi smanjenje planiranih prihoda od 270 milijuna kuna.Najveća smanjenja odnose se na razvoj energetskog sustava i gospodarenje mineralnim sirovinama. (- 660 milijuna kuna), dok se najveće povećanje odnosi na agencije u gospodarstvu (+529 milijuna kuna). 

U raspravi koja je uslijedila postavljeno je pitanje vezano za zakonitost postupka  trgovanja dionicama JANAFA u posjedu HANDA-e. Postavljeno je i pitanje smanjenja sredstava Hrvatskih cesta i Hrvatskih voda za 1,1 milijardu kuna te smanjenja investicija u školstvu, zdravstvu i otocima. Upozoreno je i na upitnu ostvarivost proračunom predviđenih rashoda za zaposlene.

Većina članova Odbora izrazila je stajalište da je ovaj rebalans proračuna potreban budući se projicirani gospodarski rast od 1,8% neće moći ostvariti. Istaknuto je, da se ovim izmjenama i dopunama deficit vraća na  postignuće iz 2012. godine, dakle 3% BDP-a. Stoga Vlada treba nastaviti sa mjerama fiskalne konsolidacije kako bi se očuvala stabilnost javnih financija. Jednako tako daljnjim mjerama rasterećivanja gospodarstva, poboljšanjem poslovne i investicijske klime te efektima od ulaska u EU očekuje se porast gospodarske aktivnosti od  0,7% temeljem primarno na državnim ali i privatnim investicijama. 

Nakon provedene rasprave Odbor je  sa 6 glasova „za“ i  2 glasa „protiv“ odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje

IZMJENA  I DOPUNA DRŽAVNOG PRORAČUNA REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2013. GODINU

te sljedećih odluka:
- Odluke o izmjenama i dopunama Financijskog plana Hrvatskih voda za 2013.  godinu,
- Odluke o izmjenama i dopunama Financijskog plana Hrvatskih cesta za 2013. godinu,
- Odluke o izmjenama i dopunama Financijskog plana Agencije za upravljanje državnom imovinom za 2013. godinu.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Igora Rađenovića, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Igor Rađenović