Odbor za gospodarstvo

Izvješće Odbora za gospodarstvo o Konačnom prijedlogu zakona o rudarstvu, drugo čitanje, P.Z.E. br. 249

Odbor za gospodarstvo Hrvatskoga sabora, na 19.sjednici održanoj  16. i u nastavku 17. travnja 2013.,  razmotrio je Konačni prijedlog zakona o rudarstvu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od  4. travnja 2013.

Odbor je u smislu članka 67. Poslovnika Hrvatskoga sabora o navedenom Konačnom prijedlogu zakona , raspravljao u svojstvu matičnoga  radnog tijela.

Odboru su dostavljeni sadržajno identični prijedlozi amandmana na ovaj Zakon  članova Radne skupine za izradu Zakona o rudarstvu pri Ministarstvu gospodarstva, Hrvatske udruge poslodavaca, (HUP) i Hrvatske udruge naftnih inženjera i geologa (HUNIG) i Hrvatske gospodarske komore (HGK).

U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja izvjestio je da je osnovni cilj ovoga Zakona rješavanje nedostataka koji su uočeni u redovitoj praksi tijela nadležnih za rudarstvo u Republici Hrvatskoj. Zakonom će se omogućiti efikasnije i transparentnije  davanje koncesija u rudarstvu tj. ekspolatacije mineralnih sirovina, kontrola eksploatiranih količina mineralnih sirovina, jasniji postupak sanacije prostora i izvođenja rudarskih radova u posebnim situacijama te prilagodba propisa za posebne slučajeve eksploatacije. (npr. građevinski pijesak, skladištenje ugljikovodika, trajno zbrinjavanje plinova u geološkim strukturama itd.).

Predstavnik predlagatelja izvjestio je članove Odbora da je upoznat sa  predloženim amandmanima te istaknuo da su podnositelji istih sudjelovali u izradi Prijedloga ovoga zakona, na koji nisu imali primjedbe Državno odvjetništvo, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode koja su kao nadležna ministarstva sudjelovala u njegovoj izradi.
 
U raspravi  koja je uslijedila iznesene su načelne primjedbe koje su implementirane u podnesene amandmane  i  na koje je predstavnik predlagatelja odgovorio kako slijedi:

Sve aktivnosti istraživanja  i eksploatacije mineralnih sirovina određene su prostornim planovima. U svim dosadašnjim zakonima koncesija je bila ograničena na najviše 40 godina i nema razloga da isto ne bude propisano i ovim Zakonom.Ni na jednom polju nisu utvrđene rezerve mineralnih sirovina za eksploataciju dužu od 20 do 25 godina. Dinamika eksploatacije mineralnih sirovina određena je isključivo rudarskim projektom. Privremeni prekid eksploatacije od 180 dana ne odnosi se na dinamiku eksploatacije utvrđenu rudarskim projektom. Imovinsko pravne odnose  za zemljišne čestice unutar odobrenih eksploatacijskih polja rudarski gospodarski subjekti su u obvezi riješiti još od 1991. godine tako da bi nova prolongacija roka značila  nelegalnu eksploataciju.Predstavnik predlagatelja odgovorio je da za odobrenja izdana prije 1991. godine INA d.d. nema ugovore o koncesiji.Ukoliko se istraživanje energetskih mineralnih sirovina na zahtjev rudarskog gospodarskog subjekta obavlja na prostoru gdje važećim prostornim planom nije planirano istraživanje  i eksploatacija mineralnih sirovina, rudarski gospodarski subjekt nema pravo na povrat troškova, budući da istraživanje obavlja na vlastiti rizik.Eksploatacijska polja se po ovome Zakonu moraju početi sanirati sa početkom eksploatacije tih polja tako da sanacija završava sa završetkom eksploatacije, s time da uništena polja koncesionari moraju sanirati u roku od tri godine od završetka eksploatacije. CO 2 se treba trajno zbrinuti uz napomenu da će se u dogledno vrijeme koristiti za tercijalni način eksploatacije ugljikovodika.
     
Nakon provedene rasprave Odbor je  jednoglasno odlučio Hrvatskome saboru predložiti donošenje

ZAKONA O RUDARSTVU

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio gospodina Igora Rađenovića, predsjednika Odbora.

PREDSJEDNIK ODBORA
Igor Rađenović