Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun s rasprave o Godišnjem izvješću o državnim potporama za 2018. godinu

10.10.2019.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 80. sjednici, održanoj 10. listopada 2019. godine, Godišnje izvješće o državnim potporama za 2018. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 26. rujna 2019. godine. 
Odbor je o predmetnom Izvješću raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika, kao matično radno tijelo.

Uvodno je predstavnik Ministarstva financija istaknuo da Godišnje izvješće sadrži analitički prikaz svih državnih potpora i potpora male vrijednosti dodijeljenih u Republici Hrvatskoj u 2018. godini, s revidiranim podacima o dodijeljenim državnim potporama i potpora male vrijednosti za 2017. i 2016. Izvješće uključuje i potpore poljoprivredi i ribarstvu.
Tijekom 2018. godine zamjetan je porast od 18,8 % ili 2.347,1 milijuna, te je ukupno evidentirano 14.814,1 milijun kuna državnih potpora. 
Potpore u sektoru poljoprivrede i ribarstva iznosile su 6.160,4 milijuna kuna, što predstavlja 41,6% udjela u ukupno dodijeljenim potpora (1,61% BDP). 
Potpore u sektoru industrije i usluga iznosile su ukupno 8.653,7 milijuna kuna, te su iste činile 58,4% ukupno dodijeljenih potpora (2,27% BDP). Unutar potpora dodijeljenih 2018. sektoru industrije i usluga, iznos od 5.314,4 milijuna kuna ili 61,4% čine potpore dodijeljene posebnim sektorima, dok se iznos od 3.339,3 milijuna kuna ili 38,6% udjela odnosi na horizontalne potpore. Ukupne horizontalne potpore dodijeljene su u iznosu od 3.339,3 milijuna kuna, pri čemu su horizontalne potpore u užem smislu (potpore za istraživanje razvoj i inovacije, zaštitu okoliša i očuvanje energije, male i srednje poduzetnike, usavršavanje, zapošljavanje i kulturu) iznosile 2.059,8 milijuna kuna, dok su regionalne potpore iznosile 856,6 milijuna kuna te potpore na lokalnoj razini 422.9 milijuna kuna.
Ukupne sektorske potpore u 2018. godini iznosile su 5.314,4 milijuna kuna, pri čemu se najveći dio odnosi na sektor brodogradnje (evidentirani iznosi protestiranih jamstava) s iznosom od 2.530,2 milijuna kuna, što predstavlja 47,6% ukupnih sektorskih potpora. Navedeni iznos je posljedica zbivanja u brodogradilištima u Puli i Rijeci koji je imao značajne učinke na državni proračun i tijekom 2018. godine glavni je generator porasta ukupnog iznosa državnih potpora. De minimis potpora je ukupno dodijeljeno 1.061,5 milijuna kuna. 
U Republici Hrvatskoj i dalje se nastavlja kontinuirani trend rasta dodijeljenih potpora, kako u ranijim razdobljima, tako i u 2018. godini. S obzirom na problematiku dodjele sektorskih potpora u sektoru brodogradnje te prometa, te potpore dodijeljene su u visokim iznosima, što ne pridonosi usmjeravanju ograničenih proračunskih sredstava u tzv.„dobre potpore“ horizontalnog karaktera. Svi davatelji državnih potpora u Republici Hrvatskoj trebaju se voditi Smjernicama politike državnih potpora u Republici Hrvatskoj, koje baš i naglašavaju upravo navedene ciljeve, a koji su osobito naglašeni u postupku Modernizacije državnih potpora, pokrenutom od strane Europske komisije od 2012. godine.

U raspravi na Odboru  napomenuto je da je 2018. godina zabilježena po sektorskoj potpori u iznosu od 2,5 milijardi kuna protestiranih jamstava koje su isplaćeni za brodogradnju. Dalje se obratilo pozornost na podatak o smanjenju potpora malim i srednjim poduzetnicima u 2018. godini u iznosu od preko 800 milijuna kuna u usporedbi s prošlom godinom te je naglašena važnost poticaja tim poduzetnicima. Predstavnik Ministarstva financija odgovorio je da su mali i srednji poduzetnici jedni od najvažnijih generatora rasta. Napomenuo je da postoje niz programa koje su u provedbi putem Hrvatske agencije za malo gospodarstvo, inovacije i investicije.
Također je na raspravi na Odboru postavljeno pitanje o mjerenju efekata državnih potpora kao npr. kod zapošljavanja i proizvodnje. Odgovoreno je da postoje smjernice državnih potpora koje Vlada Republike Hrvatske donosi svake godine, međutim napomenuto je da u ovome trenutku nema ozbiljnog ekonometrijskog modela koji mjeri učinak državnih potpora na srednji i dugi rok. Sektorske potpore su uglavnom pokrivanje tržišnih gubitaka i pomoć poduzetnicima.  Istaknuto je da  bi se kod horizontalnih potpora trebao izraditi izračun efekata na ekonomiju prije realizacije projekta i opterećenja državnog proračuna. Time bi se učinkovitost državnih potpora trebala pokazati prije davanja potpora. Istaknuta je važnost mjerenja učinkovitosti državnih potpora i važnost budućih unaprijeđena kod davanja državnih potpora. Dodatno je na raspravi na Odboru napomenuta potrebitost popratnog materijala u Godišnjem izvješću o državnim potporama koji uključuje valorizaciju učinaka potpora.

Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno  predložiti Hrvatskome saboru sljedeći zaključak


Prihvaća se Godišnje izvješće o državnim potporama za 2018. godinu

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.

 PREDSJEDNICA  ODBORA
    Grozdana Perić, dipl. oec.