Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 79. sjednici održanoj 26. rujna 2019. godine, Godišnje izvješće Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga za 2018. godinu, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno odredbi članka 21. Zakona o Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga, dostavila Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga, aktom od 19. srpnja 2019. godine.
Odbor o predmetnom Izvješću raspravljao na temelju članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Odbor je raspolagao i mišljenjem Vlade Republike Hrvatske, KLASA: 022-03/19-07/317, URBROJ: 50301-25/06-19-9, od 29. kolovoza 2019. godine, u kojem se ističe da Vlada Republike Hrvatske nema primjedbi na predmetno Izvješće.
U uvodnom izlaganju predsjednik Upravnog vijeća Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (HANFA) ukratko je predstavio Izvješće. Istaknuo je da HANFA pokriva 33% financijskog tržišta, dok se preostali postotak odnosi na bankarski sektor koji nadzire Hrvatska narodna banka. Prošle godine usvojeni su za Agenciju brojni značajni zakonski i podzakonski akti, od kojih su kao važniji istaknuti Zakon o tržištu kapitala, koji je u ovlasti i zadaće HANFA-e unio dosta novosti, Zakon o obveznim mirovinskim fondovima i Zakona o dobrovoljnim mirovinskim fondovima te izmjene i dopune Zakona o osiguranju. Uz domaće, HANFA je imala aktivnosti i u međunarodnim odnosima (sudjelovanje u ESMA-i EIOPA-i). U kontekstu razvoja jedinstvenog financijskog tržišta, od Agencije se u budućnosti očekuje da se suoči sa zadaćama na području jačanja pružanja prekograničnih usluga. Isto tako, vezano za proces digitalne transformacije i digitalnih valuta, od početka sljedeće godine HANFA preuzima nadzor nad tim institucijama u dijelu koji se odnosi na sprječavanje pranja novca i financiranje terorizma.
U raspravi na Odboru zatražena je informacija je li u poslovanju obveznih i dobrovoljnih mirovinskih fondova bilo kakvih poremećaja, s obzirom na važnost tog sustava. Pojedini članovi Odbora iznijeli su određene primjedbe na Izvješće, navodeći da mu nedostaje analiza i podataka o posljedicama nadzora Agencije, te da su pojedini subjekti navedeni, a pojedini izostavljeni iz Izvješća, za što je iznesen prijedlog da se u budućim Izvješćima navodi po jednakim kriterijima. Ujedno je iznesena zamjerka da se u Izvješću vrlo malo spominju faktoring društva, kao i pitanje izdavanja mjenica bez pokrića. U daljnjoj raspravi izneseno je i mišljenje da je potrebno mijenjati Zakon o Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga, kako bi Agencija, upravno vijeće i čelnik mogli imati drugačiji status, među ostalim, radi samostalnosti. Govoreći o obveznim mirovinskim fondovima, istaknuta je potreba njihove pojačane kontrole. Zaključno, kad je riječ o vođenju upravnih postupaka, napomenuto je da je zakonom određena mogućnost objave podataka od strane tijela koja taj postupak vode, pa tako i HANFA-e.
Odgovarajući na komentare članova Odbora, predstavnik Agencije pojasnio je da su subjekti o kojima je u raspravi bila riječ, među ostalim i faktoring društva, spomenuti vrlo detaljno u Izvješću Agencije za 2017. godinu, dok je 2018. godina za ta društva bila vrlo mirna, a određena društva su prešla iz faktoringa u banke, zbog smanjenja troškova i boljeg načina funkcioniranja. Isto tako, budući da HANFA vodi upravne postupke, do završetka postupka određeni podaci dostupni su samo zainteresiranim strankama i ne mogu se objavljivati. Što se tiče poslovanja obveznih mirovinskih fondova, oni su svrstavanjem u kategorije, a time i određivanjem stupnja rizika, ograničeni zakonom. Prinosi fondova padaju uslijed pada kamatnih stopa, no kad je riječ o investiranjima tih fondova, u 2018. godini nije bilo gubitaka.
Nakon rasprave, Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (4 glasa „ZA“, 1 „PROTIV“, 2 „SUZDRŽAN“) predložiti Hrvatskome saboru sljedeći zaključak:
Prihvaća se Godišnje izvješće Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga
za 2018. godinu
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl. oec.