Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 2. sjednici održanoj 28. siječnja 2016. godine, Godišnje izvješće Financijske agencije za 2014. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora, sukladno odredbi članka 21. Zakona o Financijskoj agenciji dostavio Nadzorni odbor Financijske agencije, aktom od 24. lipnja 2015. godine.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora, na temelju članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao je o predmetnom Izvješću kao matično radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predsjednica Uprave Financijske agencije istaknula je da je Financijska agencija u 2014. godini uspjela ostvariti najveći dio svojih poslovnih ciljeva. Financijska agencija je u 2014. godini uspjela zadržati poziciju vodećeg pružatelja infrastrukturnih usluga platnog prometa te se pozicionirala za budući nastup na tržištu EU kroz nacionalni projekt „Jedinstveno područje plaćanje u eurima u Republici Hrvatskoj-SEPA“. Financijska agencija je tijekom godine nastavila s uspostavom Sustava centraliziranog obračuna plaća (COP) te je iz Sustava COP ukupno 2.179 institucija obračunalo plaće za ukupno 248.000 zaposlenika. Financijska agencija, među ostalim, obavlja za državu temeljem javnih ovlasti u 2014. godini prisilne naplate i predstečajne nagodbe. Među ostalim se uspostavio Registar zadužnica, čime je povećana sigurnost pri provedbi ovrhe na novčanim sredstvima, ali i smanjena mogućnost krivotvorenja zadužnica. Financijska agencija ima nacionalnu pokrivenost kroz ukupno 185 podružnica, poslovnica, ispostava i izdvojenih šaltera organiziranih kroz četiri regionalna centra. Financijska agencija je u 2014. godini ostvarila prihode u iznosu od 846.095.962 kuna dok ukupno ostvareni rashodi iznose 797.864.163 kuna. U usporedbi s ostvarenjem u prethodnoj godini prihodi su veći za 3%, a rashodi su veći za 7 %. Ovakvi rezultati imali su za posljedicu rezultat ostvarene bruto dobiti koja je u 2014. godini iznosila 48.231.799 kuna što je za 37% manje od ostvarenja prethodne godine, a za 30% manje od ostvarene bruto dobiti 2012. godine.
Tijekom 2014. godine bilježi se smanjenje prihoda u odnosu na proteklu godinu u dijelu poslova koje Financijska agencija obavlja za državu temeljem ugovornih odnosa, što je u najvećoj mjeri uvjetovano gubitkom dijela prihoda od poslova za Središnji registar osiguranika (REGOS).
U raspravi na Odboru istaknuo je da je Financijska agencija važna institucija za funkcioniranje financijskog sustava u Republici Hrvatskoj. Pohvaljen je transparentan sustav Financijske agencije, među ostalim pružanje informacija ovrhovoditelju. Financijska agencija prosljeđuje podatke iz registra svih računa fizičkih i pravnih osoba u Republici Hrvatskoj. Financijska agencija je tijekom 2014. godine zaprimila ukupno 1.297.585 osnova za plaćanje na teret građana i poslovnih subjekata po kojim je naplaćeno ukupno 22,5 milijardi kuna. Zaprimljene osnove za plaćanje na teret građana iznose 1.039.063, od kojih je naplaćeno 10,4 milijardi kuna. Također je zaprimljeno 7.574 zahtjeva za pokretanje predstečajnih nagodbi u kojima je iskazano oko 65 milijardi kuna prijavljenih obveza te je obuhvaćeno preko 60 tisuća radnika. Riješeno je 6.093 predmeta do 31.prosinca 2014. Financijska agencija ostvarila je prihod od 4,8 milijuna kuna te 9,49 milijuna kuna rashoda na osnovi predstečajnih nagodbi. Negativni financijski rezultati za predstečajne nagodbe ostvareni su zbog izvršenih stečajnih postupaka za pravne subjekte i brisanja poduzetnika iz sudskog registra i time nenaplativih potraživanja nakon otvaranja predstečajnog postupka. Također je naglašeno da je potrebna promjena zakonske regulative za ovrhe nad građanima i pravnim subjektima.
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun odlučio je, jednoglasno, predložiti Hrvatskome saboru sljedeći
ZAKLJUČAK
Prihvaća se Godišnje izvješće Financijske agencije za 2014. godinu
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik doc.dr.sc. Goran Marić, predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
doc.dr.sc. Goran Marić