Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Prijedlogu zakona o fiskalizaciji, prvo čitanje, P.Z. br. 149

28.04.2025.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 25. sjednici, održanoj 28. travnja 2025. godine, Prijedlog zakona o fiskalizaciji, prvo čitanje, P.Z. br. 149, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 24. travnja 2025. godine. 
Odbor je o predmetnom Prijedlogu zakona raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.

Uvodno je predstavnik predlagatelja istaknuo da Porezna uprava temeljem obveze identifikacije i prijave izdanih računa ima uvid u gotovinski promet u realnom vremenu i na taj način suzbija utaju poreza. Nacionalnim planom oporavka i otpornosti Vlade Republike Hrvatske 2021.-2026., odnosno mjerom C1.1.1. R1-I2 Nastavak administrativnog i fiskalnog rasterećenja postavlja se okvir za administrativno rasterećenje poduzetnika na način da se omogući optimizacija poslovanja poduzetnika kroz pružanje interoperabilnih, personaliziranih i digitalnih javnih usluga jednostavnih za korištenje te je, radi navedenoga, potrebno stvoriti jedinstveni pravni okvir za razmjenu elektroničkih računa među poduzetnicima. Naime, izdavanje i razmjena računa u elektroničkom obliku u Republici Hrvatskoj uređeni su brojnim EU i nacionalnim zakonskim i podzakonskim propisima (Zakonom o porezu na dodanu vrijednost, Pravilnikom o porezu na dodanu vrijednost, Zakonom o  elektroničkom izdavanju računa u javnoj nabavi, Općim poreznim zakonom, Pravilnikom o provedbi Općeg poreznog zakona, Zakonom o računovodstvu, Pravilnikom o pretvaranju knjigovodstvenih isprava koje se čuvaju u izvornom pisanom obliku u elektronički zapis, Uredbom EU br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/93/EZ – Uredba eIDAS, Zakonom o provedbi Uredbe (EU) br. 910/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 23. srpnja 2014. o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije na unutarnjem tržištu i stavljanju izvan snage Direktive 1999/93/93/EZ, Pravilnikom o pružanju i korištenju usluga povjerenja, Zakonom o elektroničkoj trgovini), međutim, trenutačno ne postoji poseban pravni okvir za primjenu obveznog izdavanja i razmjene elektroničkih računa između poduzetnika (engl. business to business, B2B). Stoga je potrebno, u okviru postojećega Zakona o fiskalizaciji u prometu gotovinom kojim je uređen postupak fiskalizacije u prometu gotovinom (uz promjenu naziva toga Zakona), urediti i pravni okvir za izdavanje i fiskalizaciju elektroničkih računa između poduzetnika (B2B segment). Navedeno će omogućiti sveobuhvatno praćenje poreznih obveznika, kako u segmentu poslovanja poreznih obveznika prema građanima, odnosno u krajnjoj potrošnji, tako i u segmentu poslovanja između poduzetnika (B2B segment). Predstavnik predlagatelja predstavio je najvažnije novosti koje donosi ovaj Prijedlog zakona. Među ostalima, sustav fiskalizacije nadograđivao bi se na sljedeći način: 
1. u dijelu fiskalizacije računa u krajnjoj potrošnji: od 1. rujna 2025. omogućava se radi provedbe fiskalizacije računa korištenje digitalnih certifikata izdanih od strane pružatelja usluge povjerenja/kvalificiranih pružatelja usluga povjerenja u Republici Hrvatskoj; od istog datuma ukida se dostava podataka o poslovnim prostorima putem obrasca Prijave podataka u sustav fiskalizacije, ukida se mogućnost dostave podatka o čeku kao načinu plaćanja i ukida se fiskalizacija pratećih dokumenata. Nadalje, od 1. siječnja 2026. postupak fiskalizacije primjenjuje se na sve obveznike fiskalizacije u krajnjoj potrošnji neovisno o načinu plaćanja, a od istog datuma započinje obveza fiskalizacije u djelatnosti prodaje u kojoj se pretežni dio vrijednosti prometa odnosi na maloprodaju dnevnog tiska, duhana i duhanskih prerađevina, maraka i drugih poštanskih vrijednosnica;
2. u dijelu izdavanja i fiskalizacije eRačuna u poslovanju poreznih obveznika: od 1. rujna 2025. svi obveznici razmjene eRačuna i informacijski posrednici imat će mogućnost testirati sposobnost vlastitih sustava za razmjenu eRačuna, fiskalizaciju eRačuna i eIzvještavanje, kako bi bili spremni na primjenu ovoga Zakona od 1. siječnja 2026.; od 1. siječnja 2026. uvodi se obveza izdavanja i zaprimanja eRačuna za porezne obveznike u sustavu PDV-a uz obvezu zaprimanja eRačuna za trgovačka društva, obrtnike, slobodna zanimanja, tijela državne uprave, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te proračunske i izvanproračunske korisnike državnog proračuna i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koji su upisani u Registar proračunskih i izvanproračunskih korisnika koji nisu u sustavu PDV-a; od 1. siječnja 2027.  uvodi se obveza izdavanja eRačuna za trgovačka društva, obrtnike, slobodna zanimanja, tijela državne uprave, jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave te proračunske i izvanproračunske korisnike državnog proračuna i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave koji su upisani u Registar proračunskih i izvanproračunskih korisnika koji nisu u sustavu PDV-a.

Bez rasprave, Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno (7 glasova „ZA“) predložiti Hrvatskome saboru sljedeće zaključke:

1.    Prihvaća se Prijedlog zakona o fiskalizaciji.
2.    Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja dostavit će se predlagatelju da ih razmotri prilikom utvrđivanja teksta Konačnog prijedloga zakona.                                                     
                                               
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik mr. sc. Boris Lalovac, predsjednik Odbora.

                                                                                              PREDSJEDNIK ODBORA
    mr. sc. Boris Lalovac