Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 63. sjednici održanoj 15. studenoga 2022. godine o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 410, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. studenoga 2022. godine.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora, na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao je o predmetnom zakonu kao matično radno tijelo.
U uvodnom izlaganju predstavnik predlagatelja naglasio da se izmjene i dopune Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma predlažu radi ispunjenja mjera iz Akcijskog plana za jačanje učinkovitosti hrvatskog sustava sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma (Akcijski plan) te je prihvaćen Zaključkom Vlade Republike Hrvatske od 12. svibnja 2022. te uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj (usklađivanje valuta kod propisanih obveza prijava transakcija, odnosno novčanih kazni).
Izmjenama i dopunama Zakona propisuje se smanjenje praga obavještavanja Ureda za sprječavanje pranja novca o gotovinskim transakcijama sa 200.000,00 kuna na 10.000,00 eura. U izvješću MONEYVAL-a trenutačni prag za prijavu gotovinskih transakcija (200.000,00 kuna) ocijenjen je previsokim te je Republici Hrvatskoj preporučeno smanjenje praga odnosno usklađivanje istoga s pragom ograničenja plaćanja odnosno naplate u gotovini prilikom obavljanja registrirane djelatnosti (10.000,00 eura).Smanjenje praga za provođenje dubinske analize povremenih transakcija koje se ne obavljaju u okviru uspostavljenog poslovnog odnosa na 10.000,00 eura (npr. kupac automobila uplaćuje novac u banci računa auto-kuće, a u istoj banci kupac nema otvoren račun). Registracija pružatelja usluga virtualne imovine u registar koji će voditi Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga, te suradnja s europskim nadzornim tijelima u pogledu virtualne imovine.
Donošenje ovoga Zakona rezultirat će daljnjim jačanjem preventivnog sustava sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma u Republici Hrvatskoj.
U raspravi je postavljeno pitanje o obveznosti praga od 10.000 eura. Odgovoreno je da svaka država određuje svoj prag te su svi pragovi u Republici Hrvatskoj spušteni na 75.000 kuna primjerice za unos ili iznos iz zemlje ili za potrebite dubinske analize.
Nadalje je u raspravi navedeno da je taj prag za Republiku Hrvatsku prenizak, jer primjerice Slovenija ima prag od 105.000 kuna. Također je napomenuto da Republika Hrvatska ulazi u Schengenski prostor te je rečeno da zbog povećanja cijena i inflacije tih 10.000 eura ne vrijedi više toliko kao prije godinu dana. Odgovoreno je da se 10.000 eura smatra primjerenim.
Dalje je zatražena informacija o budućoj administrativnoj opterećenosti Ureda za sprečavanja pranja novca zbog znatnog povećanja obrada transakcija. Odgovoreno je da Ured ima punu podršku Ministarstva financija te se IT programi stalno nadograđuju. Istaknuo je da je Ured i prije imao dosta posla.
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (8 glasova „ZA“ i 1 glas „SUDRŽAN“) predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl.oec., predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl.oec.