Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 287

10.06.2022.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 52. sjednici, održanoj 10. lipnja 2022. godine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o otvorenim investicijskim fondovima, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 287, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 3. lipnja 2022. godine. 

Odbor je o predmetnom Prijedlogu zakona raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.

Uvodno je predstavnik Ministarstva financija istaknuo da se Konačnim prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom dodatno usklađuje hrvatsko zakonodavstva s pravnom stečevinom Europske unije u ovom području koja je izrazito dinamično i često se mijenja, ponajviše s ciljem osiguravanja svih potrebnih podataka i informacija koje trebaju biti dostupne ulagateljima. Kako je u jednom trenutku temeljem izravno primjenjivog zakonodavstva Europske unije došlo do obveze slanja gotovo identičnih dokumenata s ključnim informacijama, radi jasnoće za male ulagatelje te kako bi mogli razumjeti i usporediti ključna obilježja ulaganja propisana je obveza dostave jednog dokumenta koji će obuhvaćati sve ključne informacije za ulagatelje kako bi mogli donijeti informiranu odluku o svom ulaganju. Upravo zbog toga mijenja se Zakon o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom i to na način da se osigurava da mali ulagatelji u jednom dokumentu dobiju sve potrebne informacije, kako bi mogli shvatiti vrstu i rizike UCITS fondova tj. otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom koja im se nude te na temelju toga donijeti utemeljenu odluku o ulaganju. 

Dodatno, ovim se Zakonom provodi i usklađenje kunskih iznosa iz važećeg zakona s iznosima u eurima koji su propisani u Direktivi 2009/65/EZ koja se odnosi na usklađivanje zakona i drugih propisa u odnosu na subjekte za zajednička ulaganja u prenosive vrijednosne papire, a iznos raspona prekršajnih sankcija s odredbama Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj. Na kraju, manje izmjene odnose na daljnje usklađivanje s odredbama Direktive (EU) 2019/1160 koja se odnosi na prekograničnu distribuciju subjekata za zajednička ulaganja. 

U raspravi na Odboru postavljeno je pitanje o razlogu snižavanja praga za likvidaciju fondova od 5.000.000 kuna na 4.500.000 kuna, što predstavlja štetu za ulagatelja. Takav prag se čak trebao povećati na osnovi velike inflacije. Mali ulagatelji nisu zaštićeni te se time potencira nesigurnost kod njih. Ulagatelji trebaju biti zaštićeni i sustav treba biti transparentan. 

Odgovoreno je da se unaprijedila financijska pismenost građana Republike Hrvatske. Između ostaloga postoje prospekti, koji su odobreni od Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga te se ulagatelji time upućuju na određene rizike kod fondova.  Također se na temelju budućeg uvođenja eura zaokružuju iznosi, koje Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga smatra primjerenim. Dalje je navedeno da je ova vrsta fondova manje rizična u usporedbi sa alternativnim investicijskim fondovima. Postoje 93 otvorenih investicijskih fondova s javnom ponudom sa imovinom od 17,56 milijardi kuna.

Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (9 glasova „ZA“, 1 glas „SUDRŽAN“ i 1 glas „PROTIV“) predložiti Hrvatskome saboru donošenje

Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o otvorenim investicijskim fondovima s javnom ponudom

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.


PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl. oec.