Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 38. sjednici, održanoj 13. i 14. prosinca 2021. godine, Prijedlog zakona o provedbi Uredbe (EU) 2020/1503 o europskim pružateljima usluga skupnog financiranja, s Konačnim prijedlogom zakona, hitni postupak, prvo i drugo čitanje, P.Z.E. br. 239, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 10. prosinca 2021. godine.
Odbor je o predmetnom Prijedlogu zakona raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik Ministarstva financija istaknuo da se Zakonom osiguravaju pretpostavke za provedbu Uredbe (EU) 2020/1503 objavljene u SL EU 20. 10.2020., a primjenjuje se od 10.11.2021. godine. Utvrđuju se obveznici primjene Uredbe (EU) 2020/1503 i nadležno tijelo te se utvrđuje suradnja između nadležnih tijela i prekršajne odredbe.
Cilj donošenja Uredbe (EU) 2020/1503 je otvaranje mogućnosti za prekogranično djelovanje platformi za skupno financiranje, a time i prikupljanje kapitala od puno većeg broja ulagatelja uz istovremeno povećavanje pravne sigurnost i održavanja visoke razine zaštite ulagatelja kroz zajednička pravila o zaštiti investitora unutar jedinstvenog europskog tržišta. Uredba (EU) 2020/1503 predstavlja po prvi put uniformirani, izravno primjenjivi set pravila za pružatelje usluga skupnog financiranja za poduzeća koji imaju poslovni nastan na području Europske unije, a odnosi se na pružatelje usluga skupnog financiranja koje je temeljeno na pozajmljivanju (engl. lending based) ili na stjecanju vlasničkih udjela (engl. equity based).
Uspostavljaju se jedinstvena i usklađena pravila o skupnom financiranju s obzirom da je do donošenja Uredbe (EU) 2020/1053 skupno financiranje bilo regulirano nacionalnim zakonima pojedinih država članica ili uopće nije bilo regulirano što je rezultiralo fragmentacijom tržišta skupnog financiranja i onemogućeno je prekogranično pružanje navedenih usluga kao i razvoj samog tržišta Određuje se Hrvatska agencije za nadzor financijskih usluga kao nadležno tijelo za provedbu Uredbe (EU) 2020/1503 i ovoga Zakona. Uvode se prekršajne odgovornosti za postupanje protivno odredbama iz Uredbe (EU) 2020/1503.
U raspravi je postavljeno pitanje o rizicima za ulagače. Odgovoreno je da postoje brojne odredbe u Zakonu za zaštitu ulaganja. Ako vlasnik projekta izostavi bitne informacije, ulagači imaju pravo na financijsku naknadu. Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga vrši nadzor te kažnjava fizičke osobe. Istaknuto je da nema apsolutne sigurnosti za ulagače, na financijskom tržištu uvijek postoji određen rizik, ali se taj rizik želi smanjiti sa ovim Zakonom. Dalje je zatražena informacija o zaštiti projekta, ako se projekt nedozvoljeno kopira na drugu platformu. Odgovoreno je da se ideja ne može zaštititi.
Postavljeno je pitanje o organizacijskom obliku skupnog financiranja. Odgovoreno je da se mogu koristiti internetske platforme za skupno financiranje te se time služe registrirana trgovačka društva i dr. Ako banke ne žele financirati projekt, postoji opcija skupnog financiranja.
U raspravi je istaknuto da je cilj Zakona proširiti mogućnosti financiranja te vlasnici projekta u Republici Hrvatskoj mogu naći ulagače iz drugih država kao npr. Njemačke, Francuske. Time će male zemlje imati bolji ulagački potencijal. Također je napomenuto da se diversificira rizik zbog skupnog financiranja.
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o provedbi Uredbe (EU) 2020/1503 o europskim pružateljima usluga skupnog financiranja
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl. oec.