Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 93. sjednici održanoj 18.ožujka 2020. godine o Prijedlogu zakona o provedbi Uredbe (EU)22017/2402 o utvrđivanju općeg okvira za sekuritizaciju i o uspostavi specifičnog okvira za jednostavnu, transparentu i standardiziranu sekuritizaciju, prvo čitanje, P.Z.E. br. 851, koje je predsjedniku Hrvatskoga sabora, podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 12. ožujka 2020. godine.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora, na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, raspravljao je o predmetnim zakonima kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik Ministarstva financija istaknuo da se Prijedlogom zakona omogućuje provedba Uredbe (EU) 2017/2402. Uredba se primjenjuje na sekuritizacije čiji su vrijednosni papiri izdani nakon 1. siječnja 2019. U Republici Hrvatskoj do sada nije postojao pravni okvir za sekuritizaciju (proces pretvaranja neprenosivih oblika potraživanja (npr. kredita) u prenosive instrumente, tj. vrijednosne papire).
Osnovni ciljevi Uredbe (EU) 2017/2402 su uspostavljanje kriterija za jednostavnu, transparentnu i standardiziranu sekuritizaciju (upotreba iste vrste kredita, zahtjev izdavatelja upotpunjen jasnom dokumentacijom u svezi strukture instrumenta i rasporeda plaćanja) te propisivanje obveznog zadržavanja rizika, što sprječava da se krediti i/ili zajmovi koji se ne mogu vratiti ne mogu ukloniti iz bilance putem sekuritizacije. Propisuje se repozitorij podataka za sekuritizacijske transakcije (središnja evidencija o sekuritizacijama koju nadzire ESMA). Jedan posao sekuritizacije može uključivati više različitih strana, uz inicijatora mogu postojati i serviser, zastupnik, upravitelj imovinom, rejting agencije i investitori. Uvodi se zabrana resekuritizacije kojom bi se mogla omesti razina transparentnosti (dopuštena je samo u posebnim slučajevima). Poboljšava se makrobonitetni nadzor tržišta sekuritizacije od strane Europskog odbora za sistemske rizike (ESRB).
Propisuje se zakonodavni okvir koji omogućuje provođenje učinkovitih mjera praćenja i nadzora odredaba Uredbe (EU) br. 2017/2402. Određuju se HANFA i HNB kao nacionalna nadležna tijela za provedbu Uredbe (EU) br. 2017/2402, njihovi subjekti nadzora i nadzorne mjere. Osigurava se da institucionalni ulagatelji u Republiku Hrvatsku (nacionalno je ovo prošireno i na mirovinske fondove te mirovinska osiguravajuća društva radi njihove sistemske važnosti) kod ulaganja u bilo kakve sekuritizacijske pozicije moraju provesti dubinsku analizu takvog ulaganja.
Cilj sekuritizacije je diversifikacija izvora financiranja, raspodjela rizika diljem financijskog sektora te pružanje dodatnih izvora financiranja koji u manjoj mjeri ovise o bankarskom sektoru, čime se postižu ciljevi stabilnijeg i otpornijeg financijskog sustava. Sekuritizacija doprinosi doprinosi raspodjeli rizika diljem financijskog sektora, te također može doprinijeti oslobađanju bilance (dijela kapitala koji je bi inače bio predviđen za pokrivanje rizika kredita koji su prodani) za dodatno financiranje.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 1 glas „PROTIV“) predložiti Hrvatskome saboru sljedeće
ZAKLJUČKE
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o provedbi Uredbe (EU)22017/2402 o utvrđivanju općeg okvira za sekuritizaciju i o uspostavi specifičnog okvira za jednostavnu, transparentu i standardiziranu sekuritizaciju.
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja dostavit će se predlagatelju da ih razmotri prilikom utvrđivanja teksta Konačnog prijedloga zakona.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl.oec., predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl.oec.