Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je, na 15. sjednici održanoj 10.srpnja 2012. godine, Prijedlog zakona o koncesijama, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 5. srpnja 2012.godine.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravljao je, na temelju članka 65. Poslovnika Hrvatskoga sabora, o predmetnom Zakonu kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnica Vlade Republike Hrvatske istaknula da se predloženim Zakonom uređuje: financijsko poslovanje poduzetnika, rokovi ispunjenja novčanih obveza i pravne posljedice zakašnjenja s ispunjenjem novčanih obveza, poslovanje poduzetnika u uvjetima nelikvidnosti i insolventnosti, postupak predstečajne nagodbe te druga pitanja s tim u vezi. Posebno je značajno uvođenje pravila ponašanja za uprave i nadzorne odbore trgovačkih društava koja su nesposobna za plaćanje ili prezadužena. Također su propisane i mjere koje uprava treba poduzeti kako bi uspješno održavala stanje likvidnosti i solventnosti društva, mjere za praćenje i osiguranje adekvatnosti kapitala, obveze upravljanja rizicima u poslovanju, obveze koje nastaju kad nastupi nelikvidnost i insolventnost. Također se ovim Prijedlogom zakona u hrvatski pravni sustav prenose odredbe Direktive 2011/7/EU o suzbijanju zakašnjenja s plaćanjem u trgovačkim ugovorima.
U raspravi su iznijeta sljedeća mišljenja, primjedbe i prijedlozi:
-Dugo se očekivalo donošenje zakona kojim bi se pokušalo što bolje riješiti problem nelikvidnosti koja je u Republici Hrvatskoj dosegla iznos od 44,5 milijardi kuna. Ovim Prijedlogom zakona država je postavila pred sebe najveću odgovornost time što se zakonom propisuje da je rok za plaćanje između poduzetnika i osoba javnog prava 30 dana, a iznimno najviše do 60 dana. To znači da će država morati održavati visoku likvidnost da u propisanim rokovima plaća svoje obveze.
-Vrlo je bitno da se nastavi javna rasprava o ovom Zakonu kako bi se našla najbolja rješenja za rješavanje gorućeg problema nelikvidnosti. Naime, dugotrajni stečajni postupci, koji traju u prosjeku oko 5 godina, zbog dužine trajanja i zbog niskog postotka naplativosti vjerovnika (oko 30%) vrlo su nepovoljni za vjerovnike. Stoga su predložena rješenja i rokovi plaćanja predloženi ovim Zakonom puno kvalitetnije rješenje kako za vjerovnike tako i za dužnike.
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je, većinom glasova ( 6 glasova „za“ i 1 glas „suzdržan“), predložiti Hrvatskome saboru sljedeće
Z A K LJ U Č K E
1. Prihvaća se Prijedlog zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi
2. Sve primjedbe, prijedlozi i mišljenja izneseni u raspravi uputiti će se predlagatelju ovoga Zakona, radi pripreme Konačnog prijedloga zakona
Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora određen je zastupnik, mr.Srđan Gjurković dipl.oec., predsjednik Odbora.
PREDSJEDNIK ODBORA
mr.Srđan Gjurković dipl.oec.v.r.