Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 83. sjednici održanoj 5. studenoga 2019. godine, Konačni prijedlog zakona o izvršavanju Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2020. godinu, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 31. listopada 2019. godine.
Odbor je o predmetnom Konačnom prijedlogu zakona raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Uvodno izlaganje podnijeli su predstavnici Vlade Republike Hrvatske te su istaknuli da se Zakonom uređuju prihodi, primici, rashodi i izdaci Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2020. godinu i njegovo izvršavanje, opseg zaduživanja i jamstava države, upravljanje javnim dugom te financijskom i nefinancijskom imovinom, poticajne mjere u gospodarstvu, korištenje vlastitih i namjenskih prihoda i primitaka proračunskih korisnika, prava i obveze korisnika proračunskih sredstava i druga pitanja vezana za izvršavanje proračuna.
Proračunska osnovica nije se mijenjala u odnosu na prethodne godine te i nadalje iznosi 3.326,00 kuna i koristi se za izračun naknada utvrđenih posebnim propisima primjerice dječjeg doplatka, rodiljnih potpora za dio dodatnog rodiljnog dopusta, isplata trajnih prava hrvatskim braniteljima i dr.
Zaduženje na inozemnom i domaćem tržištu može se provesti do ukupnog iznosa 26,8 milijardi kuna (u 2019. godini – 30,1 milijardu kuna, rebalans – 35,6 milijardi kuna).Tekuće otplate glavnice državnog duga iznose 28,3 milijardi kuna (u 2019. godini – 24,1 milijardu kuna; rebalans 2019. – 27,1 milijardi kuna). Zaduženje izvanproračunskih korisnika iznosi 1,9 milijardi kuna (u 2019. godini - 435,7 milijuna kuna; rebalans 2019. – 172,4 milijuna kuna), a tekuće otplate glavnice duga iznose 2,3 milijarde kuna (u 2019. godini - 499,6 milijuna kuna; rebalans 2019. – 495,9 milijuna kuna).
Nova financijska jamstva za 2020. iznose 3,8 milijardi kuna, od toga se na izvanproračunske korisnike odnosi 2,0 milijarde kuna. Jamstvena zaliha iznosi 300,0 milijuna kuna (u 2019. godini -1,5 milijardi kuna rebalans 2019. – 2,2 milijarde kuna). Zakonom su za 2020. godinu predviđena sredstva proračunske zalihe u iznosu od 100,0 milijuna kuna (u 2019. godini -200,0 milijuna kuna; rebalans 2019. – 191,3 milijuna kuna).
Kao i u 2019. godini, ukupno ograničenje za zaduživanje svih JLPRS iznosi najviše do 3% ukupno ostvarenih prihoda poslovanja svih jedinica. Zakonom je utvrđena i obveza za izvanproračunske korisnike državnog proračuna kojima se iz državnog proračuna dodjeljuju subvencije i/ili pomoći iz razdjela nadležnih ministarstava. Naime, ako donose nove ili mijenjaju postojeće kolektivne ugovore i/ili propise te druge akte kojima se uređuju materijalna prava zaposlenika moraju tražiti i dobiti prethodnu suglasnost mišljenje nadležnog ministarstva o istima prije nego ih nadležna tijela potpišu, odnosno donesu.
Zakonom je propisano je kako će se iz Državnog proračuna sa pozicija Ministarstva financija tijekom 2020. godine jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave isplaćivati pomoć u visini procijenjenoga gubitka prihoda temeljem povećanja osnovnog osobnog odbitka sukladno izmjenama propisa kojima je uređeno oporezivanje dohotka, a koje će stupiti na snagu 1. siječnja 2020. Navedena pomoć u ukupnom iznosu od 507,0 milijuna kuna će se isplaćivati jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave unaprijed za svako tromjesečje i to najkasnije petnaestog 15.-og dana od početka tromjesečja, počevši od mjeseca siječnja 2020. godine i to prema tablici koja se nalazi u prilogu Zakona i njegov je sastavni dio (430,8 milijuna kuna gradovima/općinama i 76,2 milijuna kuna županijama).
Zakonom je i utvrđena osnova za isplatu sredstava pomoći županijama koja se osiguravaju u državnom proračunu na pozicijama Ministarstva uprave u ukupnom iznosu od 308,0 milijuna kuna za financiranje poslova ureda državne uprave u županijama koji su preneseni s državne razine u nadležnost županija. Ministarstvo uprave će od siječnja 2020. godine navedena sredstva pomoći isplaćivati županijama unaprijed za svako tromjesečje i to najkasnije petnaestog dana od početka tromjesečja.
Financijska sredstva za provedbu ovoga Zakona osigurat će se iz poreznih i neporeznih
prihoda, domaćih i inozemnih pomoći, donacija, drugih prihoda koji su posebnim propisima utvrđeni kao izvori prihoda državnog proračuna Republike Hrvatske te zaduživanja i drugih primitaka državnog proračuna Republike Hrvatske.
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (7 glasova „ZA“ i 3 glasa „PROTIV“) predložiti Hrvatskome saboru donošenje
ZAKONA O IZVRŠAVANJU DRŽAVNOG PRORAČUNA
REPUBLIKE HRVATSKE ZA 2020. GODINU
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl. oec.