Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 63. sjednici, održanoj 30. siječnja 2019. godine, Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava, drugo čitanje, P.Z.E. br. 494, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 17. siječnja 2019. godine.
Odbor je o predmetnom aktu raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik Vlade Republike Hrvatske istaknuo da se je izradi Prijedloga zakona pristupilo radi usklađenja Zakona o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava s Direktivom (EU) 2017/2399 o izmjeni Direktive 2014/59/EU u pogledu rangiranja neosiguranih dužničkih instrumenata u insolvencijskoj hijerarhiji. Kako bi se osiguralo da institucije raspolažu dostatnim kapacitetom za pokriće gubitaka i dokapitalizaciju, propisano je da održavaju minimalni zahtjev za regulatorni kapital i podložne obveze, specifičan za svaku instituciju. U odnosu na postojeće uređenje, novost je da se ovim prijedlogom zakona uvodi nova kategorija dužničkih instrumenata - nepovlašteni neosigurani dužnički instrumenti. To su obveznice i ostali oblici prenosivog duga te instrumenti koji stvaraju ili priznaju dug i koji ispunjavaju propisane uvjete. Glavna svrha izdavanja nove kategorije dužničkih instrumenata je ispunjavanje minimalnog zahtjeva pomoću podređenih obveza. Predstavnik predlagatelja istaknuo je da je, u odnosu na Prijedlog zakona, u Konačnom prijedlogu zakona izvršeno usklađenje s novim Zakonom o tržištu kapitala, na način da se u pojedinim pojmovima umjesto izravnog upućivanja na pojedine članke Zakona o tržištu kapitala upućuje na uopćeni naziv tog Zakona, a također je, slijedom primjedbi Odbora za zakonodavstvo Hrvatskoga sabora, dorađen izričaj pojedinih odredbi zakona.
U raspravi je postavljeno pitanje hoće li uvođenje novog pojma instrumenta narušiti dosadašnji sustav naplate potraživanja, s obzirom na to da se mijenja redoslijed, na što je predstavnik predlagatelja pojasnio da se radi o praćenju regulative, koja uvodi podređene obveze, a koje se u slučaju sanacije mogu koristiti. Ovime se samo definira o kakvim se obvezama radi, radi usklađenja sustava u svim državama članicama Europske unije, što nadopunjuje regulativu i poboljšava sustav.
Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (6 glasova „ZA“, 1 „SUZDRŽAN“) predložiti Hrvatskom saboru donošenje
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sanaciji kreditnih institucija i investicijskih društava
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl. oec.