Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 81. sjednici, održanoj 5. srpnja 2023. godine, Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o provedbi Uredbe (EU) 2020/1503 o europskim pružateljima usluga skupnog financiranja, drugo čitanje, P.Z.E. br. 484, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora dostavila Vlada Republike Hrvatske, aktom od 30. lipnja 2023. godine.
Odbor je o predmetnom Prijedlogu zakona raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.
Uvodno je predstavnik Ministarstva financija istaknuo da se Konačnim prijedlogom zakona obavlja dodatno usklađenje hrvatskog zakonodavnog okvira za pružanje usluga skupnog financiranja (engl. crowdfunding) s pravnom stečevinom Europske unije, odnosno poboljšavanju se i unaprjeđuju pretpostavke za provedbu odredbi Uredbe (EU) 2020/1503, u dijelu kojim se uređuju ovlasti nadležnih nacionalnih tijela. Hrvatska agencija za nadzor financijskih (dalje: HANFA) usluga kao nadležnom nacionalnom tijelu dodjeljuju se i uređuju dodatne ovlasti, potrebne izvršavanje zadaća temeljem Uredbe (EU) 2020/1503, u odnosu na pružatelje usluge skupnog financiranja za poduzeća.
Predloženim izmjenama obavlja se i prilagodba važećeg Zakon uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj, u dijelu koji se odnosi na propisane iznose novčanih kazni za prekršaje, te dodatno usklađenje pojedinih najviših iznosa novčanih kazni za prekršaje za fizičke osobe s Uredbom (EU) 2020/1503.
U cilju postizanja bolje pravne jasnoće odredbi važećeg Zakona i poboljšanja pretpostavki za provedbu odredbe članka 39. stavka 2. točke c) Uredbe (EU) 2020/1503, koja između ostaloga u smislu davanja ovlasti nadležnim tijelima navodi i zabrane kojom se bilo kojeg člana upravljačkog tijela pravne osobe odgovorne za kršenje ili bilo koju drugu fizičku osobu koju se smatra odgovornom za kršenje sprječava da obavlja rukovodeće funkcije u pružateljima usluga skupnog financiranja, potrebno je propisati dodatnu ovlast HANFA-i za izricanje posebnih nadzornih mjera u odnosu na fizičke osobe pružatelja skupnog financiranja.
Nadalje, kako bi se detaljnije propisao konkretni nacionalni okvir za promidžbeni sadržaj o uslugama skupnog financiranja, a u skladu s člankom 27. Uredbe (EU) 2020/1503, potrebno je propisati ovlast HANFA-i za donošenje pravilnika.
Uz to, potrebno je provesti prilagodbu važećeg Zakona uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj i to u dijelu prekršajnih odredbi te je potrebno dodatno uskladiti iznos najviše novčane kazne za prekršaje za fizičke osobe s odredbom članka 39. stavka 2. točkom f) Uredbe (EU) 2020/1503.
Konačnim prijedlogom zakona dodjeljuju se dodatne ovlasti HANFA-i, potrebne za izvršavanje zadaća temeljem Uredbe (EU) 2020/1503, u odnosu na pružatelje usluge skupnog financiranja za poduzeća.
HANFA-i se daje mogućnost izricanja posebnih nadzornih mjera u odnosu na fizičke osobe pružatelja usluga skupnog financiranja za koje je utvrđena odgovornost za teže kršenje odredbi Uredbe (EU) 2020/1503, a koje treba uzeti u obzir u slučajevima namjere njihova imenovanja u upravljačka tijela ili druge rukovodeće funkcije u pružatelju usluga skupnog financiranja.
Također, HANFA se ovlašćuje za donošenje pravilnika kojim će se detaljnije propisati konkretni nacionalni okvir za promidžbeni sadržaj o uslugama skupnog financiranja.
Konačnim prijedlogom zakona obavlja se i prilagodba važećeg Zakona uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj u dijelu koji se odnosi na propisane iznose novčanih kazni za prekršaje kao i dodatno usklađenje s Uredbom (EU) 2020/1503 u pogledu najvišeg iznosa novčane kazne od najmanje 500.000,00 eura za prekršaje fizičke osobe.
Kao rezultat predloženih izmjena i dopuna, od Konačnog prijedloga zakona očekuje se jasniji i pravno poboljšani zakonodavni okvir za pružatelje usluga skupnog financiranja za poduzeća u Republici Hrvatskoj, koji je dodatno usklađen s pravnom stečevinom Europske unije.
Prema javno dostupnim podacima iz Registra pružatelja usluga skupnog financiranja, kojeg vodi Europsko nadzorno tijelo za vrijednosne papire i tržišta kapitala (ESMA), na području cijele Europske unije trenutno je licencirano ukupno 39 pružatelja usluga skupnog financiranja. Od toga je 6 pružatelja zatražilo i dobilo odobrenje/notifikaciju HANFA-e za prekogranično pružanje usluge skupnog financiranja na području Republike Hrvatske.
U Republici Hrvatskoj još nema niti jednog domaćeg licenciranog pružatelja usluga skupnog financiranja. U tijeku je postupanje HANFA-e po jednom podnesenom zahtjevu za odobrenje pružanja usluga skupnog financiranja te je zaprimljen još jedan iskazani interes.
U raspravi na Odboru zatražena je informacija da li će digitalni euro utjecati na skupno financiranje. Odgovoreno je da digitalni euro u zakonodavnim prijedlozima u Europskoj uniji neće tako brzo stupiti na snagu te se jedan dio zakonodavnih prijedloga očekuje u 2026. godini, a drugi dio u 2028. godini. Digitalni euro neće zamijeniti gotov novac te je intencija Europske centralne banke pružanje alternativnog načina financiranja i omogućavanja korisnicima izvršavanja transakcija bez troškova.
Nakon provedene rasprave Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je većinom glasova (6 glasova „ZA“ i 1 glas „SUZDRŽAN“) predložiti Hrvatskome saboru donošenje
Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o provedbi Uredbe (EU) 2020/1503 o europskim pružateljima usluga skupnog financiranja.
Istodobno, Odbor za financije i državni proračun Hrvatskome saboru predlaže da se o točkama dnevnog reda Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o alternativnim investicijskim fondovima, drugo čitanje, P.Z.E. br. 483 i Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o provedbi Uredbe (EU) 2020/1503 o europskim pružateljima usluga skupnog financiranja, drugo čitanje, P.Z.E. br. 484 provede objedinjena rasprava.
Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.
PREDSJEDNICA ODBORA
Grozdana Perić, dipl. oec.