Odbor za financije i državni proračun

Izvješće Odbora za financije i državni proračun o Konačnom prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trošarinama, drugo čitanje, P.Z.E. br. 198

07.12.2021.

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora raspravio je na 37. sjednici, održanoj 7. prosinca 2021. godine, Konačni prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trošarinama, drugo čitanje, P.Z.E. br. 198, koji je predsjedniku Hrvatskoga sabora podnijela Vlada Republike Hrvatske, aktom od 2. prosinca 2021. godine. 

Odbor je o predmetnom Prijedlogu zakona raspravljao na temelju svoje nadležnosti iz članka 73. Poslovnika Hrvatskoga sabora, kao matično radno tijelo.

Uvodno je predstavnik Ministarstva financija istaknuo da je Zakonom o trošarinama nacionalno zakonodavstvo usklađeno s pravnom stečevinom Europske unije u odnosu na europski harmonizirani trošarinski sustav oporezivanja alkohola i alkoholnih pića, duhanskih prerađevina, energenata i električne energije, a nove izmjene pravne stečevine EU zahtijevaju daljnje usklađivanje Zakona o trošarinama. Najznačajnije izmjene se odnose na propisivanje oslobođenja od plaćanja trošarine za „male proizvođače jakih alkoholnih pića“ koji proizvedu najviše 50 litara jakog alkoholnog pića od voća godišnje po kućanstvu i koriste ga za vlastitu potrošnju i potrošnju članova svoga kućanstva ili svojih gostiju. Važećim odredbama Zakona o trošarinama „malom proizvođaču jakih alkoholnih pića“ propisana je primjena snižene visine (paušalnog iznosa) trošarine koja, ovisno o zapremini kotla koji je prijavljen Carinskoj upravi, iznosi 100,00 kuna (za kotao zapremnine do uključivo 100 litara) ili 200,00 kuna (za kotao zapremnine veće od 100 litara).Ti paušalni iznosi se plaćaju ako „mali proizvođač jakih alkoholnih pića“ proizvede jako alkoholno piće u količini koja ne prelazi 20 litara čistog alkohola godišnje po kućanstvu (tj. 50 litara rakije jakosti 40% vol.).

Ovim izmjenama se za „male proizvođače jakih alkoholnih pića“ ukida obveza plaćanja trošarine (trenutni prihod je oko 5 milijuna kuna godišnje), što uz financijski učinak ima za posljedicu i administrativno rasterećenje tih proizvođača te Carinske uprave. 

Pozitivni učinci oslobođenja od plaćanja trošarine reflektiraju se i na opstojnost tradicionalne proizvodnje voćnih rakija u seoskim domaćinstvima, kao i na pojednostavnjenje trošarinskih procedura sa registriranim obveznicima - fizičkim osobama kojih trenutno ima 38.374 . Osim toga, uvode se novi institut, i to "samostalni mali proizvođač ostalih pića koja se dobivaju vrenjem", "samostalni mali proizvođač međuproizvoda" i "samostalni mali proizvođač vina", uz mogućnost primjene snižene visine trošarine u iznosu od 50% od nacionalne propisane visine.

Cilj uvođenja ovih instituta je da se domaćim malim proizvođačima podigne razina konkurentnosti kada isporučuju alkoholna pića u druge države članice Europske unije, a koje također priznaju status samostalnih malih proizvođača uz primjenu snižene visine trošarine. 

Odbor za financije i državni proračun Hrvatskoga sabora odlučio je jednoglasno predložiti Hrvatskome saboru donošenje 

Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o trošarinama

Za izvjestiteljicu na sjednici Hrvatskoga sabora određena je zastupnica Grozdana Perić, dipl. oec., predsjednica Odbora.

 PREDSJEDNICA  ODBORA
 Grozdana Perić, dipl. oec.