Mandatno-imunitetno povjerenstvo

Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za nastavak vođenja kaznenog postupka protiv NIKOLE GRMOJE, zastupnika u Hrvatskome saboru

Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 12. sjednici, održanoj dana 02 veljače 2017. godine, zahtjev Općinskog kaznenog suda u Zagrebu upućen predsjedniku Hrvatskog sabora za davanje odobrenja za nastavak vođenja kaznenog postupka po tužbi privatnog tužitelja Ranka Ostojića protiv Nikole Grmoje, zastupnika u Hrvatskom saboru zbog kaznenog djela klevete iz članka. 149. stavka 2. Kaznenog zakona.

Nikola Grmoja, zastupnik je IX. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv istoga ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.  

Nakon provedene rasprave, Mandatno – imunitetno povjerenstvo na osnovu članka 116. Poslovnika Hrvatskog sabora („Narodne novine“ br. 81/13) jednoglasno (6 glasova „ZA“ ) predlaže Hrvatskom saboru donošenje sljedeće  

O D L U K E

Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata uskraćuje se odobrenje za nastavak vođenja kaznenog postupka koji se vodi pred Općinskim kaznenim sudom u Zagrebu, Poslovni broj: 20.K-69/16-26 protiv zastupnika NIKOLE GRMOJE po tužbi privatnog tužitelja Ranka Ostojića zbog kaznenog djela klevete iz. članka 149. stavka 2. Kaznenog zakona/11.

O b r a z l o ž e n j e

Povjerenstvo je zauzelo načelan stav da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjiv djela treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka, a isto tako i sudu koji vodi kazneni postupak, kako bi mu se omogućilo da na temelju Ustava i zakona samostalno i neovisno obavlja sudbenu vlast.

Međutim, u slučajevima privatnih tužitelja (tu se uglavnom radi o kaznenim djelima klevete i uvrede), kao i u slučajevima kada oštećenik kao supsidijarni tužitelj stupa na mjesto državnog odvjetnika jer je državni odvjetnik ustanovio da nema osnova za pokretanje ili vođenje kaznenog postupka, Povjerenstvo je zauzelo stav da će Hrvatskom saboru predlagati uskraćivanje odobrenja.

Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo bi onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.

Kazneni postupak može se nastaviti nakon isteka zastupničkog mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.

Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Žarka Tušeka, predsjednika Povjerenstva.

Predsjednik Povjerenstva
Žarko Tušek