Mandatno-imunitetno povjerenstvo

Izvješće Mandatno-imunitetnog povjerenstva o zahtjevu za davanje odobrenja za vođenje kaznenog postupka protiv IVANA PERNARA, zastupnika u Hrvatskom saboru

Mandatno-imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 6. sjednici održanoj dana 17. studenog 2016. godine zahtjev privatnog tužitelja Marijana Hanžekovića iz Zagreba, upućen predsjedniku Hrvatskog sabora za davanje odobrenja za vođenje kaznenog postupka protiv Ivana Pernara, zastupnika u Hrvatskom zbog kaznenog djela uvrede iz čl. 147.st.1.i 2.Kaznenog zakona.

Ivan Pernar zastupnik je IX. saziva Hrvatskog sabora, te na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora protiv zastupnika ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.

Predsjednik Povjerenstva Žarko Tušek u uvodnom dijelu osvrnuo se na institut imuniteta koji je reguliran člankom 76. Ustava Republike Hrvatske koji poznaje imunitet zastupničke neodgovornosti i imunitet nepovredivosti kao i na dosadašnju praksu Mandatno - imunitetnog povjerenstva u vezi ukidanja imuniteta.   

Posebno je naglasio da imunitet zastupnika nije osobni privilegij, povlastica zastupnika već pravno sredstvo za osiguranje neovisnosti djelovanja zastupnika u Saboru. Međutim često se događa da zastupnici zlouporabe taj institut da bi slobodno i bez odgovornosti nekoga vrijeđali, klevetali, ugrožavali ugled, čast  i dostojanstvo drugi ljudi.
Smatra da bi podizanje razine kulture u javnim nastupima trebao bi biti temeljni zadatak za sve sudionike u političkom životi Hrvatske, a i donošenje Etičkog kodeksa za zastupnike trebalo bi pridonijeti dignitetu obavljanja zastupničke dužnosti.

Također je upoznao članove Povjerenstva o dosadašnjoj ustaljenoj praksi u prošlim sazivima Hrvatskog sabora u vezi zahtjeva za davanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika odnosno ukidanja imuniteta zastupniku. Tako se po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjivih djela odobrenje za pokretanje kaznenog postupka davalo, kao i sudu koji vodi postupak, kako bi im se omogućilo da na temelju Ustava i zakona samostalno i neovisno obavljaju pravosudnu odnosno sudbenu vlast.

Međutim, u slučajevima privatnih tužitelja Povjerenstvo je zauzelo stav da Hrvatskom saboru predlaže uskraćivanje odobrenja za pokretanje kaznenog postupka. Naime, stajalište Povjerenstva bilo je da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca. Vođenje kaznenog postupka kao i sve radnje koje bi se u vezi s tim morale poduzeti mogle bi onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti, a samim time i utjecati i na rad Hrvatskog sabora.

Prije otvaranja rasprave pozvao je sve zastupnike da uravnoteže svoje javne nastupe, te da neovisno o problemu koji pokušavaju riješiti, društvenom fenomenu na koji pokušavaju upozoriti, političkoj utakmici koju vode, vrijednostima za koje se zalažu, svoj komunikacijski okvir, svoj stil političkog djelovanja, stave u okvire uljuđenog i pristojnog ponašanja i izražavanja. Hrvatski jezik je dovoljno bogat da se preko njega sve bitne poruke mogu poslati, pa i one koje uključuju elemente političke satire, ali bez vrijeđanja.  

U raspravi član Povjerenstva Ivan Pernar ponovio je sve navode iz privatne tužbe tužitelja i od Povjerenstva zatražio zaštitu od vođenja kaznenog postupka, odnosno da mu se ne ukine imunitet po podnijetoj privatnoj tužbi.

Većina članova Povjerenstva istakla je važnost slobode mišljenja i govora zastupnika, ali isto tako i osudila neprimjeren rječnik kojim se poneki zastupnici koriste kad govore o određenim temama i ljudima što nije primjereno funkciji koju obnašaju. Zastupnici bi se trebali suzdržavati od izjava za koje pretpostavljaju da mogu imati obilježja kaznenog djela i ne skrivati se iza zastupničkog imuniteta.

Na kraju rasprave većina članova Povjerenstva složila se sa dosadašnjom praksom Mandatno – imunitetnog povjerenstva kada treba, a kada ne treba dati odobrenje za vođenje kaznenog postupka protiv zastupnika.

Nakon rasprave, Mandatno-imunitetno povjerenstvo na temelju članka 116. Poslovnika Hrvatskog sabora („Narodne novine“ broj 81/13), većinom glasova (7 “ZA“ i 1 „PROTIV“) predlaže Hrvatskom saboru donošenje sljedeće

O D L U K E

Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata uskraćuje se odobrenje za vođenje kaznenog postupka protiv zastupnika IVANA PERNARA po zahtjevu privatnog tužitelja Marijana Hanžekovića iz Zagreba po tužbi koja je podnijeta dana 15. studenog 2016. godine Općinskom kaznenom sudu u Zagrebu zbog kaznenog djela uvrede iz članka 147. st. 1 i 2. Kaznenog zakona/11.


Za izvjestitelja Povjerenstva na sjednici Hrvatskog sabora, Povjerenstvo je odredilo zastupnika Žarka Tušeka, predsjednika Povjerenstva.


 P R E D S J E D N I K
                                                                                                           Žarko Tušek