Mandatno – imunitetno povjerenstvo Hrvatskog sabora razmotrilo je na 6. sjednici održanoj 24. rujna 2020. godine zahtjev Općinskog kaznenog suda u Zagrebu, Poslovni broj:15.K-69/16-8 upućen predsjedniku Hrvatskoga sabora za davanje odobrenja za nastavak kaznenog postupka protiv Nikole Grmoje, zastupnika u Hrvatskom saboru povodom tužbe privatnog tužitelja Ranka Ostojića zbog kaznenog djela klevete iz članka 149. stavka 2. KZ/11.
Nikola Grmoja, zastupnik je 10. saziva Hrvatskoga sabora, te na temelju članka 76. Ustava Republike Hrvatske i članka 23. Poslovnika Hrvatskog sabora ima imunitet do prestanka zastupničkog mandata, te se bez Odluke Hrvatskog sabora ne može pokrenuti niti voditi kazneni postupak.
Nakon provedene rasprave, Mandatno-imunitetno povjerenstvo na osnovu članka 116. Poslovnika Hrvatskog sabora („Narodne novine“, broj 81/13., 113/16., 69/17., 29/18 i 53/20), jednoglasno ( 7 glasova „ZA“) predlaže Hrvatskom saboru donošenje slijedeće
O D L U K E
Za vrijeme trajanja zastupničkog mandata uskraćuje se odobrenje za nastavak kaznenog postupka koji se vodi pred Općinskim kaznenim sudom u Zagrebu, Poslovni broj:15.K-69/16-8 protiv zastupnika NIKOLE GRMOJE po privatnoj tužbi privatnog tužitelja Ranka Ostojića zbog kaznenog djela klevete iz članka 149. stavka 2. Kaznenog zakona/11.
O b r a z l o ž e n j e
Mandatno-imunitetno povjerenstvo je zauzelo načelan stav da po zahtjevu Državnog odvjetništva kao samostalnog i neovisnog pravosudnog tijela koje je dužno postupati protiv počinitelja kaznenih i drugih kažnjiv djela treba davati odobrenje za pokretanje kaznenog postupka, a isto tako i sudu koji vodi kazneni postupak, kako bi mu se omogućilo da na temelju Ustava i zakona samostalno i neovisno obavlja sudbenu vlast.
Međutim, u slučajevima privatnih tužitelja (tu se uglavnom radi o kaznenim djelima klevete i uvrede), Povjerenstvo je zauzelo stav da će Hrvatskom saboru predlagati uskraćivanje odobrenja.
Naime, stav je Povjerenstva da je institut imunitetnog prava utvrđen u cilju zaštite digniteta zastupničke dužnosti, a ne u cilju zaštite zastupnika kao pojedinca, a vođenje kaznenog postupka, kao i sve radnje koje bi se u svezi s time morale poduzeti, moglo bi onemogućiti zastupnika u obnašanju njegove redovne zastupničke dužnosti te time utjecati i na rad Hrvatskog sabora.
Kazneni postupak može se nastaviti nakon isteka zastupničkog mandata, s obzirom da zastara ne teče dok postoje opravdani razlozi zbog kojih se postupak ne može provesti.
Za svog izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Mandatno-imunitetno povjerenstvo odredilo je Róberta Jankovicsa, predsjednika Povjerenstva.
PREDSJEDNIK
RÓBERT JANKOVICS