Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav

Izjašnjavanje Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav o amandmanima na Prijedlog poslovnika o izmjeni i dopuni Poslovnika Hrvatskoga sabora, s Konačnim prijedlogom poslovnika

10.11.2020.

Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav Hrvatskoga sabora razmotrio je na 7. sjednici održanoj 10. studenoga 2020. godine amandmane podnesene na Prijedlog poslovnika o izmjeni i dopuni Poslovnika Hrvatskoga sabora, s Konačnim prijedlogom poslovnika.

Odbor je utvrdio da su amandmane na Prijedlog poslovnika o izmjeni i dopuni Poslovnika Hrvatskoga sabora, s Konačnim prijedlogom poslovnika podnijeli: Klub zastupnika s Imenom i Prezimenom, Pametnog i Građansko-liberalnog saveza i Klub zastupnika zeleno-lijevog bloka.

Odbor se izjasnio o podnesenim amandmanima prema pregledu amandmana kako slijedi:

1. Amandman Kluba zastupnika s Imenom i Prezimenom, Pametnog i Građansko-liberalnog saveza, na članak 293.b Odbor ne prihvaća (1 glas „ZA“).

Obrazloženje:

Ovlast Predsjedništva Hrvatskoga sabora (kao kolektivnog tijela) da donosi odluku o početku i prestanku posebnog načina rada Hrvatskoga sabora potrebno je promatrati s obzirom na intenzitet i narav ograničenja propisanog predmetnim člankom. Naime, ograničenje koje se odnosi isključivo na skraćivanje vremena za govor u raspravi za 5 minuta (te stanke na 5 minuta) ne predstavlja takvu vrstu ograničenja kojom bi se narušilo pravo sudionika iz stavaka 8., 9. i 10. da sudjeluju u raspravi na sjednici Hrvatskoga sabora. Osim toga, a kako je tijekom rasprave na sjednici Hrvatskoga sabora navedeno, ovom promjenom (stavci 12. i 13.) propisuju se veća prava zastupnicima nego je to određeno važećim poslovničkim odredbama - pravo na sudjelovanja na sjednici Hrvatskoga sabora i sjednicama radnih tijela audio i/ili videokonferencijskim putem. S obzirom na navedeno, a imajući u vidu ograničenu mogućnost donošenja odluke Predsjedništva Hrvatskoga sabora isključivo “...sukladno odluci nadležnog tijela određenog posebnim zakonom...” te potrebu za mogućim brzim odlučivanjem, smatra se kako odluku o početku i prestanku posebnog načina rada ne treba donositi Hrvatski sabor. S obzirom na navedeno, a imajući u vidu da se početak pa tako i prestanak posebnog načina rada isključivo odnosi na slučaj iz stavka 1. predmetnog članka, smatra se kako nije potrebno određivati rok važenja navedene odluke te ju preispitivati nakon proteka određenog vremena.

2. Amandman Kluba zastupnika zeleno-lijevog bloka na članak 293.b Odbor ne prihvaća (3 glasa „ZA“).

Obrazloženje:

Za obrazloženje ovoga amandman u dijelu koji se odnosi na prijedlog da odluku o početku i prestanku posebnog načina rada donosi Hrvatski sabor, obrazloženje isto kao i za amandman 1.

Također, prilikom propisivanja poslovničke odredbe u dijelu koji se odnosi na mogućnost održavanja i prenošenja sjednica radnih tijela Hrvatskoga sabora audio i/ili videokonferencijskim putem, posebno se vodilo računa o mogućnosti pristupa različitim kanalima elektroničke komunikacije. U tom smislu pojam „sjednica radnih tijela“ obuhvaća sve sjednice radnih tijela pa tako i tematske sjednice. Kada bi se za tematske sjednice htio propisati drugačiji pravni režim od osnovnog pravila, tada bi  bilo potrebno posebno izdvojiti tematske sjednice. Ovako, navedena će se odredba primjenjivat i u slučaju njihovog održavanja.

Nadalje, valja napomenuti kako nema poslovničke zapreke u održavanju tematskih sjednica izvan Hrvatskoga sabora te nije potrebno posebno propisivati kako se „mogu održati van zgrade Sabora“, kako je predloženo amandmanom. Štoviše, pojedina radna tijela održavala su tematske sjednice izvan Hrvatskoga sabor (npr. Odbor za zdravstvo i socijalnu politiku, Odbor za turizam).

Osim toga, smatra se kako odredba kojom se propisuje mogućnost rasprave i glasovanja zastupnika na sjednici Hrvatskoga sabora elektroničkim putem, odnosno audio i/ili videokonferencijskim putem, a koja glasi: „Zastupniku koji iz opravdanih razloga u skladu sa stavkom 1. ovoga članka ne može nazočiti u dvorani u kojoj se održava sjednica Sabora, omogućit će se rasprava i glasovanje elektroničkim putem, odnosno audio i/ili videokonferencijskim putem po prethodnoj odluci Predsjedništva Sabora.“, na jasan način uređuje nazočnost zastupnika na sjednici Hrvatskoga sabora te ju nije potrebno izmijeniti na način predložen amandmanom.

Također ne prihvaća se prijedlog za organiziranjem načina glasovanja kako je predloženo amandmanom jer se tijekom rasprave o promjeni Poslovnika na sjednici ovoga Odbora i na sjednici Hrvatskoga sabora pojasnilo kako će navedeno biti omogućeno u skladu s odredbom članka 280. stavka 2. podstavka 5. Poslovnika Hrvatskoga sabora,  uvođenjem glasovanja elektroničkim putem u svim dvoranama predviđenim za sjednicu Hrvatskoga sabora.

Za izvjestitelja na sjednici Hrvatskoga sabora Odbor je odredio Dražena Bošnjakovića, predsjednika Odbora.

                              
PREDSJEDNIK ODBORA
Dražen Bošnjaković