Zastupnik Davor Ivo Stier sudjelovao na okruglom stolu o temi transparentnog i vjerodostojnog lobiranja Globalne parlamentarne mreže OECD-a

Zagreb - Član Odbora za vanjsku politiku Davor Ivo Stier sudjelovao je u ponedjeljak na okruglom stolu Globalne parlamentarne mreže OECD-a „Transparentnosti i integritetu u lobiranju i utjecaju“ koji se održao u videokonferencijskim obliku i okupio zastupnike nacionalnih parlamenata država članica OECD-a i država kandidatkinja.

Okrugli stol bio je posvećen aktivnostima transparentnog lobiranja i utjecaja te aktivnostima i postupcima zastupnika i administracija nacionalnih parlamenata vezanih uz temu lobiranja. Raspravljalo se o tome kako aktivnosti lobiranja mogu utjecati na donošenje javnih odluka koje imaju veliki utjecaj na kvalitetu i rezultate javnih politika. Tijekom razmjene mišljenja s mrežom stručnjaka OECD-s iz navedenog područja, naglašeno je da ovisno o tome kako se aktivnosti vezene uz lobiranje i utjecaj provode, one uvelike mogu unaprijediti ili blokirati napredak u rješavanju globalnih izazova današnjice. Nadalje, spomenuto je da s jedne strane uključivi procesi donošenja politika mogu dovesti do informiranijih i boljih politika te povećati legitimitet javnih odluka. S druge strane, kako je upozoreno, kada se donositelji javnih odluka slažu s politikama koje usko promiču privatne, komercijalne ili političke interese određenih skupina, bilo domaćih ili stranih, postoje rizici da bi te javne politike mogle imati štetne gospodarske ili socijalne učinke na društvo.

Govoreći o temi okruglog stola član Odbora za vanjsku politiku Davor Ivo Stier je naglasio važnost uključivanja stručnjaka i relevantnih dionika u radne skupine prilikom izrada prvih strateških dokumenta i prijedloga zakona te naglasio da treba posebno voditi računa o kontinuiranom jačanju administrativnih kapaciteta unutar svih relevantnih institucija uključenih u proces donošenja javnih politika. Također je rekao kako se u pogledu manjih država i administracija manjih kapaciteta postavlja pitanje nedostatka stručnih mišljenja i ekspertiza.

Sudionici su se tijekom rasprave osvrnuli na Preporuku o načelima transparentnosti i integriteta u lobiranju, a koju je donijelo Vijeće OECD-a 2010. godine te usvojilo kako bi donositeljima odluka pružilo smjernice za promicanje jednakog pristupa raspravama o politici za sve uključene strane, povećanje transparentnosti i njegovanje kulture integriteta u lobiranju. Posebno je istaknuto da se lobiranje i utjecaj kroz proteklo desetljeće značajno razvilo što je i prikazano u Izvješću za 2021. godine „Lobiranje u 21. stoljeću: Transparentnost, integritet i pristup“. Rečeno je i kako se metode utjecaja i dalje razvijaju, a što može predstavljati izazove za vlade u vođenju javnih razgovora o politici, rješavanju problema nedopuštenog utjecaja, izjednačavanju utjecaja financijskog i političkog učinkovitog okvira transparentnosti i integriteta za lobiranje.

Zaključno je spomenuto da je, u svjetlu ovog promjenjivog okruženja, OECD pokrenuo postupak revidiranja svoje Preporuke iz 2010. godine o načelima transparentnosti i integriteta u lobiranju, a o čemu se također raspravljalo na okruglom stolu. Posebno je naglašeno da nacrt revidirane Preporuke ima za cilj odražavati razvoj lobiranja i utjecaja te usmjeravati napore svih aktera, u vladi, gospodarstvu i civilnom društvu u jačanju okvira za transparentnost te integriteta u kreiranju politika. 

Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) djeluje, između ostalog, i kroz svoju Globalnu parlamentarnu mrežu uspostavljenu 2011. godine s ciljem poticanja sadržajnog dijaloga s predstavnicima zakonodavnih vlasti te radi brže implementacije preporuka i praksi OECD-a u nacionalna zakonodavstva. Od zaprimanja pozivnice u studenom 2020. godine Hrvatski sabor i njegov Odbor za vanjsku politiku dio su Globalne parlamentarne mreže OECD-a, a zastupnici Odbora za vanjsku politiku Sabora sudjeluju u njezinim aktivnostima.