Zagreb – Voditelj izaslanstva Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini NATO-a Miroslav Tuđman i predsjednik Odbora za obranu Igor Dragovan sastali su se u srijedu s izaslanstvom Centra za ratne i mirovne studije Sveučilišta u Norwichu.
Predstavnici Centra za ratne i mirovne studije najstarijeg privatnog vojnog sveučilišta u Americi uvodno su predstavili ovaj centar izvrsnosti za studente koji nudi interdisciplinaran pristup razumijevanja odnosa između mirovnih i vojnih pitanja na lokalnom nacionalnom i globalnom planu. Kadeti Sveučilišta u Norwichu koji borave u studentskoj posjeti Hrvatskoj i susjednim državama obrazuju se za kadrove različitih profila koji će, među ostalim, služiti u američkim kopnenim i zračnim snagama te mornarici.
U razgovoru sa zastupnicima Tuđmanom i Dragovanom najviše ih je zanimalo hrvatsko članstvo u NATO-u, naša uloga i doprinos tom Savezu, zatim parlamentarna suradnja svih radnih tijela koja sudjeluju u odlučivanju o pitanjima obrane i nacionalne sigurnosti te odnosi s državama u susjedstvu i potencijalni sigurnosti izazovi s kojima se Hrvatska susreće.
Govoreći o članstvu u NATO-u zastupnik Tuđman je naglasio kako je od početka naše samostalnosti jedan od prioriteta bio ulazak u euro-atlantske integracije. – Smatram da NATO i Hrvatska imaju uzajamne koristi od članstva i Hrvatska aktivno sudjeluje u NATO misijama od početaka, rekao je Tuđman. Oko suradnje svih relevantnih radnih tijela Sabora, kad se odlučuje o pitanjima vojne, sigurnosne i obrambene politike, zastupnici Tuđman i Dragovan složili su se oko toga da svi zastupnici složno rade na rješavanju izazova u tom području i donose važne odluke velikom većinom.
Kad je riječ o odnosima sa susjednim državama najviše se razgovaralo o situaciji u Bosni i Hercegovini te potrebi jačeg angažmana oko osiguranja stabilnosti u tom dijelu. – Trenutno je jedna od većih briga vezanih uz sigurnost u BiH povratak većeg broja građana koji su se borili na strani ISIL-a, ali i velik broj migranta koji prolaze kroz naše dvije države, napomenuo je Tuđman te zaključio kako to nije samo naš problem već problem cijele Europske unije.
Na pitanje o sigurnosti koju nudi članstvo u NATO-u zastupnik Dragovan je istaknuo kako ni NATO nije apsolutna garancija osiguranja mira, ali da je neupitno naše članstvo u tom Savezu i s političkog i sa sigurnosnog aspekta budući da sjedimo za stolom za kojim se odlučuje. Napomenuo je i kako se Hrvatska susreće s nekim globalnim sigurnosnim izazovima te da je za rješavanje istih važno djelovati udruženo i sveobuhvatno. –Strategijom nacionalne sigurnosti Republike Hrvatske predvidjeli smo potencijalne prijetnje i sveobuhvatnim pristupom i udruženim snagama svih relevantnih institucija možemo se kao država sami braniti, naglasio je Dragovan. Zaključio je kako je Hrvatska dobar partner NATO-a što dokazuje dugogodišnjim sudjelovanjem u većem broju NATO misija od Afganistana, Kosova, Litve, Poljske i drugih država.