Budimpešta - Davor Bernardić i Hrvoje Šimić, voditelj i član Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini OESS-a, sudjelovali su u okviru Kratkoročne promatračke misije Parlamentarne skupštine OESS-a (PS OESS-a) i Ureda OESS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR-a) u promatranju parlamentarnih izbora i referenduma u Mađarskoj održanih u nedjelju, 3.travnja 2022. godine.
Međunarodna promatračka misija za mađarske parlamentarne izbore i referendum brojala je ukupno 312 promatrača iz 45 zemalja, a sastojala se od 221 stručnjaka raspoređenog ODIHR-a, dugoročnih i kratkoročnih promatrača te 91 zastupnika i djelatnika iz PS OESS-a.
Zajednička promatračka misija ODIHR-a i PS OESS-a utvrdila je kako postojeći pravni okvir u toj zemlji čini adekvatnu osnovu za održavanje demokratskih izbora, ali kako je niz ključnih aspekata nedovoljan za međunarodne standarde. Izborni dan protekao je mirno, a promatrači su proces ocijenili dobro organiziranim, urednim i nesmetanim. Istodobno, tajnost glasovanja često je bila ugrožena, posebice na prenatrpanim biračkim mjestima.
Pravni okvir za referendum, koji je održan istog dana kad i parlamentarni izbori, bio je u velikoj mjeri neadekvatan za demokratski proces i nije pružao jednake mogućnosti za referendumske kampanje. Biračima nisu pružene objektivne i uravnotežene informacije o izborima koje su imali i njihovom obvezujućem učinku, što je u suprotnosti s ustaljenom dobrom međunarodnom praksom.
Na transparentnost i odgovornost financiranja kampanja negativno su utjecali nedostatak zahtjeva za otkrivanjem podataka, opsežna, neregulirana potrošnja putem trećih strana i ograničena provedba regulatornog okvira. Istodobno, promatračka misija primijetila je da su rasprostranjene vladine reklamne kampanje koje se plaćaju iz državnog proračuna pojačale glavne poruke kampanje vladajuće stranke, dajući neopravdanu prednost. Iako su neki izborni sporovi pravilno riješeni, u mnogim slučajevima nije pružen učinkovit pravni lijek.
– Mađarski parlamentarni izbori ponudili su biračima različite alternative i bili su dobro vođeni, ali, iako konkurentan, proces je bio narušen sveprisutnim preklapanjem poruka vlade i vladajuće koalicije koje su zamaglile granicu između države i stranke, kao i pristranost medija i netransparentno financiranje kampanje. Oko 8,2 milijuna ljudi bilo je registrirano za glasovanje. Dok su političke stranke i civilno društvo izrazili povjerenje u točnost biračkog popisa, nedavni zakon oslabio je važne zaštitne mjere, a različita pravila za glasovanje izvan zemlje potkopali su načelo jednakih biračkih prava za sve, naveli su međunarodni promatrači u današnjem priopćenju.
Hrvatski promatrači su tijekom izbornog dana obišli 12 promatračkih mjesta, od kojih trećinu u Budimpešti, a ostale u gradovima Gödöllő, Mogyoród i Aszód. Birališta u Mađarskoj bila su otvorena od 6.00 do 19.00 sati. Promatrači su sudjelovali i na pripremnim brifinzima dva dana uoči izbora kao i na debrifingu nakon izbora. Pripremni brifinzi sastojali su se od praktičnih informacija za sudjelovanje, informacija ODIHR-a vezana za izbornu kampanju i zakonodavni okvir, informacije o društveno-političkom kontekstu izbora u Mađarskoj, predstavljanje političkih stranaka, koalicija i kandidata pojedinačno međunarodnim promatračima, a predstavnici mađarskih medija prezentirali su regulatorni okvir za medije i kampanje te je održan i panel na istu temu. Nadalje, prezentirani su izborna administracija i zakonodavstvo te održan sastanak s vozačima i prevoditeljima za izborni dan. Na debrifingu su promatrači iznijeli opažanja o izbornom danu. Zaključno je održana tiskovna konferencija sa zajedničkim priopćenjem međunarodnih promatrača.
U okviru opće ocjene izbornog procesa, Bernardić i Šimić su jedinstvenog mišljenja da je, uz navedeno u zajedničkom priopćenju međunarodnih promatrača, primijećena nedovoljna zastupljenost žena u kampanji, ali i u političkom životu općenito. Smatraju da je potrebno potaknuti političke stranke da uključe više žena na svim razinama te im osiguraju sudjelovanje u donošenju političkih odluka koje imaju utjecaj na njihove živote.
Hrvatski promatrači također su ocijenili da su mađarski mediji podijeljeni na sve koncentriranijem tržištu. Uoči izbora, pristrane vijesti prožimale su javnost i mnoge privatne medije, uglavnom u korist vladajuće stranke. Sposobnost birača da naprave informirani izbor bila je ograničena time, kao i izostankom rasprave između glavnih natjecatelja.