Auckland, Novi Zeland - Predsjednica Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zdravka Bušić sudjelovala je na Summitu organizacije „Australia - New Zealand Croatian Women in Leadership“ (Hrvatice na vodećim pozicijama u Australiji i na Novom Zelandu) povodom 5. obljetnice njenog osnutka.
Organizaciju su 2019. godine osnovale Betty Pavelich, veleposlanica Republike Hrvatske u Australiji i Novom Zelandu i Sonja Palic, uspješna poslovna žena iz Australije, s ciljem povezivanja poslovnih žena hrvatskog podrijetla iz Australije i Novog Zelanda s uspješnim poslovnim ženama u Hrvatskoj, razmjene iskustava i povećanja uspješnosti stvaranja.
Tema Summita bila je “Oblikovanje budućnosti za sutra“, a na njemu su sudjelovale uspješne političarke, poduzetnice, stručnjakinje u različitim područjima te studentice hrvatskog podrijetla.
Bušić je na summitu sudjelovala na panelu naslovljenom Žene naroda, zajedno sa zastupnicama u Parlamentu Novog Zelanda Tanyom Unkovich, CamillomBelich i gradonačelnicom grada Lincolna Dianom Mislov.
Tijekom službenog boravka na Novom Zelandu zastupnica Bušić susrela se s potpredsjednikom Vlade i ministrom vanjskih poslova Novog Zelanda Winstonom Petersom te ministrom mora, ribarstva, regionalnog razvitka i resursa Novog Zelanda Shaneom Jonesom koji uz maorske ima i hrvatske korijene. Obostrano je istaknuta izuzetno uspješna suradnja između dvije prijateljske zemlje, a razmatrani su čimbenici koji će doprinijeti njenom unapređenju.
Zastupnica Bušić posjetila je i hrvatsku zajednicu Novog Zelanda, i tom je prigodom održala sastanak s članom Savjeta Vlade RH za Hrvate izvan RH za Novi Zeland Goranom Katićem, kao i voditeljem Hrvatskog katoličkog centra u Aucklandu don Dankom Divjakom. Bušić je tom prigodom istaknula izniman značaj hrvatskog iseljeništva u očuvanju svojeg identiteta tijekom posljednjih 160 godina, od kada su prvi Hrvati stigli na Novi Zeland, kroz običaje, kulturu, a posebno kroz hrvatski jezik.
Procjenjuje se da na Novom Zelandu živi više od 100 tisuća osoba hrvatskog podrijetla 3. i 4. generacije, od kojih su mnogi istaknuti i cijenjeni predstavnici društva uključeni u politički život te zemlje, a generacijama se uglavnom bave ribarstvom, maslinarstvom i vinogradarstvom.
-Doprinos Hrvata u inozemstvu izniman je, naglasila je zastupnica Bušić. Hrvatice i Hrvati su u svojim novim sredinama diljem svijeta cijenjeni u svojim profesijama. Desetljećima su davali ogroman doprinos boljitku i napretku novih zajednica, ali su istovremeno gradili spone i osnaživali svoju matičnu domovinu. Postali su partneri i čimbenici opstojnosti, razvoja i napretka Republike Hrvatske. Stoga je potrebno više nego ikad njegovati spone između iseljene i matične domovine i poticati umrežavanje i suradnju, što je ujedno i bio cilj osnivanja ove značajne organizacije i održavanja Summita, zaključila je zastupnica Bušić.