Zagreb – Predsjednica Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zdravka Bušić sudjelovala je u ponedjeljak na svečanosti obilježavanja Dana kravate smjenom straže pripadnika Kravat pukovnije i postavljanjem kravate na spomenik banu Josipu Jelačiću na glavnom zagrebačkom trgu.
Svjetski i nacionalni Dan kravate, 18. listopada proglasio je Hrvatski sabor 2008. godine na prijedlog Academije Cravatice koja je utemeljena 1997. godine s misijom promicanja kravate kao dijela hrvatske, europske i svjetske kulturne baštine te posebnog medija komunikacije.
Na početku svečanosti, pripadnici Kravat pukovnije, počasne garde sastavljene od 17 vojnika s četiri konjanika, postrojili su se na zagrebačkom glavnom trgu noseći odore kakve su hrvatski vojnici nosili tijekom Tridesetogodišnjeg rata. Nakon postrojavanja, zapovjednik Kravat pukovnije Željko Matejčić i predsjednica Odbora za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zdravka Bušić, u ulozi izaslanice predsjednika Hrvatskoga sabora Gordana Jandrokovića, svečano su postavili kravatu na spomenik banu Josipu Jelačiću.
Obilježavanje Dana kravate izazvalo je pozornost brojnih okupljenih građana koji su sa zanimanjem pratili smjenu straže Kravat pukovnije i postavljanje kravate. Predstavnik Academije Cravaticae Mihovil Bogoslav Matković je naglasio kako će se ovogodišnji nacionalni Dan kravate obilježiti postavljanjem kravate na još 40-ak spomenika u Zagrebu, među kojima i na spomenik kralju Tomislavu i prvom hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu, ali i kroz različite aktivnosti u drugim hrvatskim gradovima.
Kako je istaknuo, kravata predstavlja jedan od hrvatskih simbola koji je sada cijenjen i prepoznatljiv u svijetu kao hrvatski, no kako je rekao, do 1990. godine ta je činjenica bila malo poznata čak i među Hrvatima. Također je kazao kako kravata sadrži vlastitu prapovijest, podsjećajući na Tridesetogodišnji rat, tijekom kojega su je hrvatski vojnici po prvi puta pronijeli po svijetu, gdje je zadobila povijesnu afirmaciju Luja XIV, koji ju je tijekom 17. stoljeća pretvorio u modni uspjeh.
– Kravata kao identitetska baština Hrvatske, posebno učinkovito i sadržajno može poticati komunikaciju Hrvatske sa svijetom i predstavljati Hrvatsku. Kravata je, zahvaljujući svojoj raširenosti, iznimno moćan i utjecajan motiv koji nije samo ukras, ona je sredstvo pomoću kojega se odašilju poruke. Dan kravate poziva na univerzalnost, zajedništvo i povezivanje, na susret i komunikaciju, zaključio je Matković.