Zagreb – U organizaciji Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora i Ureda zastupnice u Europskom parlamentu Romane Jerković, uz sudjelovanje zastupnika Hrvatskoga sabora i Europskog parlamenta, u četvrtak je održana konferencija "Ishodi liječenja onkoloških pacijenata u Republici Hrvatskoj". Na konferenciji su sudjelovali renomirani stručnjaci iz područja medicine i onkologije, ravnatelji bolnica i predstavnici zdravstvenih i udruga onkoloških pacijenata.
Tijekom konferencije održane su tri panel rasprave na kojima se raspravljalo o najvažnijim problemima u onkološkoj skrbi, od trenutka postavljanja dijagnoze, liječenja, do završetka samoga liječenja i praćenja njegovog ishoda, a koje se trenutno ne provodi. Glavni naglasak rasprava bio je na uspostavi svima dostupnog sustava dobre i učinkovite prevencije, probira, mreže multidisciplinarnih timova i centara izvrsnosti, rane dijagnostike i dostupnosti dijagnostičke opreme te, kako je posebno naglašeno, na brizi za pojedinca, onkološkog bolesnika i pacijenta koji mora biti u središtu liječenja i partner u donošenju odluka. Raspravljalo se i o tome kako najbolje iskoristiti raspoloživa sredstva Europske unije iz programa "EU za zdravlje" (EU4Health Programme) u okviru kojeg Unija investira 5,3 milijarde eura u mjere za poboljšanje zdravlja ljudi u cijeloj EU.
Također su razmijenjena i mišljenja o tome na koji način uspostaviti dobru razmjenu informacija kako između hrvatskih bolnica tako i bolnica u drugim državama članicama EU. Kako se moglo čuti tijekom konferencije, po mišljenju gotovo svih sudionika, upravo je to istaknuto kao jedan od važnijih načina poboljšanja ishoda liječenja. Nadalje, u raspravi su iznijete usporedbe s drugim državama EU, što je, kako je naglašeno, značajno za izradu stručnih smjernica za unapređenje ishoda liječenja onkoloških bolesnika. Sudionici su se složili kako je ključno što hitnije donošenje Akcijskog plana za borbu protiv raka i njegovo što skorije provođenje. Predstavnici udruga onkoloških bolesnika su posebno naglasili činjenicu kako su njihovi članovi aktivno sudjelovali u radnim skupinama koje su pripremale taj plan te da i dalje očekuju aktivnu ulogu u njegovoj provedbi.
U pojedinim panelima su naglašeni glavni problemi u onkološkoj skrbi koji će biti temelj za donošenje preporuka usmjerenih na kratkoročno i dugoročno djelovanje i kojima bi se unaprijedile sve faze borbe protiv raka, od same prevencije do postizanja pozitivnih ishoda liječenja. Predsjednica Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Renata Sabljar-Dračevac istaknula je kako je ova konferencija okupila sve relevantne dionike koji mogu pridonijeti poboljšanju ishoda liječenja onkoloških bolesnika te pozvala okupljene da se poduzimanjem konkretnih mjera napokon krene u provedbu ciljeva Nacionalnog strateškog okvira protiv raka 2030. –Ovakvo okupljanje i ova konferencija trebala bi biti jedna u nizu u uspostavljanju strateškog nacionalnog okvira u borbi protiv raka i korak bliže postizanju zajedničkog cilja svih nas, a to je dobrobit pacijenata i unapređenje ishoda njihova liječenja, istaknula je završno Sabljar-Dračevac.