Zastupnica Marijana Puljak na EuroDIG konferenciji: umjetna inteligencija treba se razvijati zajedno s demokracijom i u službi građana

Strasbourg - Zamjenica člana Izaslanstva Hrvatskoga sabora u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe Marijana Puljak sudjelovala je u radu dijela ovogodišnje konferencije EuroDIG (Europski forum za dijalog o upravljanju internetom) koja se održava u Strasbourgu u suorganizaciji Vijeća Europe i luksemburškog predsjedanja Odborom ministara Vijeća Europe od 12. do 14. svibnja. Tema ovogodišnje konferencije je: "Zaštita ljudskih prava uz usklađivanje regulacija i inovacija".

Na svečanom otvaranju sudionicima konferencije obratili su se glavni tajnik Vijeća Europe Alain Berset, ministrica pravosuđa Luksemburga Elisabeth Margue, ministar za socijalnu politiku i prava djece Malte Michael Falzon te predstavnici foruma EuroDIG.

Zastupnica Puljak sudjelovala je u radu dviju radionica održanih prije same konferencije. Na radionici pod nazivom "Okvirna konvencija Vijeća Europe o umjetnoj inteligenciji i smjernice za procjenu rizika i utjecaja sustava umjetne inteligencije na ljudska prava, demokraciju i vladavinu prava" zastupnica Puljak osvrnula se na važnost podrške razvojnim inženjerima umjetne inteligencije, posebno malih start-up tvrtki i inovatora u javnom sektoru, koji često nemaju resurse za navigaciju kroz složene okvire usklađenosti s važećim međunarodnim standardima i propisima, poput Okvirne konvencije Vijeća Europe o umjetnoj inteligenciji, ljudskim pravima, demokraciji i vladavini prava.

Ukazala je na poteškoće s kojima se susreću mnoge tvrtke u ovom području te ukazala na nužnost smjernica, alata i testnih okruženja koji će pomoći u prevođenju apstraktnih principa u konkretne odluke, bez ograničavanja inovacija. Sudjelovala je i na radionici pod nazivom „Otpornost IoT (Internet stvari) ekosustava: Priprema za budućnost". Puljak je upozorila na važnost pravodobnog prepoznavanja budućih tehnoloških prijetnji, poput razvoja kvantnog računanja, te izgradnje otpornijih sustava za zaštitu podataka u IoT ekosustavima.

Parlamentarna skupština Vijeća Europe organizirala je posebnu sjednicu u okviru konferencije pod nazivom "Zajedno za digitalnu budućnost u službi čovjeka – Parlamentarna suradnja za demokratsko upravljanje digitalnim prostorom". Sudionici su razmijenili iskustava i mišljenja o digitalnom upravljanju koje poštuje ljudsko dostojanstvo, potiče inovacije i podržava uključiv razvoj. Glavna tema rasprave bila je uloga parlamenata u prenošenju međunarodnih standarda, poput onih Vijeća Europe, Europske unije, OECD-a, Ujedinjenih naroda i drugih, u nacionalne politike koje istodobno upravljaju rizicima i iskorištavaju mogućnosti koje pružaju umjetna inteligencija i internetske tehnologije.

Zastupnica Puljak govorila je o potrebi postizanja ravnoteže između regulacije i inovacije u području umjetne inteligencije. Istaknula je kako umjetnu inteligenciju ne vidi kao prijetnju, već kao povijesnu priliku za izgradnju pametnijih, transparentnijih i uključivijih demokracija. Naglasila je važnost podrške malim start-upovima i javnom sektoru u snalaženju s novim zakonodavnim okvirima, uključujući Okvirnu konvenciju Vijeća Europe o umjetnoj inteligenciji, te pozdravila razvoj vizualnih i interaktivnih alata koji će im u tome pomoći.

Posebno je istaknula primjer svoga grada Splita, gdje se UI i digitalni alati već primjenjuju u rješenjima poput transparentnijeg urbanističkog planiranja, poboljšanja javnih usluga i veće uključenosti građana u donošenje odluka. - To su prvi koraci, ali oni dokazuju kako digitalne inovacije mogu služiti demokraciji, a ne potkopavati je, rekla je Puljak i dodala kako je hrvatska IT industrija brza, kreativna i međunarodno uspješna, no kako javni sektor još uvijek zaostaje u tome. Istaknula je kako "regulacija bez podrške isključuje, dok regulacija s odgovarajućim alatima osnažuje" te kako umjetna inteligencija treba nastajati u službi demokracije i građana.

Na konferenciji u Strasbourgu sudjeluje oko 800 sudionika, uživo i u online formatu, a okuplja predstavnike parlamenata i vlada, međunarodnih organizacija, privatnog sektora, civilnog društva i akademske zajednice koji raspravljaju o aktualnim izazovima i temama vezanima uz digitalni prostor. Na dnevnom redu, između ostaloga, nalaze se teme poput ublažavanja rizika koje sustavi umjetne inteligencije predstavljaju za ljudska prava, nesuglasica između tehnoloških divova i europskih regulatora o dosegu slobode izražavanja te izazova koje neurotehnologija postavlja za zaštitu privatnosti. Razgovaralo se i o borbi protiv dezinformacija na internetu te kibernetičkoj sigurnosti u kontekstu nove zakonodavne regulative EU-a.

Forum EuroDIG osnovan je 2008. kao regionalni doprinos inicijativi Forum o upravljanju internetom (IGF) Ujedinjenih naroda. Konferencija EuroDIG-a održava se svake godine u drugoj europskoj zemlji i uključuje plenarna zasjedanja, tematske sjednice i radionice.